fonradar

Asgari Geçim İndirimi ve 5084 Sayılı Kanun

Ynt: Asgari Geçim İndirimi ve 5084 Sayılı Kanun

arkadaslar bu tebliğnin çıkacagı yok ben once tesvik kanunlarından yararlandıracağım sonra asgarı gecim ındiriminin tamamını yazacağım mükellefelere iade doğrudacağım cunku tesvikten yararlanan işyerlerine verilmiş bir hak var ortada burda ne işcinin alacağını hiçe saymamak lazım nede işverenin. bu kanunu çıkaranlar bunu baştan düşünselerdi görüşmüş olduğum çogu meslektaşım aynı uygulamayı yaptı eğer boyle bir boşluk varsa kanunda bende kullanırım. En fazla tahakkuk etmeyen vergiye gecikme cezası uygularlar onuda mahkemeye gittimi mahkeme bozar.

aslında sizin söylediğiniz mantıklı, ama birde %40 olayı var ?

şükür konu aydınlandı...bakınız 26.02.2008 tarihli kanun tasarısı

Konu gerçekten çok aydınlık:)
Ne yapacağız peki şimdi.

yahu böyle şey olurmu??????????

Sen şimdi bir bölgede işvereni teşvik et. Sonra dön işçinin hakkını gasp et....

Niye işvereni teşvik ettim diyee ;D ;D ;D

Muhtasar beyannamelermizi düzeltecekmiyiz?

Arkadaşlar buda çözüm değil ki;
Organize sanayide bulunan işyerlerinin durumu ne olacak, yada asgari ücret üzerinden hesaplanan vergi 77,57 %80 teşvik 62,06 geriye kalan 15,51 vergi, bekar birisinin AGİ'si 45,63 %40'ı 18,25 e o kadar vergi yok ki yine iade söz konusu olacak....! Anlaşılmaz bir durum ??? ??? ::)

arkadaşlar ben yazıyı göremedim.nerde yayınlanmış

konu açıklığa kavuştumu,ben bir detay bulamadım hala :(

asgari ücretten düşük olan yönetim ve denetim kurulu üyelerinin asgari geçim indirimi hesaplaması nasıl yapılıyor

Taslak Kanunun madde gerekçesi;

Maddeyle, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 32 nci maddesi ile 1/1/2008 tarihinden itibaren elde edilecek gelirlere uygulanmak üzere getirilen asgari geçim indiriminden, 29/1/2004 tarihli ve 5084 sayılı Kanun kapsamında çalışan işçilerin ne şekilde yararlanacakları hususuna açıklık getirilmektedir. 29/1/2004 tarihli ve 5084 sayılı Kanunda öngörülen gelir vergisi tevkifatı teşviki göz önünde bulundurularak, bu kapsamda istihdam edilenlerin ücretlerinden kesilecek gelir vergisinin hesabında esas alınacak asgari geçim indirimi tutarı, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 32 nci maddesine göre bulunacak tutarın %40?ı olarak dikkate alınması öngörülmektedir.

Acaba bu gerekçeyi yazanlar 5084 sayılı kanun ile işverenin teşvik edildiğini atlamışlarmıdır?

Arkadaşlar bu konu hala bir netlik kazanamadı malesef. Teşvikli bölgelerdeki işveren ve işçiler değişik uygulamalar nedeni ile zor duruma düşmekteler. Bu bölgelerde uygulaması olan arkadaşlar bu konuda nasıl bir yol izlemektedirler acaba şu ana kadar. Bu duruma göre en doğru olan yol AGİ uygulamak mı yoksa uygulamamak mı? Gelir idaresi başkanlığının vergi hattını aradığımızda karşımıza çıkanlar AGİ'ni şimdilik uygulamamamızı söylüyorlar sürekli olarak, yeni bir düzenlemenin yapılacağından bahsediyorlar ancak vakit bu vakit oldu hala bir düzenleme yok.

Merhaba,

Ben Gelir İdaresi Başkanlığından Mükteza aldım, Gelen SSK müfettişleri sorduğunda müktezayı gösteriyoruz.

AGİ uygulaması hakkında kanun tasarısının sunulduğunu ve kararın netleşmesi gerektiğini diyerekten.

Sayın 81
Özelgeyi bizimle paylaşırsanız sevinirim.
Saygılar.

Sn. 81 Özelge ne diyor. Önemli bir konu paylaşırsanız makbule geçer.

Sayın 81

Halen özelgeyi bekliyoruz. Yazarsanız yada mailimize yollarsanız seviniriz.
Saygılar

5084 sayılı kanun kapsamın da oluşan gelir vergisi istisnalarında ödemeler brüt asgari ücret dikkate alınır. asgari ücret üzerinde maaş alan çalışanın oluşan teşvik de matrah ise brüt asgari ücret tutarıdır. Çünkü Aynı şekilde 5084 sayılı teşvik kanunda işverenin ssk primi de işveren tarafından değil hazine tarafından ödenecektir. Burada belirlen prime esas kazanç da aynı şekilde brütasgari ücret üzerinden alınır. Ben onu ters kayıt şeklinde 720 den düşüyyorum

5084 sayılı kanun kapsamındaki yerlerde çalışan işçilerin AGİ uygulamasında 5766 sayılı kanun ile nihai karar verildi.

Yeni düzenleme ile;
GEÇİCİ MADDE 73- (1) 29/1/2004 tarihli ve 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 3 üncü maddesi kapsamında gelir vergisi stopajı teşviki uygulanan ücretlerin vergilendirilmesinde, öncelikle Kanunun 32 nci maddesinde yer alan asgari geçim indirimi dikkate alınır.

(2) Bu madde hükümlerinin uygulanmasına ilişkin esas ve usulleri belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.?

Gördüğünüz gibi taslak metinden eser yok. İşçilerin AGİ' den % 40 oranında faydalandırılmasından vazgeçilmiş. Anladığım kadarıyla kanun koyucu işçisine kıyamamış ve işverenin teşvikini dolaylı yoldan engellemeyi uygun görmüş.