Avans Kur Farkı

1- doğru,
2-656 b /103 a olacak yani doğru. Çeki siz verdiğinize göre kur farkı borç . İkinci kısım olmayacak. fatura yok
3-Kur 2,5 ise fatura anında doğrudur. Sabitleme yok dediniz.
4-Bu durum ancak satın alma anında kur sabitlenmiş ve çek ona göre düzenlemiş ise geçerlidir.
5-Kur sabitlenmiş ise satış anında fatura TL olarak kesilir. Yani bu kayıt olmaz.

Uğur Bey, borç/alacak çek ve senetleri dönem sonlarında gelir idaresinin açıkladığı döviz alış kurları ile değerlenerek kambiyo geliri ya da gideri yazılır.Yıl sonlarında işletmenin bilanço rakamlarının doğru şekilde yansıtılabilmesi için bu gereklidir. Neticede bilançolar TL olarak ortaya çıkıyor ve miktar yazmıyor.
Mesela 2014 yılsonu USD değerleme kuru 2,4605 TL diyelim; dönem sonunda işletmenin elinde 100.000,00 USD'lik alınan çek var ise bunun karşılığı 246.050,00 TL olmalıdır ki dönem sonu tablolara bakıldığında işletmenin elinde 100.000,00 USD'lik çek olduğu anlaşılsın.

Borç senetleri,Satıcılar,Verilen Çekler Değerlemesi 656 Hesap değil 780 Hesaba yapılması gerekir. Bunu düzelteyim öncelikle. Gerisi için benim söylediğimden bir farkı yok

Nizam Bey doğru olarak açıklamış. Ben biraz daha detaya inmek istedim.

1-1-çeki verdik kur 2 tl çek 10000 USD

159 ...... 20 000
103 ........... 20 000

- Bu Kayıt Kesinlikle Doğrudur.

2-3 aylık dönem sonuna gelirdi kur 2,5 tl

656............ 5000 ( bu hesap yoksa 159 olmalı sanki )
103 ................ 5000

- Bence 656 yerine 780 Kullanılmalıdır. (Dönem sonu olduğundan dolayı 159 Hesabada Kur farkı uygulanmalı. İşlem Faturasız olduğundan dolayı Ertesi gün Kur farkı kaydı Düzeltilmelidir.)

3-159 ........ 5000
602............ 4237
391 .......... 763 ( kur farkının iç yüzde ile kdv si hesaplandı yanılmıyorsam tebliğ böyle idi )

- Sorarım size neden 602 diye? 2. Bir konu Tebliğ öyle ama Ödeme gerçekleşti ise yapılır diyor. Benim anladığım 2 taraf yükümlülüklerini yerine getirdiğinde Kur farkı faturalaşması yapılmasıdır bundan. Bence gerek yoktur. Ama kaydın doğru yeri 646'dır ben illede 60 Grupta görmek istiyorum derseniz 600'dür doğru yeri. 602 Son planda düşünülmelidir.

4-Bundan sonrası Kur sabitlemesi yok ise Kur 2,5 oldu üzerinden yürüyelim(3. Faturalaşmayı yaptığınızı kabul edelim)

153 ......... 21 186
191........ 3 814
159 ....... 25 000

-Kayıt doğru 159 Hesap 0 oldu Konu kapandı. Ama bir sorun var oda Kur farkı faturası kesitiniz ve Gelire yazdınız.Halbuki onun 153 Hesaba Alınan malın maliyetinden düşülmesi gerekmektedir. Ondan dolayı karşılıklı ifalar gerçekleşmeden kur farkı doğru değildir.

5-Bundan sonrası Kur sabitlemesi var ise ne üzerinden yürüyelim(3. Faturalaşmayı yaptığınızı kabul edelim)

153....... 16 949
191...... 3 051
159 ............ 20 000

-Bu kesinlikle doğru.

153 ( veya 656 ) ... 4 237
191 ............. 763
159 ................ 5000

Ama arkasından bu kaydı atarsanız. Yanlış olur. Önceki kur farkı faturasını. Direk gelir yazdınız bunuda gider yazıp düzelteceksiniz yada 2 sinide 153 e atacaksınız.

Üstadım, 780 Tebliğ açıklaması aynen şöyle;İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutarlarla ilgili faiz, kur farkları, komisyon vb. giderlerin izlendiği hesaptır.
656 Tebliğ açıklaması ise şöyle; Yabancı paralı işlemlerle ilgili olarak ortaya çıkan kur farkları, yabancı paralı satış zaraları gibi ortaya çıkan giderler bu hesaba kaydedilir.

Üstadım, 780 Tebliğ açıklaması aynen şöyle;İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutarlarla ilgili faiz, kur farkları, komisyon vb. giderlerin izlendiği hesaptır.
656 Tebliğ açıklaması ise şöyle; Yabancı paralı işlemlerle ilgili olarak ortaya çıkan kur farkları, yabancı paralı satış zaraları gibi ortaya çıkan giderler bu hesaba kaydedilir.

İyi ya işte YABANCI PARALI İŞLEMLER diyor açık açık. Verilen döviz çeki yabancı para ile yapılan işlem değil mi?

İyi ya işte YABANCI PARALI İŞLEMLER diyor açık açık. Verilen döviz çeki yabancı para ile yapılan işlem değil mi?

Üstadım ben haksızsınız demedim ama 780'de ise "İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutarlarla" Verdiğiniz çek, Bankadan çektiğiniz Kredi, Satıcılara olan borcunuz , Borç Senetleri Hepsi bu kapsam içinde yeralmaktadır. Yukarda bana dediniz ya Döviz Gideri diye birşey varken neden 780 diye, Bu sefer aynı soruyu ben size yönetiyorum Borçlanmalar ile ilgili Kur farklarını atabileceğin bir hesap varken neden 656 ?

Çünkü çeşitli örnek kitaplarda kur farkı için hep 656 kullanılmış. 780 döviz kredisi varsa tamam. Bence kredi dışında tüm kur farkları 656 olmalıdır.

Üstadım, 780 İçin Kafamızda oluşmuş sadece krediler için diye bilgi var bunun nedeni de Hayatımız boyunca 780'ın sadece Kredilerde kullanılmasıdır. Bana sorarsanız 780 ile 656 arasında bir fark yoktur. Çünkü 2 side Olağan karı etkiler ve sonuç aynı çıkar. Ben sadece Tebliğde yazanın yorumunu gerçekleştirdim.

Aynı sorun 180 ve 280 hesaplardada yapılmaktadır. 180 Hesapta 1 yıla kadar denilmekte ama Biz muhasebeciler (bende dahil) Bunu 1 Hesap dönemi olarak işlem yapmaktayız.

Bir hesap dönemi değil de bir mali yıl dersek daha doğru olur. Hesap dönemi 3 aylık dönem çünkü.. Bazı yorumculara göre de 180 hesap bir tam yıl kullanılıyor. Yani diyelim ki kasım 2015 de başladın . ekim 2016 ya kadar 180 olur diyorlar.

Bir hesap dönemi değil de bir mali yıl dersek daha doğru olur. Hesap dönemi 3 aylık dönem çünkü.. Bazı yorumculara göre de 180 hesap bir tam yıl kullanılıyor. Yani diyelim ki kasım 2015 de başladın . ekim 2016 ya kadar 180 olur diyorlar.

Aynen Üstadım, 180 Öyle olması gerekiyor. Eskiden Geçici vergi yok iken Hesap dönemi kavramı 01.01. ile 31.12 arasında idi Geçici geldiğinde 3 aylık halinde geldi aramızda ama kanunda 1 Yıl olarak yorumlamak gerekir.

Üstadım, 780 İçin Kafamızda oluşmuş sadece krediler için diye bilgi var bunun nedeni de Hayatımız boyunca 780'ın sadece Kredilerde kullanılmasıdır. Bana sorarsanız 780 ile 656 arasında bir fark yoktur. Çünkü 2 side Olağan karı etkiler ve sonuç aynı çıkar. Ben sadece Tebliğde yazanın yorumunu gerçekleştirdim.

Aynı sorun 180 ve 280 hesaplardada yapılmaktadır. 180 Hesapta 1 yıla kadar denilmekte ama Biz muhasebeciler (bende dahil) Bunu 1 Hesap dönemi olarak işlem yapmaktayız.

Sayın Arkadaşlar,

Önce Nizam haklı 780 olması için Borçlanma olmalı ( Dışardan Kaynak Aktarımı veya Kredi ). Çek tanzimi borçlanma değil mevcutlar üzerinde tasarruf hakkıdır ( yasaya aykırı olarak ileri tarihte olarak tanzim edilse dahi ).

180 hesabın aynı hesap dönemi (ilke olarak 1.1 -31.12, yılı denmez çünkü özel hesap dönemlerini de kapsar) içindeki 3 aylık dönemler için kullanılması doğrudur takvim yılını aşan dönemler için 280 hesap ihdas edilmiştir. bu nedenle 180 hesabın adı "Gelecek Aylara aiy giderler" ve 280 hesabın adı "Gelecek Yıllar'a...." olarak alınmıştır. Borçlanmaların da temel ilkesi de buna göre tasarlanmıştır 300 / 400 gibi...

180 hesap işleyiş açıklaması ile 280 hesap işleyiş açıklamaları bunu daha net ortaya koyar.

180 İşleyişi :

Gelecek aylarda ilgili gider ve maliyet hesaplarına borç kaydedilecek peşin olarak ödenen giderler, bu hesabın borcuna kaydedilir. Gelecek aylarda bu hesaba alacak verilmek suretiyle ilgili gider hesabına aktarılır.

280 İşleyişi :

Gelecek yıllarla ilgili gider ve maliyet hesaplarına borç kaydedilecek olan peşin ödenen giderler bu hesabın borcuna kaydedilir. ilgili hesap dönemlerinde bu hesabın alacağı karşılığında dönen varlıklardaki "Gelecek Aylara Ait Giderler" hesabına gerekli aktarmalar yapılır.

Üstadım; Dışardan kaynak aktarımı ve Kredi demişsiniz. Ama Tebliğde"İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutarlarla ilgili faiz, kur farkları, komisyon vb. giderlerin izlendiği hesaptır" şeklinde yer alıyor. Kredi almak,Kredili mal almak,Avans almak,Çek vermek,Senet vermek Bunların hepsi işletmenin faaliyetini devam ettirebilmek için yaptığı borçlanmalardır. Eğer "Dışardan Kaynak Aktarımı veya Kredi" değerlendirirsek Lafzı ile oynamış oluruz.

180-280 Konusunda ise ben yukarıda belirtiğim gibi bende Hesap dönemi olarak işlem yapıyorum.

Üstadım; Dışardan kaynak aktarımı ve Kredi demişsiniz. Ama Tebliğde"İşletme faaliyetlerinin aksamadan yürütülebilmesi amacıyla borçlanılan tutarlarla ilgili faiz, kur farkları, komisyon vb. giderlerin izlendiği hesaptır" şeklinde yer alıyor. Kredi almak,Kredili mal almak,Avans almak,Çek vermek,Senet vermek Bunların hepsi işletmenin faaliyetini devam ettirebilmek için yaptığı borçlanmalardır. Eğer "Dışardan Kaynak Aktarımı veya Kredi" değerlendirirsek Lafzı ile oynamış oluruz.

180-280 Konusunda ise ben yukarıda belirtiğim gibi bende Hesap dönemi olarak işlem yapıyorum.

Sayın ugurcadır,

Talebem olsaydınız sınıfta bırakır ömürboyu mezun etmezdim :). Sizin o bahsettiklerinizin tamamı Ticari Faaliyetler kavramı ile ilgili. TDHP ile ilgili yapıya bakarsanız 3 ve 4 başlığı alt bölümlerinde 30 Mali Borçlar görürsünüz ve 40, onların alt ayrımlarını da inceleyin bakalım neler göreceksiniz. Sonra acaba lafzı ile oynamışmıyız anlaşalım.

Küçük bir not. Mal aldığınız için karşılığında yapacağınız ödeme borçlanma değil temel olarak "Varlıkların Takasıdır". Borçlanma ancak karşılığı olmadan edinilen ve iadesi gereken bir varlık artışı olabilir. ( Nedensiz Zenginleşme yada İvazsız İktisap Hariç )

Selamlar, tek düzende şu şekilde bir ayrım yapıyorum ve bu tür hesapların takibinde yararlı oluyor;

Maliyet Hesaplarında;
780.01 .......X Bank A.Ş.
780.01.01 ...Kredi Faiz ve Komisyonları
780.01.02...Teminat Mektubu Komisyonları
780.01.03...Havale,Çek,Senet ve Provizyon Giderleri
780.01.04...Pos Faiz ve Komisyon Giderleri
780.01.05...Leasing Faiz ve Kur Farkı Giderleri
780.01.06...Döviz Kredileri Kur Farkı Giderleri
780.01.07...Muhtelif Faiz,Kom.ve Diğer Giderler

Gelir Tablosu Hesaplarında;

646.01...............Döviz Kredileri Değerleme Kur Fakı Gelirleri
646.01.01...........X Bank A.Ş.
646.01.01.01......31.....45 Nl.Ticari Kredi

646.02.................Alıcılar Hesabı Değerleme Kur Farkı Gelirleri
646.02.01............Y Ltd.Şti.

646.03.................Alınan Sipariş Avansları Değerleme Kur Farkı Gelirleri
646.03.01............Z A.Ş.

646.04................Satıcılar Hesabı Değerleme Kur Farkı Gelirleri
646.04.01...........A Koll.Şti.

646.05...............Verilen Sipariş Avansları Değerleme Kur Farkı Gelirleri
646.05.01..........B A.Ş.

646.06...............Banka Döviz Tevdiat Hesapları Değerleme Kur Farkı Gelirleri
646.06.01..........X Bank A.Ş.

646.07..............Vadeli Tic.Mev.Hs.Faiz Gelirleri
646.07.01..........Y Bank A.Ş.
646.07.01.01.....123.....12 Nl.Tic.Mevd.Hesabı