Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi Hk

emeksiz

Katkı Sunan Üye
Sayın Üstadlarım;
01.10.2008 tarihi ile yürürlüğe girmiş olan SGK ile Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesinde de değişiklikler göze çarpıyor. Benim yönetmelikde canımızı en çok yakacak yerlerden biri olarak gördüğüm nokta ay ortasında girmiş olan ve haftalık izne hak kazanmamış ama kullanmış olan personel için eksik gün bildirgesi ( ek:8 ) verilecek olması konusudur. Bu konu hakkında uzun vadede takibat için bir öneriniz varmı acaba? 300 küsür personelimiz var ve sürekli ay ortasında giriş olur. Birçok arkadaşmız da aynı sorunu yaşayacaktır diye düşünüyorum.

Ynt: Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi Hk

konu ile ilgili görüş beyan etmek isteyen müşavir ve saygıdeğer meslekdaşlardan cvp gelirse sevineceğim.

merhaba;

yanlış anmadıysam haftalık izin ücretli veriliyor eksik gün oluşmaz.

ayrıca eksik gün bildirge eki;
AÇIKLAMALAR

5510 sayılı Kanunun 86 ncı maddesinin 4 üncü ve 5 inci fıkralarında yapılan düzenlemelere göre, aylık prim ve hizmet belgesi ile birlikte ay içinde (30) günden az çalışan veya eksik ücret ödenen sigortalıların aşağıdaki belgelerden durumlarına uygun olan/olanlar;
1) İstirahatlı olduğunu gösteren resmi kuruluşlara ait sağlık tesisleri veya işyeri hekimlerince düzenlenmiş hekim raporu,
2) Ücretsiz izinli olduğunu kanıtlayan izin belgesi,
3) Disiplin cezası uygulaması, gözaltına alınması, tutukluluk haline ilişkin belgeler,
4) Kısmi süreli çalışmalara ait yazılı iş sözleşmesi,
5) En az işveren tarafından imzalanmış puantaj kayıtları,
6) Grev, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, doğal afetler nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulduğunu veya işe ara verildiğini gösteren ilgili resmi makamlardan alınan yazı örneği,
bu formun ekinde ilgili üniteye verilir veya acele posta servisi (aps), iadeli taahhütlü ya da taahhütlü olarak gönderilir.
Yasal süresi dışında verilen söz konusu belgelerden geriye yönelik olarak her zaman düzenlenebilir nitelikte olanlar işleme konulmaz.
Yukarıda sayılan durumların dışındaki (30) günden az çalışılan sürelere ait geçerli belgeleri belirlemeye Kurum yetkilidir.

Yeni "Aylık Prim ve Hizmet Belgesi"ni Excel veya Word dosyası olarak nereden bulabilirim.

Teşekkürler.

emeksiz ' Alıntı:
Sayın Üstadlarım;
01.10.2008 tarihi ile yürürlüğe girmiş olan SGK ile Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesinde de değişiklikler göze çarpıyor. Benim yönetmelikde canımızı en çok yakacak yerlerden biri olarak gördüğüm nokta ay ortasında girmiş olan ve haftalık izne hak kazanmamış ama kullanmış olan personel için eksik gün bildirgesi ( ek:8 ) verilecek olması konusudur. Bu konu hakkında uzun vadede takibat için bir öneriniz varmı acaba? 300 küsür personelimiz var ve sürekli ay ortasında giriş olur. Birçok arkadaşmız da aynı sorunu yaşayacaktır diye düşünüyorum.

ay ortasında işe girmiş adama niye ek 8 verilsin onu anlamadım.

Yeni prim oranlarını nasıl dolduracağım?

SİGORTA KOLLARI
Kısa Vadeli Sigorta Kolları Primi : ?
Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortası Primi : ?
Genel Sağlık Sigortası Primi : ?
Sosyal Güvenlik Destek Primi : ?
İşsizlik Sigortası Primi : ?

Eski dönemde pirim oranlarını aşağıdaki gibi veriyordum.

SİGORTA KOLLARI
İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları Sigortası : %1,5
Analık Sigortası : %1
Hastalık Sigortası : %11
Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortası : %20
Sosyal Güvenlik Destek Primi : -
İşsizlik Sigortası Primi : %3

Yeni düzenlenen EK9 Aylık Prim ve Hizmet belgesindeki sıraya göre:
Kısa Vadeli Sigorta Kolları Primi????...(Yeni tespit edilen işkolunun tehlike sınıfına göre)
Malullük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortası Primi?.%20
Genel Sağlık Sigortası Primi???????%12,5
Sosyal Güvenlik Destek Primi??????.(Var ise)
İşsizlik Sigortası Primi?????????...%3

sayın emeksiz,
Yazınızdan ay içerisinde giren çalışanın, işe girdiği haftaya ait pazar yevmiyesinin verilmediğini anlıyorum. Çalışanın 1 yevmiyesine mi göz diktiniz. Niçin tam ödemiyorsunuz.

sayın arkadaşlar
bildiğim kadarıyla eğer çalışan ay ortasında iş başı yavar diyelim ki çarşamba iş başı yaptı
hafta sonunu veremezsen prim bildirgelerinde göstermessen ek-8 bildiriminde bunu belirtmek zorundasın diye biliyorum
hafta sonunu verirsek ek - 8 vermememize gerek yoktur. yukardaki yazılarda bir karışıklık seziyorum.

kavazlı ' Alıntı:
sayın arkadaşlar
bildiğim kadarıyla eğer çalışan ay ortasında iş başı yavar diyelim ki çarşamba iş başı yaptı
hafta sonunu veremezsen prim bildirgelerinde göstermessen ek-8 bildiriminde bunu belirtmek zorundasın diye biliyorum
hafta sonunu verirsek ek - 8 vermememize gerek yoktur. yukardaki yazılarda bir karışıklık seziyorum.

Ay içinde yapılan giriş-çıkışlardan dolayı eksik gün formu verilmez.
diyelim ben,12.10.2008 de işe girdim.
prim bildirgesinde PEK gün : 20 olur.Bu kişi için eksik gün verilmez.Eksik gün hani nerde,yok ki .Ben 20 gün çalışmışım. :)

Diğer taraftan, hafta tatiline hak kazanmadıkları halde hafta tatili yapan sigortalılara, kullanmış oldukları hafta tatili için ücret ödenmesi zorunlu olmadığından, bu sürelerin prim ödeme gün sayısının hesaplanması sırasında dikkate alınması mümkün bulunmamaktadır. Ancak, bu durumda 506 sayılı Kanunun 79 uncu maddesinin ikinci fıkrasına istinaden, ay içindeki eksik çalışmaya (hafta tatiline) ilişkin puantaj kaydının yasal süresi içinde Kurumumuza verilmesi gerekmektedir. Buna karşın, hak kazanılmadığı halde kullanılmış olan hafta tatili için ücret ödenmesi halinde, bu sürelere ilişkin ücretler de prime esas kazanca dahil edileceğinden, bu durumda bahse konu süreler prim ödeme gün sayısına dahil edilecektir.
Örnek - Özel nitelikteki işyerinde, 15/4/2009 tarihinde (Çarşamba günü) işe başlayan bir sigortalının 19/4/2009 tarihinde (Pazar günü) hafta tatiline hak kazanmamasına rağmen hafta tatili kullandığı ve işveren tarafından bu gün için ücret de ödenmediği varsayıldığında, söz konusu sigortalının 2009/Nisan ayındaki prim ödeme gün sayısı 15 olacaktır. Ancak hafta tatiline hak kazanılmaması nedeniyle, çalışılmayan ve işveren tarafından da ücret ödenmeyen 1 güne ilişkin puantaj kaydının aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken süre içinde Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde yer alan 10 nolu belge ekinde Kuruma verilmesi gerekmektedir

h.tatili için ücret ödenmemesi durumunda bu şekilde yapılması gerekiyor o nedenle sormuştum. bordroda ücret ödendi şeklinde göstererek çözülebilir eski sistemde olduğu gibi.

arkadaşım yazımı iyicene okursan ne demek istediğimi anlarsın sanırım ve ya iyi okursan anlamanı umuyorum

keşke forumda büyük harfle yazabilseydik :) belki daha iyi olurdu
ben diyorum ki sen kasım ayının 2o sinde iş başı yaptın bende senin 23 ü olan pazar çalışmanı vermedim haftalık 45 saati doldurmadığın için eeee şimdi nasıl bildireceksin kasım ayını 11 gün mü :) 10 gün bildirmen gerekli 1 günüde eksik neden olarak ek-8 yazılmalı diyorum.

umarım anlatabilmişimdir.

sayın kavazlı;
dikkat ettiyseniz cevabım içerik itibari ile size hitaben değildi neden üzerinize alındınız merak ettim doğrusu yukardaki karışıklığı başlığı atan olarak düzeltmek mahiyetinde cevap yazmayı istemiştim.

Arkadaş size değil,bana söylemiş sanırım.
Evet biz bağımsız çalışan meslek mensupları müşterimizin firmasında çalışan işçilerle ilgili hafta tatiline hak kazanmışmı,kazanmamışmı bunu dikkate almamız çok zor olacağından,biz sanki çalışmış ve parasını almış gibi pek gün sayısına ekleriz.ssk primini ödettiririz.
tabiki bu şekilde yapılmazsa eğer,
haftalık 45 saati doldurmadığın için eeee şimdi nasıl bildireceksin kasım ayını 11 gün mü 10 gün bildirmen gerekli 1 günüde eksik neden olarak ek-8 yazılmalı diyorum.

doğrudur.bu durumda ek8 vermelisiniz tabiki.

Ayrıca şunuda söylemek isterim,yoğun çalışma temposu içinde arada bir kaçıp buraya göz atıyoruz. Yanlış anlaşılmalar olabilir,konuşarak bunların aşılabileceğini düşünüyorum.Bu nedenle siz
keşke forumda büyük harfle yazabilseydik belki daha iyi olurdu

küçük yazmaya devam edin,biz yanlış anlamışsak ,döner tekrar okuruz. :)

sayın emeksiz
benim yazdıklarım sizinle alakalı değil size cevap olarak yazmadım sayın serpil yavuz ' a cevap olarak yazdım.

sayın kavazlı kusura bakmayın... ek-8 artık ek-10 ismini aldı ek olarak belirtmek istedim.

sizde kusura bakmayın sayın emeksiz ve sayın serpil

sayın serpilin dediği gibi bu günlerde konular çok yoğun akıyor herşey karışmış durumda zaten
bu işin sonu ne olur belli değil :(

bildirge yollayacağım zaman üst kısımda böyle kırmızı kırmızı '''''5510 sayılı Kanun gereği 2008 EKİM ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden başlanılarak yıllık ücretli izin sürelerinden de kısa vadeli sigorta kolları primi kesileceğinden tahakkuk işlemleri sırasında "yıllık ücretli izin bölümü" dikkate alınmayacaktır.''''yazıyo.ne anlamam gerekiyo benim ekim ayında ayırdığım ücretli izinlerle bi alakası warmı.yani ayrıca bişi yapmama gerek warmı??? ???