Ayrıntıya İnilmemiş Faturalarda Kayıt İşlemleri

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Arkadaşlar selamlar
Bir konuda tereddüt yaşıyorum ve yorumlarınızı rica ediyorum.

Dışarıdan satın aldığı malzemeleri kullanarak işçilik hizmeti veren bir firma var.
Bu firma kestiği faturalarda sıklıkla ".......işi malzemeli işçilik bedeli" açıklamasını kullanmaktadır.Her zaman detaylandırtamıyorum.
Bu durumda işçiliğin malzeme bedelinden mantıken ve iş icabı yüksek olduğu varsayımıyla genellikle bedeli 3'e bölüp 1/3'ünü malzeme satış bedeli,2/3'ünü de işçilik bedeli olarak muhasebeleştiriyorum.Örneğin 6000 liralık faturanın 2000 lirası malzeme 4000 lirası işçilik gibi....
İşçilik bedelini işletme defterinin "gelirler" bölümüne,malzeme bedelini de "satılan mal" bölümüne kaydetmekteyim.

1- Ayrıntıya inilmemiş faturalarda yürüttüğüm bu mantık ve varsayım genel itibariyle doğru bir yaklaşım mıdır?

Vergi beyannamesindeki hesap özeti kısmında ise gelirler tarafında "dönem içinde elde edilen hasılat" ve "diğer gelirler" bölümleri var.

2- Buradaki hasılat bölümü satılan mal bedelini, diğer gelirler bölümü de işçilik bedelini mi genel olarak ifade eder?
3- Yoksa tam tersi mi? Yani hasılattan kasıt,işçilik geliri, diğer gelirlerden kasıt satılan mal bedeli mi olmalıdır?

Bu konu şunun için önemlidir?
Defter hadleri konusuna giren
3- İş hasılatının beş katı ile yıllık satış tutarının toplamı-168.000-TL

bölümü bu anlamda bizim için çok önemlidir.Gelir rakamlarının dağılımı bu hadleri önemli tutarlarda etkilemektedir.

Bu konuda görüş ve yorumlarınızı rica ediyorum.
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılarımla

Son düzenleme:
Arkadaşlar selamlar
Bir konuda tereddüt yaşıyorum ve yorumlarınızı rica ediyorum.

Dışarıdan satın aldığı malzemeleri kullanarak işçilik hizmeti veren bir firma var.
Bu firma kestiği faturalarda sıklıkla ".......işi malzemeli işçilik bedeli" açıklamasını kullanmaktadır.Her zaman detaylandırtamıyorum.
Bu durumda işçiliğin malzeme bedelinden mantıken ve iş icabı yüksek olduğu varsayımıyla genellikle bedeli 3'e bölüp 1/3'ünü malzeme satış bedeli,2/3'ünü de işçilik bedeli olarak muhasebeleştiriyorum.Örneğin 6000 liralık faturanın 2000 lirası malzeme 4000 lirası işçilik gibi....
İşçilik bedelini işletme defterinin "gelirler" bölümüne,malzeme bedelini de "satılan mal" bölümüne kaydetmekteyim.

1- Ayrıntıya inilmemiş faturalarda yürüttüğüm bu mantık ve varsayım genel itibariyle doğru bir yaklaşım mıdır?

Vergi beyannamesindeki hesap özeti kısmında ise gelirler tarafında "dönem içinde elde edilen hasılat" ve "diğer gelirler" bölümleri var.

2- Buradaki hasılat bölümü satılan mal bedelini, diğer gelirler bölümü de işçilik bedelini mi genel olarak ifade eder?
3- Yoksa tam tersi mi? Yani hasılattan kasıt,işçilik geliri, diğer gelirlerden kasıt satılan mal bedeli mi olmalıdır?

Bu konu şunun için önemlidir?
Defter hadleri konusuna giren
3- İş hasılatının beş katı ile yıllık satış tutarının toplamı-168.000-TL

bölümü bu anlamda bizim için çok önemlidir.Gelir rakamlarının dağılımı bu hadleri önemli tutarlarda etkilemektedir.

Bu konuda görüş ve yorumlarınızı rica ediyorum.
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılarımla

SayınTahsin Kurt,

Burada asıl atladığın bir uygulama mevcut o uygulama ise faturayı 'Tevkifat' lı olarak düzenlettirmen gerekiyor.
Belirttiğin uygulamada rakamın bir önemi yok 1,00 TL'de olsa 1.000.000,00 TL'de olsa tevkifat'lı fatura alman gerekiyor.

Sayın demiral
Yorumunuz için teşekkür ediyorum ama benim konum şu anda kdv ya da tevkifat olayı değil.Direkt matrahın içindeki malzeme satışı ve işçilik geliri ile alakalı.Hatta ben 1/3 malzeme 2/3 işçilik derdini de geçtim.

İşletme defterinde hasılat ve gelir bölümleri;
Beyannamedeki işletme hülasasında ise iş hasılatı ve satılan mal bölümü var.

Daha açık sorayım;
defterdeki hasılat=beyananmedeki iş hasılatı
defterdeki gelir= beyannamedeki satılan mal
Değerlendirmeyi böyle mi yapmak lazım.Burada tereddüt yaşıyorum.
Teşekkür ederim.

Sayın demiral
Yorumunuz için teşekkür ediyorum ama benim konum şu anda kdv ya da tevkifat olayı değil.Direkt matrahın içindeki malzeme satışı ve işçilik geliri ile alakalı.Hatta ben 1/3 malzeme 2/3 işçilik derdini de geçtim.

İşletme defterinde hasılat ve gelir bölümleri;
Beyannamedeki işletme hülasasında ise iş hasılatı ve satılan mal bölümü var.

Daha açık sorayım;
defterdeki hasılat=beyananmedeki iş hasılatı
defterdeki gelir= beyannamedeki satılan mal
Değerlendirmeyi böyle mi yapmak lazım.Burada tereddüt yaşıyorum.
Teşekkür ederim.

Sattığınız malzemeyi işletme defterindeki gelirler sayfasındaki satılan mal bölümüne işçilik bedelini ise yine gelirler bölümündeki alınan ücret ve diğer gelirler bölümüne eklemeniz gerekiyor.

Arkadaşlar
Aşağıdaki sayfada bir özelge var.
Özelge: Defter tutma hadleri hk. | Gelir İdaresi Başkanlığı

Peyzaj işi yapan firma,malzemeleri dışarıdan kendi temin ettiğini ve işçilik dahil fatura düzenlediğini belirtiyor ve hangi haddi dikkate alması gerektiğini soruyor.
Verilen yanıtta; faaliyetin hizmet işletmesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve ilgili kanun maddesinin 2.bendinde yer alan hadlerin uygulanması gerektiği belirtilmiştir.
2.madde güncel hali
2- Yıllık gayrisafi iş hasılatı -90.000-TL

Bu durumda sorduğum firmayıda bu kapsamda değerlendirmek yanlış bir yaklaşım olmaz sanırım.Netice de bu firmada hizmet işletmesi sayılacaktır ve 2.bendde yazılı hadlerin dikkate alınması gerektiğini düşünmekteyim.

Bu konuda görüş ve yorumlarınızı merak ediyorum.
Teşekkür ederim.

Arkadaşlar
Aşağıdaki sayfada bir özelge var.
Özelge: Defter tutma hadleri hk. | Gelir İdaresi Başkanlığı

Peyzaj işi yapan firma,malzemeleri dışarıdan kendi temin ettiğini ve işçilik dahil fatura düzenlediğini belirtiyor ve hangi haddi dikkate alması gerektiğini soruyor.
Verilen yanıtta; faaliyetin hizmet işletmesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve ilgili kanun maddesinin 2.bendinde yer alan hadlerin uygulanması gerektiği belirtilmiştir.
2.madde güncel hali
2- Yıllık gayrisafi iş hasılatı -90.000-TL

Bu durumda sorduğum firmayıda bu kapsamda değerlendirmek yanlış bir yaklaşım olmaz sanırım.Netice de bu firmada hizmet işletmesi sayılacaktır ve 2.bendde yazılı hadlerin dikkate alınması gerektiğini düşünmekteyim.

Bu konuda görüş ve yorumlarınızı merak ediyorum.
Teşekkür ederim.

Sn.Tahsin Kurt bu konuda birkaç cümlede ben söylemek isterim. Alıntınızda zaten firma özelge istemiş ve kendini koruma altına almış sonrasında konu ile ilgili oluşabilecek olumsuzlukları önlemek adına. Hepimizin bildiği üzere aksi bir durumda yaptırımları çok ağır. Bunun için muallakta kalınan durumda ben ihtiyari olarak 1.Sınıfa geçmeyi yeğlerim.

Üstad burada hesap özetindeki tutarlardan ziyade bizlerin 1-Al Sat İmalat 2-Hizmet- 3-1 ve 2 deki işlerin birlikte yapılması bunun ayrımını kendimizin yapması gerek.Hesap özeti için Siz işçiliği diğer gelire yazarak bana göre doğru yapıyorsunuz.Bende hizmet işletmeleri gelirlerini diğer gelirlere yazıyordum.İade işlemlerinde Kdv Beyannamesindeki kümülatif ile iş hasılatı karşılaştırılıyor.Diğer gelirlerde olan hizmet işletme gelirini geksis sistemi görmediği için gelir vergisi beyannamesine düzeltme verdim.Bu yıl itibariylede hizmet işletmeside olsa hasılat kısmına yazıyorum.Defterde ise gelirler hanesine.Aslolan sizin ayrımı yapmanız bana göre.İşin mantığıyla daha sonraki karşılaşacağımız durumlar örtüşmüyor bazen.Birde sayın demiral kdv tevkifatı nı açabilirmisiniz.

Son düzenleme:
Sn.Urum79 açıkcası bende riske girmemek adına firmayı 2017 yıından itibaren 1.sınıfa geçirmeyi düşünüyorum.Evet özelge tabiki alan firmayı bağlar.Bu konuda gerçekten hala muallaktayım.Firmayla da görüşeceğim tabiki.Ancak büyük ihtimalle 1.sınıfa geçiş yapılacak diye düşünüyorum.

Bir bayan kuaförünü düşünün; işi icabı boya, şampuan vs malzeme alımı yapıyor ama kuaför hizmeti olarak tek belge düzenliyor. Bu belge içinde işçilik olarak adlandırabileceğimiz el emeği olduğu gibi aldığı malzemeden de pay bulunmaktadır ve aldığı malzemelerden hangilerini ne kadar kullandığını net olarak bilmek zordur. Bu işi bir bütün olarak hizmet geliri olarak değerlendirilir. Sizde de işi icabı kullandığı malzeme hizmet geliri içinde bütün olarak değerlendirilmelidir. Eğer ki aldığı malzemeyi olduğu gibi satıyor ise o zaman hem hizmet hem de alım/satım faaliyetinden bahsedilebilir.

Bu kural değişti. Artık verilen özelge inceleme yapılan tüm mükellefleri bağlayabiliyor. Vergi incelemesinin nasıl yapılacağına dair bakanlığın çıkardığı açıklamalara bakabilirsiniz.

Sn. merkür2, Mükteza V.U.K. 413.maddesine göre tanımı yapılmıştır. Buradan hareketle bir başka kurum yada şahsın almış olduğu müktezayı diğer kanunlardaki gibi (ceza,iflas v.s.) içtihat şeklinde ele alınabileceğine yönelik bir değişikliği içeren kanun maddesi paylaşabilirmisiniz. Fayda sağlamış oluruz. Teşekkürler.

Maliye bakanlığınca çıkarılan 31/10/2011-28101 rg yayımlanan vergi inceleme yönetmeliği, rapor değerlendirme komisyon yönetmeliği

SayınTahsin Kurt,

Burada asıl atladığın bir uygulama mevcut o uygulama ise faturayı 'Tevkifat' lı olarak düzenlettirmen gerekiyor.
Belirttiğin uygulamada rakamın bir önemi yok 1,00 TL'de olsa 1.000.000,00 TL'de olsa tevkifat'lı fatura alman gerekiyor.

Sayın Demiral Üstad kdv tevkifatı olayını anlayamadım.Açabilirmisiniz.

SayınTahsin Kurt,

Sayın Demiral Üstad kdv tevkifatı olayını anlayamadım.Açabilirmisiniz.
Bu tebliğde varmi?hic hatırlamadım

Arkadaşlar Selamlar
Sayın Demiral'ın yerine izninizle ben açıklama yapayım.
Sayın Demiral tevkifat uygulanmalı derken sanıyorum (kendisi de mutlaka izah edecektir) MAKİNE, TEÇHİZAT, DEMİRBAŞ VE TAŞITLARA AİT TADİL, BAKIM VE ONARIM HİZMETLERİ kapsamında bu olayı değerlendirerek ve haklı olarak tevkifat yapılacaktır,anlamında bunu söylemiştir.
Ancak tabiki yine tebliğin aynı bölümünde "Tebliğin (3.1.2/b) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen" şeklinde bir ibare de mevcuttur ve malumunuz tebliğin 3.1.2/b maddesinde bu tür hizmetlerin hangi alıcılara karşı tevkifatlandırılacağı listelenmiştir.
Kendisi de yine sanıyorum sorduğum soruya ait verilen hizmetin,bu listede yer alan kuruluşlardan birine karşı yapıldığı düşüncesiyle böyle bir cümle kurmuş olabilir.
Özetle
Soruda bahsettiğim hizmet eğer bu sayılan kuruluşlardan birine karşı veriliyorsa,tevkifat uygulanacak,bu kuruluşların dışındaki ticaret firmalarına karşı verilen aynı tür hizmet ise tevkifat dışında tutulacaktır.
Sayın Demiral'ın da izniyle,cümle eksik bırakılmış diyerek tamamlamış olalım ve bu tevkifat konusunu isterseniz burada noktalayalım.:)

Arkadaşlar Selamlar
Sayın Demiral'ın yerine izninizle ben açıklama yapayım.
Sayın Demiral tevkifat uygulanmalı derken sanıyorum (kendisi de mutlaka izah edecektir) MAKİNE, TEÇHİZAT, DEMİRBAŞ VE TAŞITLARA AİT TADİL, BAKIM VE ONARIM HİZMETLERİ kapsamında bu olayı değerlendirerek ve haklı olarak tevkifat yapılacaktır,anlamında bunu söylemiştir.
Ancak tabiki yine tebliğin aynı bölümünde "Tebliğin (3.1.2/b) ayırımında sayılanlara karşı ifa edilen" şeklinde bir ibare de mevcuttur ve malumunuz tebliğin 3.1.2/b maddesinde bu tür hizmetlerin hangi alıcılara karşı tevkifatlandırılacağı listelenmiştir.
Kendisi de yine sanıyorum sorduğum soruya ait verilen hizmetin,bu listede yer alan kuruluşlardan birine karşı yapıldığı düşüncesiyle böyle bir cümle kurmuş olabilir.
Özetle
Soruda bahsettiğim hizmet eğer bu sayılan kuruluşlardan birine karşı veriliyorsa,tevkifat uygulanacak,bu kuruluşların dışındaki ticaret firmalarına karşı verilen aynı tür hizmet ise tevkifat dışında tutulacaktır.
Sayın Demiral'ın da izniyle,cümle eksik bırakılmış diyerek tamamlamış olalım ve bu tevkifat konusunu isterseniz burada noktalayalım.:)

Başta özel mesaj yolu ile soruyu tarafıma soran benim yönlendirmem ile aynı soruyu forum sayfasında sormasını rica ettiğim sayınsssmstajeri,(Gördüm soruyu bu başlıkta sormuş kendileri)

sayın aşkınbulduk ve sayın Tahsin Kurt,

Öncelik ile sayın Kurt'un ilk sorusunu okuduktan sonra KDVGUT belirtilen kısmi tevkifat uygulaması yapılacak hizmetlerden belirtilen alıcılardan olmadığını düşünerek kendisinin en son yazdığı mesaj'da belirtmiş olduğu,

2.1.3.2.3. Makine, Teçhizat, Demirbaş ve Taşıtlara Ait Tadil, Bakım ve Onarım Hizmetleri
2.1.3.2.3.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı

kısmı için ilk mesajım'da tevkifat konusa değinmedim zaten belirtilen alıcılardan olmuş olsaydı zaten sayın Kurt bu işlemlere tevkifat yapardı diye düşündüm ki keza zaten belirtilen alıcılardan olmadığını beyan etti.

Benim ise tevkifat kısmında belirtmiş olduğum kısım iş gücü hizmet bedeli kısmıdır.
Sayın Kurt'un ilk mesajında beyan etmiş olduğu aldığı hizmetlerden bir tanesinin işçilik bedeli olduğunu yazmıştı.
Dolayısı ile işçilik bedelinin tamamı şart/uygulama/tutar ve KDVGUT belirtilen kısmi tevkifat uygulaması kapsamında belirtilen alıcılardan olsanız ve/veya olmasanız'da işçilik bedeli faturanın ne şekilde olur ise olsun 'İş Gücü Temin Bedeli' kapsamında 9/10 KDV Tevkifatı uygulanması gerekir.

Bu hizmet için her iki tarafın KDVGUT belirtilen kısmi tevkifat kapsamında belirtilen alıcılardan olup/olmamasının hiç bir önemi yoktur.Bu hizmeti alıyorsanız ne olur ise olsun İş Gücü Hizmet Bedeli olarak tevkifat düzenlenmelidir.

Yapılan iş alınan işçilik bedeli tamamen faaliyetin yürütülmesi için işlemlerde kullanılan iş gücünün fayda sağlaması için verilen hizmet'dir.

Sanırım bu cevap ile sayın forum üyelerinin soru işaretlerine cevap vermiş olduk.

Sorudan tamamen bağımsız bir paylaşımda bulunmak istiyorum.Bu yazacaklarım forum üyelerinin bizzat kendilerine yaptığım bir açıklama değil tamamen herkesin yararına bir açıklama niteliğindedir lütfen kimse üzerine şahsi alınmasın.

Forum sayfasında sorular sorulmadan ve/veya forum sayfasında sorulan soruya cevap olarak tarafıma özel mesaj yolu cevapları soruluyor,tarafım nazik bir dil ile karşı tarafa özel mesaj sayfasından tarafıma sorulan sorulara cevap veremeyeceğimi belirtiyorum.

Sorunun özel mesaj kanalı dışında forum sayfasında sorulması taraftarı olduğumu bu vesile ile tüm forum üyelerinin bu soru ve cevaplardan yararlanacağını ve sorulan sorulara tarafım haricinde diğer üyelerinde farklı görüş bildireceklerini dolayısı ile daha fazla üyeye bilgi sağlamış olacağımızı uygun bir dil ile belirtiyorum.

Herkese Volatile'si yüksek bir iş programı dilerim.

Son düzenleme:
Üstad Tahsin Beyin ifadesi Dışarıdan satın aldığı malzemeleri kullanarak işçilik hizmeti veren bir firma var.2.1.3.2.3. Makine, Teçhizat, Demirbaş ve Taşıtlara Ait Tadil, Bakım ve Onarım Hizmetleri kısmıyla olan ilişkisi her iki üstadında açıklamalarıyla netleşti.İşgücü hizmeti kapsamında da tevkifata tabi olup olmayacağı hususunda da Tahsin Kurt üstadımız örneğimizi somutlaştırırsa kafamızda soru işareti kalmayacak esasında.Sayın Merkür ün örneği güzel bir örnek ve işin bir yüzü.Takıldığım husus malzemeli işçilik mi malzemeli hizmet bedeli mi.Yapılan iş genel oranda tevkifatsız 18 kdv li hizmet işimi yoksa kdv tevkifatına tabi işgücü temin hizmetimi.Yedek parça satışı yapmayan oto tamirci örneğini verdiğim zamanda tebliğin 2.1.3.2.3. kısmına geliyoruz yine.Yapılan iş alınan işçilik bedeli tamamen faaliyetin yürütülmesi için işlemlerde kullanılan iş gücünün fayda sağlaması için verilen hizmet'dir.Tahsin beyin somut örneğiyle netlik kazanacak.Bu kadar irdeleme sebebim bu tip örnekler hepimizde mevcut sadece bir şeyleri atlamayalım hata yapmayalım örnek olayı doğru öğrenelim için.

İyi günler İyi Çalışmalar....

Gerçek veya tüzel kişiler faaliyetlerini yürütürken ihtiyaç duydukları işgücünü kendilerine hizmet akdi ile bağlı ücretli statüsünde hizmet erbabı çalıştırarak temin etmek yerine, alt işverenlerden veya bu alanda ya da başka alanlarda faaliyette bulunan diğer kişi, kurum, kuruluş veya organizasyonlardan temin etme yoluna gidebilmektedirler. İşte bu tür hizmetler işgücü teminine girmekte olup, tevkifat kapsamındadır.