Anonim Şirket Muhasebesi

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar....
Benim sorum şudur.A.Ş'lerin muhasebe kayıtları,beyannameler yönünden ltd şirketlerden farkı olup olmadığıdır.A.Ş. hakkında genel bilgilerim mevcuttur.Yani genel kurul,yönetim ve denetim kurulları mevcut yapısı hakkında fikrim mevcuttur.Fakat vergi konunları bakımından yani beyanname düzenlenirken ve muhasebe kayıtları yaparken ltd.şirketten farkı var mıdır?Yoksa ikiside sermaye şirketi ve bilanço esasına göre tutuldukları için farkları bulunmamakta mıdır?Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ederim...

Ynt: Anonim şirket muhasebesi

Genel olarak hiçbir fark yoktur. TDHP geçerlidir. anonim şirketlerde (varsa) temettü primleri , hisse senedi emisyonları gibi) çok özel bazı hesaplar vardır ama pek kullanılmaz.

Daha detaylı bilgi isterseniz yardımcı olurum.

Ynt: Anonim Şirket Muhasebesi

Firma halka açık bir A.Ş. değildir.Sadece ben daha önce ltd şirket muhasebesinde çalıştım.İş başvuru yaptığım firma A.Ş. muhasebe sorumlusu pozisyonu olduğu için farklılık arz eden bir durum varmıdır diye merak ettim.Cevabınız için çok teşekkür ederim gerekli olduğunda yardımlarınızı rica etmek isterim.

İyi çalışmalar...

A.Ş. hakkında bir not.

A.Ş. lerde sürekli damga vergisi mükellefiyeti bulunmaktadır ve damga vergisi defterleri bulunur. Damga vergisine tabi işlemler bu deftere kaydedilir. Damga Vergisi Beyannamesi ertesi ayın 23 üne kadar verilir.

damga vergisi ile ilgili işlem varsa,beyan verilir.yoksa verilmez.

aş'lerde damga vergisi beyannamesi boş olduğunda verilmesi gerekmiyormu ?

hayır, eskiden zorunluydu, artık zorunluluk kalktı, işlem olmadığı aylarda beyan vermeye gerek yok