Asgari Geçim İndirimi Muhasebe Kaydı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan tura
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: Asgari Geçim İndirimi Muhasebe Kaydı

------------------------/---------------------
770.GYG 885,74
--Brüt Ücret...729
--SGK işv.......142,16
--İŞs.İşv..........14,58
136.Diğ.Çeş.Alacaklar 54,68
--Mahs.Edil.A.G.İ...54,68
360.Öd.Vergi Fonlar 97,76
--Gel.Verg.....92,95
--Damg.Verg...4,81
361.Öd.Sos.Güv.Kes. 266,09
--SGK İşv.His. 142,16
--SGK İşçi His. 102,06
--İşs.İşv.His. 14,58
--İşs.İşçi His. 7,29
335.Personele Borçlar 576,57

----------------------/----------------------------

Hemen ardından;
Asgari Geçim İndirimi kaydı

---------------------/-----------------------------
360.Öd.Vergi ve fonlar 54,68
--Gelir Vergisi
--Mahsup Edil.A.G.İ
--------------------/-------------------------------

bu şekilde kayıtlar olsa neolur. Yanlış mı? İnceleme elemanı neden 136 nolu hesabı kullandın diye hesap mı soracak. Neye dayanarak hesap sorar?

Nasıl, vergi dairesinden alınacak olan iade vergileri, 136 nolu hesapta takip ediyosak; İşçilerin de Asgari geçim indirimi; kendilerine iade edilecek vergi mantığı ile hareket edersek 136 nolu hesabın kullanımının uygun olduğu görülür.

360 nolu hesabı kullananlar aslında THDP na göre hata yapıyorlar. İlk yapılan kayıtta 360 nolu hesabın borcuna geçirilen Asgari Geçim İndirimi aslında THDP ve MUGTB ne göre hatalı bir kayıttır. Her nekadar 360. B, 360 A kaydı ilk planda probelmsiz olarak görülsede; bu kayıtta ilk yapılan kayıt 360 nolu pasif karakterli bir hesabın ilk kayıtta borca atılmasıdır. Hiçbir pasif karakterli hesap ilk kayıtta borca atılmaz.

6soru-31.01.2010 işçiler için 2400 Tl brüt ücret tahakkuk etdirilmitir.

7soru-işletme işçileri 125 TL En az geçim indirimli ödenmiştir
Arkadaşlar bu ödevi yaparsam 100 vercek en zor şekilde nasıl yapiliyorsa bir yardımcı olla bilecek arkadaş cıkarsa çok sevinirim [email protected] msn adresi burdanda yaza bilir cevabını 6. soru 7 soru birine eşit.

360 mahsup edilecek agi hesabı alacaklı.Stopaj ödendikçe borçlanıyor. Peki Aralık ayında 360 alacaklı ve ödeme Ocak ayında olacak. 36 hesap ta alacaklı olamayacağına göre ne yapmamız lazım?

aylık veriyorsanız muhtasarı, aralık ayı stopajı 360 nolu hesapta gözükecek (agi düşmüş haliyle)

ocak ayında ödeme olacağına göre; 2011 kapanış fişinde 360 nolu hesap durucak, 2012-ocak ayında ise kapatacaksınız.

Ters yazmışım pardon. 360 hesabın borcunda. 360 hesapta mahsup edilecek agi hesabı borçlu gözüküyor. Yıl sonunda bunu ne yapmam gerekiyo?

Sayın nisanlı neyi kontrol etmem gerekiyor. Tutarı biliyorum.Son muhtasar beyannamesine ait. Fakat Ocak ayında ödendi. O yüzden Aralık ayında nasıl bir kayıt yapacağımı sormak istedim. Mahsup edeceğim tutar 360 hesabın borcunda.

Sorum anlaşılmadımı acaba? Ücret bordrosunu işlerken gelir vergisi damga vergisi vs. 360 hesabın alacağına işliyorum.Mahsup edilecek agiyi 360 ın alt hesabı olarak borca işliyorum. Yıl sonunda kapanış kayıtlarını yaparken bu mahsup edilecek agi tutarı 360 ın borcunda duruyor. Ocak ayında stopaj ödendiğinde o zaman mahsup yapılacak. Aralık ayında benim bu 360 ı kapatmak için nasıl bir kayıt yapmam gerekiyor?

stajyer35 ' Alıntı:
------------------------/---------------------
770.GYG 885,74
--Brüt Ücret...729
--SGK işv.......142,16
--İŞs.İşv..........14,58
--Mahs.Edil.A.G.İ...54,68
360.Öd.Vergi Fonlar 97,76
--Gel.Verg.....92,95
--Damg.Verg...4,81
361.Öd.Sos.Güv.Kes. 266,09
--SGK İşv.His. 142,16
--SGK İşçi His. 102,06
--İşs.İşv.His. 14,58
--İşs.İşçi His. 7,29
335.Personele Borçlar 576,57

----------------------/----------------------------

Asgari Geçim İndirimi işçiye ödendiğinde

---------------------/-----------------------------
360.Öd.Vergi ve fonlar 54,68
--Gelir Vergisi
--Mahsup Edil.A.G.İ
--------------------/-------------------------------

bu şekilde kayıtlar olsa neolur. Yanlış mı? İnceleme elemanı neden 136 nolu hesabı kullandın diye hesap mı soracak. Neye dayanarak hesap sorar?

Nasıl, vergi dairesinden alınacak olan iade vergileri, 136 nolu hesapta takip ediyosak; İşçilerin de Asgari geçim indirimi; kendilerine iade edilecek vergi mantığı ile hareket edersek 136 nolu hesabın kullanımının uygun olduğu görülür.

360 nolu hesabı kullananlar aslında THDP na göre hata yapıyorlar. İlk yapılan kayıtta 360 nolu hesabın borcuna geçirilen Asgari Geçim İndirimi aslında THDP ve MUGTB ne göre hatalı bir kayıttır. Her nekadar 360. B, 360 A kaydı ilk planda probelmsiz olarak görülsede; bu kayıtta ilk yapılan kayıt 360 nolu pasif karakterli bir hesabın ilk kayıtta borca atılmasıdır. Hiçbir pasif karakterli hesap ilk kayıtta borca atılmaz.

Asgari geçim indiriminde yapılması gereken doğru kayıt bu şekilde.
Çünkü işçiye ödenmeyen asgari geçim indirimi muhtasar vergiden mahsup edilemez. Bu nedenle önce 136 nolu hesaba alıp, işçiye ödeme yapıldığında 360 nolu hesaba atarsanız yıl sonunda sizin yaptığınız gibi 360 hesapta borç kaydı olmaz.

Peki 360 hesabı benim gibi işleyenler yıl sonunda nasıl yapıyorlar?

Selamlar
Konunun hemen başındaki 2.yorumda yapılan kayıt doğru kayıttır.
Asgari geçim indirimi bir vergi değildir.Dolayısıyla 360 hesabını borçlu çalıştırmak,bir vergi hesabını mahsup etmeye çalışmaktır.
Ödenen agi,işverene vergi alacağı olarak geri döner.
Dolayısıyla vergi alacağının takibi de 136 da yapılır.
Sayın sera'nın sorduğu 360'ı tahakkukta borçlu çalştıranlar ne yapacak? Ücret tahakkukunda bu hesabı borçlu çalıştıramazsınız.Çalıştırdığınızda bu agi'yi bir vergi gibi saymış olursunuz.Halbuki agi,vergi değildir.Size önerim tüm ücret tahakkuklarıızdaki borçlu 360'ları 136'ya çevirmenizdir. Karşılığıda 335/100/102 benzeri hesaplardır.
Saygılar

nguroy ' Alıntı:
dolap ' Alıntı:
Aslında burdaki sorun Agi'nin 360 nolu hesaptan mahsubu mu daha doğrudur ya da 136 veya 193 nolu hesapta izlenmesi mi? Temel sorun bu.
Burada sayın nguroy da 360 demiş. Nguroy siz 360 hesap demişsiniz daha önce. Sziz yıl sonunda nasıl yapıyosunuz?

Elbette 360 olmalıdır. 136 veya 193 le hiç ilgisi yok.

İşin normali önce tahakkuk yapıp sonra ödemek değilmidir.? Bu nednele 360 borçlu geçmez. Yada bordro tahakkukunu aynı ödeme anında yapamıyorsanız. tahakkuku ayın sonu itibarıyla daha sonra yapın.Basitçe çözmüş olursunuz.

aralık ayının tahakkukunu ocakta yapalım. Bunu mu demek istiyorsunuz sayın nguroy?

Yıl atlayınca olmaz tabi. Yıl içinde olur. Yıl sonu 136 da izlenebilir.

Mahsup edilecek agiyi 136 hesapta takip ediyorum. Stopajı ödedikçe 136 hesabı alacaklı yapıp düşüyorum. Sormak istediğim: mükellefin ödemediği stopajları var. Stopajı ödemediği için 136 hesabı da düşmüyorum. Doğrusu bu mudur yoksa 136 (mahsup edilecek agi) hesabını yıl sonunda ne yapmam gerekiyor.

Sn.Tahsin Kurt, AGİ ödenmemişse muhtasar beyannamede göstermiyormusunuz? Bunun cevabına göre size bazı sorularım olacak.

Sn.Bulent249 selamlar
Yaptığım uygulama şöyledir.
Eğer agi'lerin ödenmediğinden haberdar isem,beyannameden mahsup etmiyorum.Bunun, ücretleri bankadan ödeyen firmalar için tabiki mümkün.Fakat elden ödeyenler için bunun takibi pek mümkün değil.Bu durumda işverenle konuşarak ve agilerinde ödendiğini varsayarak (işverenede gerekli uyarıları yaparak) beyannamden mahsup ediyorum.Eğer ileride olurda işçi tarafından agi'lerin ödenmediğine dair şikayetler gelirse,bir şekilde bunları işverene ödettiriyorum..
Durum budur..
Bu arada agi konusunda merak edilen sorular için aşağıdaki sayfanın incelenmesinde fayda var..
::Sıkça Sorulan Sorular::
Saygılar