Asgari geçim indirimini alamıyorum

merhaba
yaklaşık 8 yıldır aynı işyerinde ssk lı olarak çalışmaktayım.bugüne kadar yıllık ücretli izin hakkımı bir gün bile kullanmadım.ayrıca asgari geçim indiriminide işveren vergiden düştüğü halde biz çalışanlara ödemiyor.bu durumda işverene noterden ihtarname göndersem ne olur.yada ne tür bir girişimde bulunmalıyım.konu ile ilgili bilgilerinizi rica eder çalışmalarınızda başarılar dilerim

Ynt: Asgari geçim indirimini alamıyorum

bu durumda işverene noterden ihtarname göndersem ne olur
işten atılırsın :)

8 yıldır çalışmalarınızdan dolayı kullanamadığınız senelik izinler hakkında işvereninizi şikayet edebilirsiniz fakat asgeri geçim indirimlerinin ödenmemesi yokunda vergi dairesine bildirim yapmanız gerekmekte olarak biliyorum.Buan dair ihtar çekmeniz ne derece kabul edilir bilinmez. Kanunda yıllık izinlerin kullandırılmaması Yıllık ücretli izin hakkına aykırılık teşkil eden eylemler İş Kanun?un 103 üncü maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre yıllık ücretli izni yasaya aykırı olarak bölünen, ödenen, iş sözleşmesinin sona ermesinde kullanılmadığı izin ücreti ödenmeyen, izin yönetmeliğine aykırı olarak izin kullandırılmayan veya eksik kullandırılan her işçi için 2010 yılında 204 YTL. İdari para cezası uygulanacağı belirtilmiştir.

Bölge çalışmaya ve işyerinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine şikayette bulunun. Sonuç alamazsanız iş mahkemesine müracaat edin.

mes_ar ' Alıntı:
bu durumda işverene noterden ihtarname göndersem ne olur
işten atılırsın :)

asgari geçim indirimini ödemeyen bir işveren işten çıkarıpta tazminat ödemeyi göze alırmı?:)

almayabilir ama kendisine ihtarname çeken bir işçiyi de etrafında görmek istemez sanırım, minareyi çalan kılıfına da uydurur :) sonuç olarak patronla iyi anlaşmaya bakın bence :)

:)
Bence önce Asgari Geçim İndirimi ni gerçekten almadığınızdan emin olun.
Aldığınız ücret AGİ dahil ücret olabilir.