Aynı Ayda Hem KÇÖ Hem Pandemi Ücretsiz Nakit Desteği Olur mu

SinanN

Katkı Sunan Üye
Merhabalar;

bir mükellefim kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. 20.06.2020 tarihinde sona eriyor. Fakat henüz firma faaliyete başlamadı. 1. Temmuz ayında başlayacak. bu süre zarfında bu ay ki haziran bordrosunu yaparken 20 haziran'a kadar kçö den yararlanan personellere, 21 haziran -30 haziran arası ücretsiz nakit desteğinden yararlana bilir mi? Yani sgk işveren sisteminden girip covid-19 ücretsiz izin desteği 10 günlük yapmamızda bir sakınca var mıdır?
İlerki günlerde yersiz bir teşvik yaptınız diye işverene ceza-i yaptırım olabilir mi?

Cevap için teşekkürler.

Kanunda bunun ile ilgili KÇÖ'den yararlanan Nakit Ücret Desteğinden yararlanamaz diyordu.
Ancak bunun aynı anda mı? Yoksa KÇÖ'den bir kere yararlanan bir daha NÜD'den de yararlanamaz diye bilgi yoktu. Biraz muallak bir konu aslında.

Merhaba
Bilgim şu şekilde.Sayın Sinan'ın düşüncesi bence doğrudur.Hakeza haziran ayı için aynı bildirmleri bende yaptım. Yasa "aynı anda" her iki destekten yararlanamaz diyor.Bu kısım gayet açık.Yani 20 hazirana kadar KÇÖ'den yayrarlanırken yine 20 hazirana kadar "aynı anda" diğer destekten yararlanamazsınız.Bu arada şu şekilde de olmaz.Örneğin kısa çalışma süreniz devam ederken "bilerek ve isteyerek" kısa çalışmanızı sonlandırma talebinde bulunup,aynı kişi için sonlandırma tarihinden itibaren diğer desteğe de başvurmanız doğru olmaz.Çünkü hem sonlandırıp işçinin çalışmaya başladığını bildirip,hemde "çalışmaktan vazgeçirdik" anlamında diğer desteğe başvurmakta BANA GÖRE doğru olmayacaktır.Burada kurumi diğer destek ödemesini tabiki yapabilir,ancak daha sonra olası bir incelemede iptal edebilir.
Sizin durmunuzda ise (hakeza bende de öyle) kısa çalışmanın sonlanması isteğe bağlı olmayıp 90 günlük sürenin bitimi sebebiyle yani zorunluluktan olmuştur.Kısa çalışmanın bitmesi,salgınında bitmesi ve hayatın normale dönmesi anlamı taşımadığından işyerindeki şartlar aynen devam ediyor olabilir.Nitekimde yeni açıklanacak olan düzenlemeler de bunun bir göstergesidir. Haliyle ve doğal olarak 20 haziranda kısa çalışmanın tamamlanmasıyla "işçi halen çalışmıyorsa" diğer desteğin devreye girecek olması kadar da doğal birşey olamaz bence.Nitekim diğer destek şu an için 17 temmuza kadar devam etmektedir.Bende çoğu firmam da kısa çalışma süresinin tamamlanmasından sonraki tarihler için diğer destek taleplerinde bulundum.
Özetle KÇÖ'nün "zorunlu" bitiminden sonra ki süreler için diğer desteğe başvurulabileceğini biliyor ve o şekilde uyguluyorum.

Bu arada soru başlığında belirtilen "aynı anda" ibaresini "aynı ay içinde" olarak değiştirmek sanırım daha doğru olacaktır.

Öncelikle Cevaplar için teşekkür ederim. Bende sizin düşüncelerinize katılıyorum. işyeri 90 gün olarak kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyor ve süre bitiyor, ve diğer nakdi ücretsiz izin desteği de 17/07 tarihine kadar devam ettiğinden, işyeri faaliyete henüz başlamadığından personellere bundan yararlanabilir diye düşünüyorum. İşkur'la bir görüşme sağlayacağım, vereceği cevapları da buraya yazarım.

Bu arada soru başlığında belirtilen "aynı anda" ibaresini "aynı ay içinde" olarak değiştirmek sanırım daha doğru olacaktır.

Sayın Tahsin, soru başlığında "aynı anda" değil "aynı ayda" yazıyor üstadım. Sanırım okurken algı yanılması olmuş:) ama "aynı ay içinde" olarak değiştirebilirim.

Öncelikle Cevaplar için teşekkür ederim. Bende sizin düşüncelerinize katılıyorum. işyeri 90 gün olarak kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyor ve süre bitiyor, ve diğer nakdi ücretsiz izin desteği de 17/07 tarihine kadar devam ettiğinden, işyeri faaliyete henüz başlamadığından personellere bundan yararlanabilir diye düşünüyorum. İşkur'la bir görüşme sağlayacağım, vereceği cevapları da buraya yazarım.

Sayın Tahsin, soru başlığında "aynı anda" değil "aynı ayda" yazıyor üstadım. Sanırım okurken algı yanılması olmuş:) ama "aynı ay içinde" olarak değiştirebilirim.
Kesinlikle algı yanılması :) hemen özürlerimi iletiyorum :)

Ayrıca bu KÇÖ ve NÜD her ikisi de bazı değişiklikler olabilir belki, uzatılacak. Yeni çıkan genelge de buna ilişkin de bir bilgi olur diye düşünüyorum, çünkü herkesin yapmayı beklediği bir uygulamadır bu.

Şimdi kısa çalışma uzatılacak yönünde basında haberler var.Hatta yapılması düşünülen değişikliklerden biride şu: Kısa çalışma uzatılacak ancak, uzatılması halinde firma eğer,başvuru yaptığı personelleri geri çağırıp normal çalışmaya başlatırsa,o kişiler içinde sgk prim desteği olacak. Ayrıntıları, bordro ve bildirgenin en azından bu kişiler için nasıl düzenleneceği vs.konularda nasıl değişiklikler olacak bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz. Şimdi bir yandan bunlar söylenirken, diğer yandan hem uzatılmayacağını söyleyenler var, hemde (işkur danışmanının söylediği) bu konuda işkura bildirilmiş herhangi bir talimat yada bilgi yok. her şey ne hikmetse basında dönüp duruyor. Bunların hepsi de yanlış bilgilendirme ve yanlış algıya sebep oluyor. basını dinleyen biri,bizi arayıp "bunlar uzatılmış" diyebiliyor. Henüz bir netlik olmadığını ve uzatılmadığını anlatmak için kılı kırk yarıyoruz. Yani anlıycağınız neyin ne olacağı hiç belli değil. Şimdilik bilinen şu, kısa çalışma 30 haziranda sona eriyor (hatta bazılarında çoktan sona erdi) , izin desteği 17 temmuzda sona eriyor. Bundan sonra ne çıkar? Bana sormayın bekleyin diyorum :)