Asgari Ücret Maliyetleri - Kapıcılar

Sayın Arkadaşlar,

bir konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
Kapıcı ücretlerinde 01 Temmuz - 31 Aralık 2007 tarihleri arasında işveren payı olarak %19,5 bazı yerlerde de %20 olarak hesaplanmaktadır. Hangisi doğru varsa bunun ayrımı nasıl yapılacaktır?

Saygılarımla.
Nihat ÖZDEMİR

Ynt: Asgari Ücret Maliyetleri - Kapıcılar

Bunun en doğru ve sağlıklı cevabı SSK nın verdiği tehlike sınıfı ile bağlantılıdır. İş kazası ve meslek hastalıkları primi işveren tarafından ödenir ve iş yeri tehlike sınıfının yarısı kadardır. Bağlı olduğunuz ssk müdürlüğü ile görüşünüz

ssk işveren nosunun 2.-5. haneleri işyeri tehlike sınıfına göre verilir. bu dört rakamın ssk listesindeki karşılığı işyeri tehlike derecesidir. derecenin yarısının 1 fazlası iş kazası ve meslek hastalığı priminin oranını oluşturur.

O zaman tehlike sınıfı 1 olarak dikkate alacağımızı değerlendiriyorum, zira bildiğimiz apartman görevlisi için konuşuyoruz.

işyeri tehlike dereceniz 1 ise iş kazası ve meslek hastalığı priminin oranını % 1,5 dolayısı ile işveren payı % 19,5 olur.

İyi günler. Ben apartman görevlisi ve apartman yönetimi hakkında bir konu danışmak istiyorum. 3 ay önce ev sahibimin apartman yöneticiliği yaptığı apartmana taşındım. Talihsizlik apartmana taşındığım 3. gününde mutfak lavabosu ve bulaşık mi. giderinden su geri tepip mutfağı su bastı. Alalece tesisatçı çağırıp müdahale ettirdim. Tesisatçı apartman ama arterinde tıkanıklık olduğunu masrafı yönetimden makbuz karşılığında alabileceğimizi söyledi. Makbuzu yönetici ev sahibimize verdik. Ancak, apartmanın part time sözleşme ile çalışan kapıcısı görseydi gerek var mıydı baksaydı, daha ucuza yapılırdı falan deyip geçiştirdiler ve herhangi bir geri ödeme yapılmadı. Apartmana taşınma aşamasında uğraşılarımız varken ilgilenemedik kaldı. Ekim sonu kasım ayı 26.5-27 derece ısınan evin aralık-ocak 21-22 dereceden yukarı çıkmaması konusunda kapıcıya telefon ediyoruz gaz yetmiyor diye dereceyi düşürdüm diyor. Ben ne yapacağımı bilemedim. Bunun yanı sıra apartman kurallarını soruyorum yazılı bir şey yok zaten olmaz öyle şey diyor. Ben şikayet etmek istiyorum ama nereye edeceğim bilmiyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar