Asgari Geçim İndirimi Muhasebe Kaydı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan tura
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: Asgari Geçim İndirimi Muhasebe Kaydı

Ücret Tahakkuku

770 İşçi Ücret Giderleri
770 SSK İşveren Payı
770 İşsizlik Sigortası
360 AGİ
335 Personele Borçlar
360 Ücretlilerden Kesilen G.V.
360 Ücretlilerden Kesilen D.V.
361 Ödenecek SSK Primi
361 Ödenecek İşsizlik Sigortası Primi

Muhtasar Ödemesi

770 D.V.
360 AGİ
102 Bankalar

Ben sizin 360 borçlu yaptığınız kaydı 335 nolu hs.ta izliyorum. Alacaklı 360 nolu hesabı da Agi yi düşüp öyle işliyorum.

dolap ' Alıntı:
Ben sizin 360 borçlu yaptığınız kaydı 335 nolu hs.ta izliyorum. Alacaklı 360 nolu hesabı da Agi yi düşüp öyle işliyorum.

Düşmeden yapsanız daha iyi olur.Muhasebenin Tam Açıklama kavramı gereği, neyin nerden düşüldüğü muhasebe kayıtlarının incelenmesi sırasında açık ve net bir şekilde görülmeli diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

sn.emansur ödeme kaydında bir hata var gibi;

360 agi yi tekrar alacak kaydı atmışsınız..

neden ücret tahakkukunda borç, muhtasar ödemesinde alacak kaydedilmiş...

üstad saygılar ,

tahakkuk
740-80
360-20(agi)
360-100(gv)
ödeme
360-80
100-80

sizin kayıtta ödemede agi tekrar alacak olmuş.agi zaten 335 içinde .tekrar alacak çalıştırmanızı anlamadım.

iyi akşamlar..

maaş ödemesi değil muhtasar ödemesi bu.ödemede 335 ile alakalı birşey yok ki
yanlışlık varsa düzeltirim lakin bence yok gibi...

ZİNDAN ' Alıntı:
dolap ' Alıntı:

Düşmeden yapsanız daha iyi olur.Muhasebenin Tam Açıklama kavramı gereği, neyin nerden düşüldüğü muhasebe kayıtlarının incelenmesi sırasında açık ve net bir şekilde görülmeli diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.
Sayın Zindan siz nasıl kayıt yapıyorsunuz?Bir örnek yazarsanız sevinirim.İyi çalışmalar.

dolap ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:
dolap ' Alıntı:

Kolay gelsin.
Sayın Zindan siz nasıl kayıt yapıyorsunuz?Bir örnek yazarsanız sevinirim.İyi çalışmalar.
emansur ' Alıntı:
Ücret Tahakkuku

770 İşçi Ücret Giderleri
770 SSK İşveren Payı
770 İşsizlik Sigortası
360 AGİ
335 Personele Borçlar
361 Ödenecek SSK Primi
361 Ödenecek İşsizlik Sigortası Primi

Muhtasar Ödemesi

770 D.V.
360 AGİ
102 Bankalar

Thk
----------/---------
770
335.01
335.02 Agi
360.02 Agi
360.01 Gv
----------/---------
Agi ödeme
----------/---------
335.02
100
----------/---------
Muhtasar mahsup
----------/---------
360.01
360.02 Agi
100
----------/---------
Not:Sadece Konu ile alakalı hesapları yazdım.

Ne kadar karışık bir mesleğimiz var değil mi:(( Bize bu konuda yol gösteren bir kurumun olmaması da ne kötü. Aslında her ay eğitim seminerleri olmalı. Hiçbir konuda kimsenin aklında soru işaretleri kalmamalı. Baksanıza aynı olayda 136 hs kullanan da var 193 ü de.360a atan da var 335 e de.Ne yapacağımı şaşırdım.Bir de gerçi o ayrı başlıkta ama 5510 nolu yasanın indirimi konusu var.Orda da birçok kişi başka başka hesaplar kullanıyor.Allah bize kolaylık versin..

Burada görev Türmob ve Odalara düşüyor.Bazı konularda bu tür açıklamalar yapıyorlarda aslında ama, soru işareti taşıyan birçok konuda fikir açıklamaktan/bilgi vermekten geri duruyorlar niyeyse.!

Sayın zindan kayıtlarınızda Agi ödemesi gördüm.335 borçlu, 100 alacaklı şeklinde.Bunu daha önce başka kayıtlarda görmemiştim.Bu kaydı hangi tarihe işliyorsunuz?

Kullandığınız muhasebe programı hangisi bilmiyorum ama programların çoğu elle müdahaleye gerek kalmadan aşağıdaki gibi kayıt yapıyor.

360 agi borç
335 agi alacak şeklinde.

dolap ' Alıntı:
Sayın zindan kayıtlarınızda Agi ödemesi gördüm.335 borçlu, 100 alacaklı şeklinde.Bunu daha önce başka kayıtlarda görmemiştim.Bu kaydı hangi tarihe işliyorsunuz?
Maaş ödemesi ile birlikte aynı tarihe.

ZİNDAN ' Alıntı:
dolap ' Alıntı:

Kolay gelsin.
Agi yi 360 nolu hesaptan düşmesek daha iyi olur demiş sayın zindan. Buraya bir arkadaşımız bir asgari ücretlinin ücret tahakkukunu ve ödemesini (ve Agi mahsubunu) maddeleriyle ve tutarlarıyla yazabilir mi? Öyle daha anlaşılır olur düşüncesindeyim. Şimdiden teşekkürler.

Aslında burdaki sorun Agi'nin 360 nolu hesaptan mahsubu mu daha doğrudur ya da 136 veya 193 nolu hesapta izlenmesi mi? Temel sorun bu.

dolap ' Alıntı:
Aslında burdaki sorun Agi'nin 360 nolu hesaptan mahsubu mu daha doğrudur ya da 136 veya 193 nolu hesapta izlenmesi mi? Temel sorun bu.

Elbette 360 olmalıdır. 136 veya 193 le hiç ilgisi yok.