Askerlik Sebebiyle İşten Ayrılma

Ynt: Askerlik Sebebiyle İşten Ayrılma

İşyerinden ayrılırken nasıl bir yol izlediğine bağlı.
Eğer dilekçesini " askerlik nedeniyle" diye yazmış ve belgesinin fotokopisini eklemiş ise. İbraname de imzalamadı ise , dönüşte dava açma hakkı saklıdır.

Arkadaslar ve nizam ustad
personel silusunu getirdikten sonra işveren onu ne kadar daha calistirabilir yada silusunu getireni calistiramaz mı ?
Saygilarimla

Vallahi.. çalıştırabilir.. ya da çalıştırmak yasaktır diye bir şey duymadım bu zamana kadar..

Sadece askere gidecek olan işçi..makul bir süre kala işyerinden ayrılma talebinde bulunur.. pat diye.. nasıl olsa kıdem tazminatına hak kazanıyorum diye 6-7 ay öncesinde çıkış istemesi ona problem yaratır..

Yakın bir dönemde.. askerlik üzerine bir çıkış işlemi gerçekleştirdim..personel 15 gün kalana kadar çalışmak istediğini söyledi..bizde o şekilde işlem yaptık..

Ustad
işveren kötü niyetli ise son güne kadar calistirabilir mı ?

Bence çalıştıramaz..sülüs kişinin askeri birliği teslim olmasına 5-10 gün kala teslim edilir..hatırladığım kadarıyla sülüsü aldığı an kişi artık kağıt kağıt üzerinde asker oluyor..

1 Nisan'da asker 5 Mart'ta silusu almış çıkabilir mı hemen acaba

2010 yılının şubat ayında.. 22-25 tarihleri arasında sevk edilecek askerlerin sülüsleri.. 12 şubat tarihinden itibaren dağıtılmaya başlandı.. sevk kağıtlarını 1 ay önceden veriyorlarmı bilmiyorum ama aldıysa şayet.. askerlik sebebiyle işten çıkabilir..

Sevk belgesini aldığında iletmek+ilettiğinde tazminatın ödenmesi koşuluyla 5 ay öncesine kadar yapılan feshi kabul etmektdir yargı.

Arkadaşlar iyi günler... Yazılanları okudum bir soru sormak istiyorum.
3.5 sene süreyle çalıştığım işyerimden "silüs tarihimden" 10 ay önce askerlik görevi sebebiyle ayrıldım. İşyerim bana tazminatımı aldığıma dair bir kağıt imzalattı ve tüm çıkış işlemlerimi askerlik görevi sebebiyle işten ayrılma olarak hazırladı. Bana Silüs'ü gönderdiğinde paranı yatırırız dediler. Bu olaydan sonra ailevi sorunlar sebebiyle askere gidişim 10 ay sonrasına sarktı yani "verdiğim ayrılış tarihinden 10 ay sonra askere gidebildim". İşyerimi aradığımda çok fazla süre olduğundan tazminatımı ödeyemeyeceklerini söylediler. Şu an askerlik görevimi yapmaktayım. İçinde bulunduğum durumda tazminatımı alabilir miyim ya da askerlik sonrası işsizlik maaşından yararlanabilir miyim ?

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. İyi günler dilerim.

Süreç çok uzun.. anladığım kadarıyla işten çıkışınızdan 20 ay sonra askere gitmişsiniz.. işten askerlik sebebiyle ayrıldığınızı ispat etseniz bile.. çok büyük ihtimal ile kıdem hakkınızı yitirmşsiniz..

Askerlikten sonra işsizlik maaşını hak edebilirsiniz ama sizin durum biraz farklı.. yani İAB'nin tarihi çok önce..siz genede terhis olduktan 30 gün içerisinde İşkur'a başvurun.. ben hak kazanabileceğinizi düşünmüyorum ama gene de şansınızı deneyin..

Merhaba gecen yıl askerlik sebebiyle kıdem tazminatımı alıp işten ayrıldım, 1 hafta önce askerliğim bitti ve teskeremi aldım,eski işime yeniden başlamak istesem kanunen beni işe geri alma zorunlulukları varmı ? ayrıca iş kanunun 31. maddesini okudum burada kıdem tazminatı alsam dahi işe geri alınabileceğim yazıyor yorumlarsanız sevinirim,teşekkürler.

Askerlik tazminat gerektiren bir çıkış nedenidir..

Çıkış işlemleriniz sırasında bu haklarınız yerine getirildiyse.. işverenin sizi işe alma zorunluluğu ne yazık ki ortadan kalkar..

forwhom ' Alıntı:
Askerlik tazminat gerektiren bir çıkış nedenidir..

Çıkış işlemleriniz sırasında bu haklarınız yerine getirildiyse.. işverenin sizi işe alma zorunluluğu ne yazık ki ortadan kalkar..
'' - Askerlik ve kanundan doğan çalışma
MADDE 31. -
...
Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder.
''

Bu konu tartışmaya açıktır.. ama böylesine net değildir.. muvazzaf askerlik nedeniyle..işinden ayrılan işçi..askerlik dönüşü işe başlamak isterse.. işverenle anlaşması gerekir..işveren her askere gideni tekrardan işe alacak diye bir kaide yoktur. ..

4857 sayılı iş kanunu madde 31

MADDE 31. - Muvazzaf askerlik ödevi dışında manevra veya herhangi bir sebeple silah altına alınan veyahut herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi yüzünden işinden ayrılan işçinin iş sözleşmesi işinden ayrıldığı günden başlayarak iki ay sonra işverence feshedilmiş sayılır.

Muvazzaf askerlik hizmeti yapmak üzere iştenayrılan işçinin iş akdinin askıda olduğunun kabulü mümkün değildir

Manevra ve başka bir nedenle.. yani seferberlik ve olağanüstü durumlarda silah altına alınmalarda geçerlidir bu durum..

Muvazzaf 20 yaşını doldurmuş ve silah altına alınmış kişilerin askerliğin ilk günü ile teskeresini aldığı son gün arasındaki fiilen askerlik yaptığı süredir.

İsteyen istediği yere dava açsın..

Sn.forwhom;
dediğiniz gibi, muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçinin sözleşmesinin askıya alındığından bahsetmedim zaten.Bu konuda sizinle hemfikiriz.
31.madde sizin alıntıladığınız kısımda , kısa süreli askeri görev nedeniyle işinden ayrılan çalışanın sözleşmesinin askıda kalacağını belirtir, bu çok net.
Ancak , maddenin 2.kısmının ilk kelimesi çok net bir şekilde HERHANGİ bir askeri ve kanuni görev nedeniyle ... şeklinde başlamaktadır.
İşte bu herhangi bir askeri ve kanuni görev kısmı, muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işinden ayrılan kişiye , askerlik bitiş tarihinden itibaren 2 ay içinde işverene yazılı başvurarak iş talep etme hakkını, işverenin de ŞARTLAR MÜSAİTSE işe alma zorunluluğunu tanımlar.
Elbette işveren işe almak zorunda değil.
O an personel alımına ihtiyacı yoktur, almaz ama başvuruyu değerlendirmek üzere saklı tutar ve ilk personel ihtiyacında bu başvuru sahibini alır.Ha almadı o zaman ne yapması gerektiği de açıklanmış kanunda 3 aylık ücreti tutarında tazminat!

Sayın keremcem.. üzgünüm ben size katılmıyorum..

Şahsi görüşüm iş kanunun 31. maddesinin sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için..kişinin "geçici" olarak silah altına alınması gerekir..normal rutin yedek subay..er ve erbaş işlemleri.. işe geri dönüş için yeterli bir sebeb değildir..

Eğer sebeb olsaydı.. kıdem tazminatına hakedilen haller içerisinde.. muvazzaf askerlik dahil edilmezdi..askerlik dönüşü.. şartları yerine getirdiği taktirde işsizlikten faydalandırmazdı..

Neyse.. dedim ya sayın keremcem.. isteyen dava açabilir..:)

Boynum kıldan ince.. ;)

Bizim kanunlar neden böyle ? bir şey ya siyahtır yada beyaz,8 - 10 kişiye sordum hepsinin yorumu farklı şaştım kaldım.

Askerlik dönüşü eski çalıştığı yere dönmek isterse işveren "tercih " edecektir. Yani zorunlu değildir.

Merhaba, 3 mayıs itibariyle 2.5 senedir çalıştığım iş yerinden istifa ettim.Ağustos ayında askere gideceğim, istifadada sebebi askerlik nedeniyle gösterdim.Tazminatımı alabilmem için muayeden sonra aldığım askerlik durumumla ilgili bi belgem var "21.08.2011 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur.Sevk tarihi 21.08.2011" yazan bu belge bana yeterli olurmu yoksa silüsü mü isterler yada tazminatını alamazsın deme durumları varmıdır ? teşekkürler

Bence yeterlidir. Sülüsü de sonra eklersin.