Askerlik Sebebiyle İşten Ayrılma

Ynt: Askerlik Sebebiyle İşten Ayrılma

3 ay onceden ıstıfa edıcem fakat benden belge ıstıyorlar subeden bır belgede alamıyorum askerlık sebebıyle ıstıfa etmıs olsamda sulusun olmadan tazmınat nasıl alabılırım. sadece ıstıfa yeterlı olmucaktır :/

Bende aynı sıkıntıyı çekiyorum Askerlik ile ilgili problemlerim var şubemle görüştüm evraklarımı getirdiğim anda 2 gün içinde askersin dedi 1 haftada teslim olma süresi dedi,iş yerindeki insan kaynakları yetkilisine söyledim sülüs getir dedi kıdem için,tamam dedim silüsü getircem dedim,Kıdemi vericekmisiniz hemen ? dedim,Yönetim kuruluna sunucaz 15 günü bulur dedi,ya sülüsü aldığında askere gitme süren 1 hafta adam 15 gün sürer diyo nasıl alıcam ben bu kıdemi ? bunun yasal bi ödeme süresi yokmu ? yoksa benim iş yerim kanunları sallıyormu ?

Yasal olarak kıdem tazminatının da , diğer ücretler gibi ilişiğin kesildiği gün ödenmesi gerekir.
Askere gitme süreniz yakın ama belgenizi alamadığınız için tazminatınızı alarak ayrılamıyorsanız, fesih bildiriminizde askerliğiniz sebebiyle ayrıldığınızı, askerlik belgenizi aldığınızda işvereninize ileteceğinizi bildirip ayrılabilirsiniz.Kanunları sallamak değil ama boşly-ukları değerlendiren bazı işverenlerin yaptığı gibi tazminatınız, askerlik belgenizi ilettiğinde ödenmezse, iş mahkemesinde dav açma hakkınızı kullanabilirsiniz.Kıdem tazminatı için 10 yıllık zaman aşımı vardır.

Syn:KEREMCEM,verdiğiniz bilgi için tşk ederim,yarın sabah dediğiniz gibi yapılmasını talep edicem insan kaynaklarından,bizim şirkette ilişik kesme olayı için Yönetim Kurulu kararı gerekiyor onlarında ne zaman toplanacağı meçhul :) sanırım onu beklicez bide...

merhaba.benim sorum biraz farklı olacak.ama bilgilendirirseniz sevinirim.25 ocak itibariyle işten ayrıldım.işkura işsizlik ödeneği için başvurdum ve 240 gün olarak onaylandı.ben nisanda askere gideceğim.askerlik süresince işsizlik ödeneğim kesilecekmi?kesilirse askerden dönüşte ödenmeye devam edecekmi?cevaplarınız için şimdiden teşekürler.iyi çalışmalar.

Gözüken kesilmeyeceği yönündedir veya durdurulmayacağı

İşsizlik ödeneğinin durdurulması

Madde 13- Muvazzaf askerlik dışında herhangi bir nedenle silah altına alınanlar ile hastalık ve analık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanan sigortalı işsizlerin işsizlik ödenekleri, bu durumların devamı süresince durdurulur.

Örnek 5: 180 gün süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanan sigortalı işsiz, 70 gün işsizlik ödeneği aldıktan sonra, muvazzaf askerlik dışında herhangi bir nedenle 30 gün süre ile silah altına alınırsa, işsizlik ödeneği 30 gün için durdurulur. Bu süre, daha sonra sigortalı işsizin alacağı işsizlik ödeneği süresinin sonuna eklenir. Bu durumda, sigortalı işsizin alacağı işsizlik ödeneği 180-70=110 gün üzerinden hesaplanır.

MErhaba ,

Benim bir başka detay hakkında bilgiye ihtiyacım bulunuyor.

Şirketime sözlü ve mail yoluyla askere gideceğimin bilgisini Ocak ayı başında ve Ocak ortasinda olmak üzere iki kez bildirmiş bulunuyorum. Ancak herhangi bir belge üzerinden değil yalnızca konuşma geçti ve bir e-posta atmış bulunuyorum. Arastırma yapınca, 1,5- 3 yıl arası çalışma süresi olanların kıdem tazminatı alabilmek için en az 6 hafta önce bilgilendirme yapması gerektigini öğrendim. Yaptığım bildirim şekilleri yeterli midir? Yoksa bir belge imzalamalımıydım?

tşk

ÖMER

BU bildirim askerlik için geçerli değil. Ancak biliyorsanız askerlik için işi bırakacağınız kesin tarihi yazılı olarak bildirmek uygun olur.
Karar aldırktan sonra da sülüs ile yazılı olarak kıdam tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Sayın turtility ihbar süreleri bunun için geçerli olup olmadığı konusunda bir fikrim yok. Ancak yukarıda Nizam Bey'in de belirttiği üzere ayrılacağınız tarihi bildiren bir yazı yazmanız yararınıza olacaktır.

merhabalar benim bi sorum olacak. Ben 26.04.2005 yılında belirsiz süreli iş sözleşmesi ile ssk lı olarak özel bir şirkette çalışmaya başladım. 2009 temmuz ayında Askerlik sebebiyle iş akdimi sonlandırdım. Şirketimde bana ait olan tüm haklarımı bana vererek askere gönderdi. Askerlik hizmetimi tamamladıktan sonra tekrar aynı iş yerinde çalışmaya başladım. Bana tekrar belirsiz süreli yeni bir anlaşma imzalattılar.

Şimdi asıl sorum şu ben bu şirkette daha önceden 4.5 yıla yakın çalışmış bulunuyorum (ve ayrılma sebebim askerlik hizmeti ve bitiminde tekrar çalışmaya başlıyorum) SSK açısından 1.5 yılı daha doldurduktan sonra izin haklarımda 3 haftalık süreye hak kazanabilir miyim yoksa tüm haklarımı aldığım için yeni işe girdiğim için yeni eleman mı gözüküyorum. (şirket için yeni eleman olabilir ama ssk da bağlı bulunduğum şirket adına eski bir eleman sayılmazmıyım yani bu şirketin belirlediği bir izin midir yoksa ssk nin çalışma sürelerimize baktığı bir yöetmelik midir)

Bu konuda net bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum...

Bu konuda bence ve yerleşik uygulamaya göre hizmet süreniz birleştirilmelidir. Yani daha fazla izin hakkınız olmalıdır.
Ancak Yargıtayın emekli olup tazminatını aldıktan sonra tekrar aynı işyerinde çalışmaya başlayanlar içinbuna tam ters bir kararı da vardır. Yani emekli olup kıdem tazminatını alırken herşeyi sıfırladın demektedir.
Benim görüşüme göre askerden sonra çalışma birleştirilmelidir.

merhaba ben bişey soracağım ben askere gitmeden baş vuru yaptım fakat bana dedilerki kabul olmaz askerden sonra terhis belgenle başvur dediler..baş vuracağım fakat bişey duydum askerden sonra başvuru yapılınca toplu olarak ödenek alınıyormu arkadaşım toplu olarak aldı ben kararsız kaldım

kimse cvp yazmayacakmı soruma :(
tansu ' Alıntı:
merhaba ben bişey soracağım ben askere gitmeden baş vuru yaptım fakat bana dedilerki kabul olmaz askerden sonra terhis belgenle başvur dediler..baş vuracağım fakat bişey duydum askerden sonra başvuru yapılınca toplu olarak ödenek alınıyormu arkadaşım toplu olarak aldı ben kararsız kaldım

herkese öncelikle merhabalar. 3 yıla yakın çalıştığım firmada okulda öğrenci olduğmdan dolayı tecilliydim. şubatın 25'inde haziran'ın 15'inde askere gitmek isteğiyle işten ayrılmak için yazılı istifamı sundum. fakat nisan ayı sonunda senin dilekçeni daha erkenden işlem aldık mazeretiyle beni işten çıkarıcaklarını ve tazminat için de gene sülüs belgesini istediler. fakat benim okulum zaten haziranda bitiyor ve askere başvurumu o zaman yapacağım kaldı ki bir de sülüs belgesini beklemek baya bir zaman aralığı oluşturuyor, bu durumda kıdem tazminatımı nasıl alabilirim.

slm
ben bir dersanede 5 yıl boyunca calıstım. 1 Agustos 2010 tarihinde askerim dolayısıyla 31.05.2010 tarihinde istifa ettim. ancak sözleşme yaparken benden açığa aldıkları senetle tehdit ederek istifa dilekçemde askere gideceğimi belirtmeme izin vermediler. yani sebepsiz bir istifa dilekçesi imzalamaya mecbur kaldım. bu durumda ne yapabilirim. mahkemeye versem bir hak iddia edebilir miyim.

iyi günler ben subatta askere gidicem sigortalı bir işte 3,5 yıldır calısıyotum işten cıkacağım zaman sülüs kağıdını getirdiğimde hem kıdem tazminatı hemde ihbar alabilme hakkım varmıdır? şimdiden teşekkurler

cok teşekkur. arkadasın birde söyle demişti ihbarını istersen alırsın almazsan da askerden dönüşte seni tekrara işe almak zorunda olurlar diye o zamn bu söylenti yanlıs oluyor ?

İhbar ödemesi yok ama işveren isterse verir. Askerlik dönüşü 2 aylık süre içinde tekrar işe başlama talebinde bulunabilirsiniz. Şartları var. Ama keyfi şekilde iş geri almazsa sizi o zaman tazminat ödemekle yükümlü olur.

Merhabalar;

Benim kardeşim şu an askerde. 15 aylık askerlik sürecinin bitmesine 1,5 ay kaldı. İş yerinden ayrılırken ''geri dönünce çalışırım'' gibi bir cümle kurmamasına rağmen tazminatını vermediler. Dönünce o iş yerinden askerlik tazminatını alabilir mi. Bununla alakalı izlememiz gereken yol nedir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.