Ayrıldığı Firmaya Yeniden Giren Personelin Yıllık İzin Uygulaması

Askerlik,emeklilik yada farklı bir sebepten işyerinden tüm haklarını alarak ayrılan personel belirli bir süre sonra aynı işyerinde çalışmaya başlaması durumunda yıllık izin hesaplamasında önceki dönemdeki çalışma süresi dikkate alınır mı_? alınmalımıdır _?

Teşekkürler...

Askerlik-emeklilik veya farklı bir sebep olmasına göre değişir bu sorunun cevabı sn.selçukçiftçi.
Emeklilik nedeniyle ayrılanın tekrar başlaması durumunda, (emeklilikle)çalışma hayatı sonlandırıldığı için, yargıtay kıdeme bağlı tüm hakların da sıfırlandığını kabul etmekte.
Askerlik nedeniyle ayrılmada da , aynı nedenle ,( kıdem tazminatı alındığı için) izin hakkının da sıfırdan başlaması gerektiği yönünde görüşler bildirilse de, bu konuda( askerlik nedeniyle ayrılma sonrası izin haklarının sıfırlanması konusunda) bir yargı kararı benim bildiğim mevcut değil.
Emeklilik hariç diğer tüm sebeplerle ayrılma durumunda izin süresi bakımından eski yeni tüm çalışma süresi dikkate alınması gerekmektedir .

Aslında benim sormak istediğim askerlikti.Sadece duyumdan ibaret ama benim bildiğimde eski sürelerin sayılacağı hakkında.Kafamdaki soru işareti yanıtlamak için sizlere yazdım.

Anılan personel ile yapılan iş sözleşmesi her ne sebeple sonlandırılırsa sonladırılsın, karşılıklı haklar son bulacaktır.
Yapılacak yeni sözleşme ile iş akdi yeniden tesis edilir ve sorumluluklar karşılıklı olarak başlar.
Geçmiş geçmişde kalmıştır.

Anılan personel ile yapılan iş sözleşmesi her ne sebeple sonlandırılırsa sonladırılsın, karşılıklı haklar son bulacaktır.
Yapılacak yeni sözleşme ile iş akdi yeniden tesis edilir ve sorumluluklar karşılıklı olarak başlar.
Geçmiş geçmişde kalmıştır.
Sn Zindan in ekledigi makalede verilen yargitay kararindan alintidir sn prisoner :

'' Yasanın bu açık hükmüne ve davacı işçinin askerlik nedeniyle işyerinden ayrılmasına ve bu ayrılışın askerlik öncesi hizmet süresinin izin günlerinin hesaplanmasında göz önünde tutulacağı maddede açıkça vurgulanmasına rağmen bu yönün tespiti şeklinde dava açılmasının yasal bir yönü bulunmamaktadır.'

Önceleri bende sn.Prisoner gibi düşünüyordum(daha önce bu kararı gördükten ve önceden yine forum da paylaşdıkdan sonra)önceki hizmetlerin dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.

Bazen mantık aramadan uyulması gereken kurallar vardırya hani, işte bu da onlardan biri...

Sn Zindan in ekledigi makalede verilen yargitay kararindan alintidir sn prisoner :

'' Yasanın bu açık hükmüne ve davacı işçinin askerlik nedeniyle işyerinden ayrılmasına ve bu ayrılışın askerlik öncesi hizmet süresinin izin günlerinin hesaplanmasında göz önünde tutulacağı maddede açıkça vurgulanmasına rağmen bu yönün tespiti şeklinde dava açılmasının yasal bir yönü bulunmamaktadır.'

Sonuç itibarı ile zaman, zaman Yargıtay’ımızın verdiği farklı kararlar olsa da bizimde katıldığımız yaygın görüş Yıllık ücretli izin hakkında işçinin aynı işverene bağlı olarak çalıştığı tüm sürelerin birleştirilerek göz önüne alınması şeklindedir.Hizmet akdi çeşitli nedenlerle kesintiye uğrasa dahi bu sonuca etki etmeyecek yani bu süreler birleştirilecek ve yıllık ücretli izin hesabı toplam süre üzerinden yapılacaktır.

Denildiği gibi "zaman zaman farklı kararlar olsa da"
Bana göre tartışmaya açık bir konu.
Örnek 2-3 yıl önce ayrılıp daha sonra tekrar gelen işçi yada personele kimse sen artık 14 değil de 21 gün izin hak ettin demez. Yada ben denildiğine rastlamadım.
Zaman zaman hepimiz kanunlara bu da olurmu bana yada bize göre saçma dediğimiz oluyor. Bence burda da böyle bir durum söz konusu.

Haklarını alarak ayrılan bir çalışanın geri dönmesi halinde yıllık izin hakedişinin eskiye dönük hesaplandığını uygulamada hiç görmedim / duymadım. İşveren de bu mantıksız durumla uğraşmamak için %99 eski çalışanını yeni işe alımlarda düşünmüyor bile... Yargıtay kararı belki durumun Askerlik sebebiyle gerçekleşmesinden ötürü istisnai bir durum olabilir, yoksa emekli olmuş, istifa etmiş vs. bir çalışanın kıdemi/izini geriye dönük hesaplanması çok saçma.

Saçma olabilir. Ancak yasa hükmü böyle. Ancak emeklilik halinde Yargıtay (bana göre buda yanlış) eski hakların artık sıfırlandığını bu nedenle izin süresinin yeniden başlayacağını düşünüyor.
Bu konuda forumda eskiden çok tartışma yapmıştık. İş kanunundaki hükmün amacı işbernin bu hakkı kötüye kullanmasını önlemektir. Yani giriş çıkış yapıp çalışanın izin hakkını gasp etmeye çalışmak.

Bence de çok yerinde bir uygulama.
Hak kazanılan izin süresi, o işyerinde çalışma süresine bağlı olarak değişen bir hak ise,
o işyerinde çalışılmış olan sürelerin tamamının gözönüne alınması gerekir.
11 aylık sözleşmelerle, yıllarca aynı insanı çalıştıran, ama 11 ay sonunda çıkış -tekrar giriş yapan uyanık işverenlerin oldukça fazla olduğu güzel ülkem için yerinde bir uygulama diye düşünüyorum