Amortisman Uygulaması Hk.

arkadaşlar merhaba;
şöyle bir sorum olacak 2014 yılında 20.000 tl ye satın alınan demirbaş içim 1.yıl amortisman ayrılmamıştır.
2.yıl ise azalan bakiyeler yöntemi ile amortisman hesaplanacaktır.amortisman süresi 5 yıl .
sormak istediğim 2.yılda 20.000 tl den mi amortisman ayrılacak yoksa 1.yılda ayrılmış kabul edip 2.yıla kalan bakiye 12.000 tl üzerinden mi amortisman ayrılacak?
teşekkür ederim.

Hızlandırılmış amortisman uygulayacaksanız 1.yılı ayrılmış gibi düşünüp 12.000 TL. üzerinden devam edeceksiniz. Bu şekilde yaparsanız 1.yıldaki 8000 TL. amortismanı ayırmamış olacaksınız. Normal amortisman yöntemini seçerseniz 4.000 TL. eksik ayırmış olursunuz. Yani ilk yıl ayırmadığınız için hızlandırılmış avantajlı değil..Karar sizin....

Sayın bulent249

Benim ilave olarak merak ettiğim bu demirbaş satıldığı takdirde maliyet bedeli nasıl olmalı ? Amortisman ayrılmayan dönem maliyet bedelinden düşelmelimi ? Kanımca hiç amortisman ayrılmasa dahi satıldığı takdirde maliyet bedeli 20.000 tl olmalı.
Cevaplarsanız sevinirim.

Saygılarımla,

Bazı arkadaşlarımız, ayrılmayan amortismanları kkeg yaparak ayırıyorlar. Böyle yapılınca süre sonunda demirbaş ve amortisman tutarı 20000 Tl. olur. Satılması durumunda satış bedelinin tamamı kar olur. Ben bu görüşe katılmıyorum. Birçok YMM ile görüştüm bu şekilde yapılmasının yanlış olduğunu, ayrılmayan amortismanın kkeg yapılmasına gerek olmadığını söylediler.

Sayın Arkadaşlar,

Burada yazılanların aksine, ayrılmayan amortismanların ayrılıp KKEG olarak yazılması demirbaşın amortisman durumunun ve gerçek bilanço değerinin tespiti açısından doğru bir işlemdir. Vergicilik ve kar açısından ise hiçbir fark doğurmaz. Ancak biz sadece vergicilik açısından değil TDHP esasları açısından da bakmak zorundayız. YMM'ler konuya bu açıdan yaklaşmazlar. Çoğu kez yazdığım gibi TDHP Finansal Muhasebe standartlarını kabul ettiğinden ayrılmamış amortismanların ayrılıp KKEG olarak yazılması daha dorudur.

Ben de aynen Kevork kardeşim gibi düşünüyorum. Muhasebe sadece vergicilikmidir? Yönetim muhasebesi ne olacak. Geçmişe değil firmanın geleceğini planlamaya yönelik kayıtlar da çok ama çok önemlidir.

Sayın Arkadaşlar,

Burada yazılanların aksine, ayrılmayan amortismanların ayrılıp KKEG olarak yazılması demirbaşın amortisman durumunun ve gerçek bilanço değerinin tespiti açısından doğru bir işlemdir. Vergicilik ve kar açısından ise hiçbir fark doğurmaz. Ancak biz sadece vergicilik açısından değil TDHP esasları açısından da bakmak zorundayız. YMM'ler konuya bu açıdan yaklaşmazlar. Çoğu kez yazdığım gibi TDHP Finansal Muhasebe standartlarını kabul ettiğinden ayrılmamış amortismanların ayrılıp KKEG olarak yazılması daha dorudur.

üstadım anlamadım ben, nasıl vergiyi etkilemiyor.

257-255 eşit olunca Bülent üstat dediği gibi hepsi kar olur.

1000 TL.Sab.Kıymet Amort.Süresi 5 yıl..... Her yıl amortisman ayrıldı... 700 TL. ye satıldı... Tamamı kâr...
1 yıl ayırmadın, sonra ayrılmayanı kkeg yaptın... 700 TL.ye sattın yine tamamı kar. Ayırmadığın 1 yılı gider yazamadın, ancak kâr aynı kaldı.
KKEG yapılmasaydı;
Sab.Kıymet 1.000 TL., Amortisman 800 TL. 700 tl.ye sattın kâr 500 TL.
Nasıl aynı oluyor anlayamadım.

Sayın bulent249,

Konuya yanlış bakıyorsunuz. 257 ve 255 hesap bakiyelerine baksanız daha doğru sonuca ulaşırsınız. KKEG ise extrem bir durumdur, gider hakkınızı kullanmadığınız için sonucuna katlanıyorsunuz.

Amortisman ayrılmama durumunda (sonradan kkeg yazılmaması koşulu ile) 255/257 bakiye göre satış karı hesaplanır ise ayrılmayan amort karı düşürdüğünden dolayı dolaylı yoldan gider gösterilmiş olmayacak mı?

Merhaba, bugüne kadar normal amortisman uygulamasına tabi şirket için 2021 son çeyreğinde alınan bir makine parkuru için sadece bu makine adına azalan bakiyeler yöntemi uygulayabilirmiyim.?
Normal amortisman uygulamasından azalan bakiyeler amortisman uygulamasına geçilemez hükmü var. Fakat yeni alınan iktisadi kıymetler için istenilen uygulama yapılabilir denilmekte...

Merhaba, bugüne kadar normal amortisman uygulamasına tabi şirket için 2021 son çeyreğinde alınan bir makine parkuru için sadece bu makine adına azalan bakiyeler yöntemi uygulayabilirmiyim.?
Normal amortisman uygulamasından azalan bakiyeler amortisman uygulamasına geçilemez hükmü var. Fakat yeni alınan iktisadi kıymetler için istenilen uygulama yapılabilir denilmekte...
Her bir duran varlık için ayrı amortisman ayırma usulü belirleyebilirsiniz.

Bulabilirsem mahkeme kararı vardı, ayrılmayan amortismanın düşülmesine gerek yoktur. Yani KKEG atmak gibi işlemle boşuna ilave vergi ödemesi yersiz olur. Kullanılan amortisman giderdir. Elbette ilgili yılda ayrılmayan amortisman sonraki yıl ayrılıp gidere atılamaz.