Aralık kdv

fugenc

Tanınmış Üye
Bir firmamızın aralık ayında faturası çıktı.. kdv rakamı da 7.500 tl.. aralıkta 15.000 tl kdv ödemişleri.. Düzeltme verirsek fazla ödenen kısmı bu ay düşebilirmiyiz??

Ynt: Aralık kdv

aralık ayına ait 7.500 tl kdv.si olan faturayı yeni getidiler.. Yani geçen ay 7.500 ek sik ödemeleri gerekirmiş.. Bu ay Aralık ayına düzeltme versek ,7.500 tl fazla ödemiş olacağız, yani alacaklı olacağız... Bu ay da ödenecek kdv çıkıyor, 20000 kadar.. Bu fazla ödenen kdv'yi ocak beyannamesinden indirebilirmiyiz?

Mümkün ancak vd matrah düşürücü işlemden dolayı defterlerinizi incelemek isteyecektir, kendinize (firma kayıtlarına) güveniyorsanız yapın.

Ocay ayında o faturayı indirim olarak kullanamazsınız.

Aslında yapmanız gereken Aralık ayına düzeltme vermeniz. Çünkü ba formunuzuda etkiliyor oda yanlış

Zaten Aralığa düzeltme verirsem dedim, Ocakları daha vermedik..

Selamlar
Aralığa düzeltme verebilirsiniz.Fakat inceleme sebebi olacaktır.Beyanı e-beyandan vermenizde zor olabilir.Çünkü yapılan ödemenizin mahsup düzeltme işlemi yapılmadan devir alacağınızı da Ocak ta kullanamayabilirsiniz.Düzeltme beyanını elden vermeniz icap edebilir.Ayrıca B formu düzeltmesinden dolayı da ceza yiyeceksiniz.Tüm bunları göze alarak karar veriniz.Saygılar

Aralık ayının KDV düzeltmesini yapın. Muhtemelen incelemeye sevk olacak defterler.
Ayrıca geçici verginizide düzeltmeniz gerekir diye düşünüyorum.

7.500.-TL si KDV olan bir faturanın Aralık BA formuda düzeltilmesi gerekiyor.
Tabi 2.sınıf işletmeden bahsetmiyorsak.

fugenc ' Alıntı:
Zaten Aralığa düzeltme verirsem dedim, Ocakları daha vermedik..

Ocak ayının kdv sini vermiş olsaydınızda farketmezdi. Zaten aralıkta ödemeniz çıkmış devreden kdv söz konusu değil.
Uygun olanı, Aralık kdv beyannamesi ve ba formunuza düzeltme vermeniz. Fazla ödenen verginizi ise diğer borçlara mahsup etmenizdir.

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Aralığa düzeltme verebilirsiniz.Fakat inceleme sebebi olacaktır.Beyanı e-beyandan vermenizde zor olabilir.Çünkü yapılan ödemenizin mahsup düzeltme işlemi yapılmadan devir alacağınızı da Ocak ta kullanamayabilirsiniz.Düzeltme beyanını elden vermeniz icap edebilir.Ayrıca B formu düzeltmesinden dolayı da ceza yiyeceksiniz.Tüm bunları göze alarak karar veriniz.Saygılar

Düzeltiyorum,devir alacağınız doğmuyor.
Fakat fazla ödenen verginin mahsubu için daireden işlemi yine de yaptırmalısınız.
Evet Ba için ceza doğacak maalesef.

Evet. Ayrıca 1/5 indirim hakkınız için yarın ba formu düzeltmenin son günü

Fazla ödenmiş KDV nin diğer borçlara mahsubu nasıl oluyor?

fazla ödenen verginin mahsubunu gerçekleştiremezsiniz.
Fazla ödenen KDVnin iade yada mahsubu yapılabilmesi için ilgili dönemde devir KDV niz olması gerekiyor.
Burada devamlı KDV ödemesi var.O nedenle fazla ödenen vergi mahsup yapma şansınız yok.

Eğer düzeltme yapılırsa fazla ödenen vergiyi mahsup yapabilirsiniz.

Selamlar
Vergi dairesi mahsup işleminin yapılabilmesi için mutlaka incelemeye sevk edecektir.İnceleme sonucunda herhangi bir problem çıkmazsa gerekli düzeltme fişlerini hazırlayacaktır.Sonuçta her şey normalse düzeltme sonucunda tahakkuk eden kdv 7,5 ödenen kdv 15 lira görünecektir.Haliyle 7,5 lira fazla ödeme çıkacaktır.Sonuçta bu da alacak hanenize yazılacaktır.
Yanlış mı düşünüyorum?
Saygılar

Tamamen doğru.

Bu şekilde beklemede olan bakiyeler için özellikle kendileri arayarak mahsup yapılmasını istiyorlar.

91 seri nolu KDV genel tebliğini inceleyiniz.

Selamlar ve günaydın
91 nolu tebliği göstermekteki amacınız galiba "J- FAZLA VE YERSİZ ÖDENEN VERGİLERİN İNDİRİM HAKKINA SAHİP OLANLARA İADESİ" bölümünde yazılanlarla ilgili.
Kendi görüşüme göre bu başlık altında yazılanlar hatta bu tebliğin tamamı konumuzla ilgili değildir. Bu tebliğin genel amacı tevkifat ve buna bağlı olarak yapılan indirim ve iadelerle ve indirimli orana tabi işlemlerle ilgilidir.
Dolayısıyla soruda bahsedilen işlem sonucu doğacak olan fazla ödenmiş verginin bu tebliğ kapsamında değerlendirilmeyeceğini düşünüyorum.
Saygılar

günaydın,
Haklısınız Tahsin bey, ben bir an konuyu içerik olarak, fazla ve yersiz ödenen KDV şeklinde yorumladım.
kolay gelsin.