Ayrıntıya İnilmemiş Faturalarda Kayıt İşlemleri

Tekrar selamlar
Peki arkadaşlar,örneği somutlaştıralım.Hatta birebir anlatalım.
Tuzla tersane bölgesinde bir firma var.Yapılan iş,örneğin gemilerin kazan dairesini yapma,gemiye boru döşeme vs.
Gemi sahibi geliyor,geminin şu bölgeye kazan dairesi yapacağız/kazanı onaracağız veya şu bölgelere boru döşettireceğiz diyor ve haliyle bu işi en uygun maliyetle yapacak firmalar arıyor.
Benim firmamda bu işi diyelim ki üstleniyor.
Çalışacak personel firmamın daimi personeli.(bazen süresi uzun işlerde dışarıdan eleman takviye edebiliyor)
Malzemeyi firmam kendi adına piyasadan alıyor,boru,tel,vida,demir doğrama,sanayi tüpü,gazı... artık aklınıza ne gelirse..
Kendi adına aldığı malzeme ve kendi personeliyle gemiye gidip işe başlıyor.10-15 gün artık ne kadar sürerse.
Ve bu işin sonucunda da "....... işi malzemeli işçilik bedeli" adı altında fatura kesiyor.(Genelde tevkifatsz) 10.000 + kdv gibi.....
Şimdi bu 10.000 liranın içinde aldığı malzemede var,üzerine eklediği işçilikte...
Mesele,bu 10.000 liranın ne şekilde dağıtılması gerektiği..Ayrıca tabiki tevkifat konusunu da işin içine dahil ettiğinizde işgücü hizmeti ve bakım hizmeti kapsamında da konu irdelenebilir.Ama verilen hizmet kısaca bu şekildedir..
O halde bu örnek üzerinden değerlendirmeleri alalım....

Tekrar selamlar
Peki arkadaşlar,örneği somutlaştıralım.Hatta birebir anlatalım.
Tuzla tersane bölgesinde bir firma var.Yapılan iş,örneğin gemilerin kazan dairesini yapma,gemiye boru döşeme vs.
Gemi sahibi geliyor,geminin şu bölgeye kazan dairesi yapacağız/kazanı onaracağız veya şu bölgelere boru döşettireceğiz diyor ve haliyle bu işi en uygun maliyetle yapacak firmalar arıyor.
Benim firmamda bu işi diyelim ki üstleniyor.
Çalışacak personel firmamın daimi personeli.(bazen süresi uzun işlerde dışarıdan eleman takviye edebiliyor)
Malzemeyi firmam kendi adına piyasadan alıyor,boru,tel,vida,demir doğrama,sanayi tüpü,gazı... artık aklınıza ne gelirse..
Kendi adına aldığı malzeme ve kendi personeliyle gemiye gidip işe başlıyor.10-15 gün artık ne kadar sürerse.
Ve bu işin sonucunda da "....... işi malzemeli işçilik bedeli" adı altında fatura kesiyor.(Genelde tevkifatsz) 10.000 + kdv gibi.....
Şimdi bu 10.000 liranın içinde aldığı malzemede var,üzerine eklediği işçilikte...
Mesele,bu 10.000 liranın ne şekilde dağıtılması gerektiği..Ayrıca tabiki tevkifat konusunu da işin içine dahil ettiğinizde işgücü hizmeti ve bakım hizmeti kapsamında da konu irdelenebilir.Ama verilen hizmet kısaca bu şekildedir..
O halde bu örnek üzerinden değerlendirmeleri alalım....

Sayın Kurt,

İlk başta belirttiğim gibi aynı yorumumu yazacağım ve son mesajım konu uzamasın doğru bir tanedir ve faturanın içeriğinde işçilik bedeli var ise ve bunu fatura üzerinde belirtiliyor ise işçilik bedeli daha önceki mesajım'da belirttiğim gibi tevkifatlı.

Konuyu benim düşüncem artık farklı yöne çekmeye gerek yok her şey açık ortada.

Düşüncenizi farklı yöne çekmeye niyetim yok,sayın demiral,somut örnek dediler,örneği verdim.Olay budur.
Teşekkür ederim.

Düşüncenizi farklı yöne çekmeye niyetim yok,sayın demiral,somut örnek dediler,örneği verdim.Olay budur.
Teşekkür ederim.

Sayın Kurt,

Sözüm size degil konuyu açık net yazmışsınız uygulayıp uygulamamak tabii sizin takdiriniz.Diğer üyelerin farklı bir yöne çekmemesi için yazmıştım cevabımı.

İyi güler başarılar dilerim.

Üstad benimde niyetim başka bir tarafa çekmek değil.Tahsin Kurt üstadın verdiği örneğin faturalandırılması size göre nasıl olacak.Tevkifat yapılacak mı.Bizleri ayrı düşündüren işçilik olayı.Sizin bakış açınızdan bu somut olayda faturada işçilik yazmamış olsa hizmet bedeli yazmış olsa yinemi tevkifat olacak ?Burada büyüklerimizinden üstadlarımızdan istifade etmeye çalışıyoruz.Başka amacımız yok elbet.

Tahsin Kurt üstadın verdiği örneğin faturalandırılması size göre nasıl olacak.Tevkifat yapılacak mı.

Evet işçilik bedeli için tevkifat zorunlu zaten açık belirtilmiş işçilik gideri olduğu ve fatura'da işçilik gideri yazıldığı da belirtilmiş dolayısı ile tevkifat zorunlu.

Bizleri ayrı düşündüren işçilik olayı.Sizin bakış açınızdan bu somut olayda faturada işçilik yazmamış olsa hizmet bedeli yazmış olsa yinemi tevkifat olacak ?

Fatura da işçilik bedeli yazmamış olsa ve yapılan işin içerisinde işçilik bedeli olduğunu biliyorsanız faturanızı işçilik bedeli kısmını belirterek tevkifat lı düzenlettirmeniz gerekir. Hazine'yi koruma,katkı sağlama ve mesleğinizi tam anlamı ile kanun ve nizamlara uygun yürütmek istiyorsanız oyunu kuralına göre oynamanız gerekiyor.

Size bir örnek vereyim yukarıda belirtilen hizmeti dışarıdan bir firmadan siz aldınız ve tüm tamir bakım onarım vs işlemlerini yaptırdınız ve faturanızı .... onarım,bakım,tadilat ve/veya hizmet bedeli olarak karşı firmadan talep ettiniz. Bende Vergi Müfettişi olarak kontrol sırasında faturanın içeriğini sordum sizde onarım,bakım,tadilat vs gibi hizmet aldığınızı belirttiniz bende bu işin işçilik kısmını kim gerçekleştirdi bu işlemler onarım,bakım,tadilat vs kendi kendine mi yapıldı bir işçilik bedeli yok mu diye sizden izahat istedim ne cevap verirsiniz ? İşte olayı her yönden bakmanız gerekir.Artık lütfen son mesajım bu konu için.

İyi Günler.

Üstad açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim.Bir sorum olacak size ofisinize kalörifer veya su tesisatı yaptırdınız.Yine malzeme ve işçilik veya hizmet bedeli söz konusu bu iştede.

3.2.5. İŞGÜCÜ TEMİN HİZMETLERİ
3.2.5.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı
Tebliğin (3.1.2.) bölümünde sayılanlara, faaliyetlerinin yürütülmesi ile ilgili işlemlerde kullanacakları işgücünün sağlanması şeklinde verilen hizmetlerde (işgücü temin hizmeti alımlarında) alıcılar tarafından (9/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
3.2.5.2. Kapsam
3.2.5.2.1. Gerçek veya tüzel kişiler faaliyetlerinin yürütülmesine ilişkin olarak ihtiyaç duydukları işgücünü kendilerine hizmet akdi ile bağlı ücretli statüsünde hizmet erbabı çalıştırarak temin etmek yerine, alt işverenlerden veya bu alanda ya da başka alanlarda faaliyette bulunan diğer kişi, kurum, kuruluş veya organizasyonlardan temin etmektedirler.
Bu tür hizmetler, esas itibariyle, temin edilen elemanların, hizmeti alan işletmenin bilfiil sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılabilmesinin mümkün bulunduğu durumlarda tevkifat kapsamına girmektedir.
Bu şekilde ortaya çıkan hizmetlerde aşağıdaki şartların varlığı halinde tevkifat uygulanacaktır.
- Temin edilen elemanların, hizmeti alana ücretli statüsünde hizmet akdiyle bağlı olmaması gerekmektedir.
- Temin edilen elemanların, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması gerekmektedir. Elemanların işletmenin mal ve hizmet üretimi safhalarından herhangi birinde çalıştırılması halinde, sevk, idare ve kontrolün hizmeti alan işletmede olduğu kabul edilecektir.
Dolayısıyla işgücü temin hizmetinin varlığının tespitinde; hizmetin ifasında kullanılan elemanların işgücü temin hizmetini veren firmanın bünyesinde bulunması ve ona hizmet akdiyle bağlı olması, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması gibi karineler göz önünde bulundurulacak, bu hususların varlığı, taraflar arasında bir sözleşme yapılmışsa bu sözleşmedeki hükümler veya sözleşmeye bağlı teknik şartnamedeki açıklamalar da dikkate alınarak tespit edilecektir.

Tebliğin işgücü kısmında koyulttuğum alanlar ile verdiğimiz örnekte kalöriferci veya tesisatçı bizim bil fiil sevk ve idaremizde değil.Biz inşaat firması olsaydık ve boya işini yaparkende tesisat işini başka bir firmanın personeline yaptırmış olsaydık işgücü temin kapsamında olurdu diye düşünüyorum.Yine lastik tamircisi işyerimize geldi lastiği tamir etti tamamı işçilik.Ana örneğimizde vatandaş belirli bir işi bir bedel karşılığı yapıyor gidiyor.

Saygılarımla...

Son düzenleme:
Üstad açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim.Bir sorum olacak size ofisinize kalörifer veya su tesisatı yaptırdınız.Yine malzeme ve işçilik veya hizmet bedeli söz konusu bu iştede.

3.2.5. İŞGÜCÜ TEMİN HİZMETLERİ
3.2.5.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı
Tebliğin (3.1.2.) bölümünde sayılanlara, faaliyetlerinin yürütülmesi ile ilgili işlemlerde kullanacakları işgücünün sağlanması şeklinde verilen hizmetlerde (işgücü temin hizmeti alımlarında) alıcılar tarafından (9/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
3.2.5.2. Kapsam
3.2.5.2.1. Gerçek veya tüzel kişiler faaliyetlerinin yürütülmesine ilişkin olarak ihtiyaç duydukları işgücünü kendilerine hizmet akdi ile bağlı ücretli statüsünde hizmet erbabı çalıştırarak temin etmek yerine, alt işverenlerden veya bu alanda ya da başka alanlarda faaliyette bulunan diğer kişi, kurum, kuruluş veya organizasyonlardan temin etmektedirler.
Bu tür hizmetler, esas itibariyle, temin edilen elemanların, hizmeti alan işletmenin bilfiil sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılabilmesinin mümkün bulunduğu durumlarda tevkifat kapsamına girmektedir.
Bu şekilde ortaya çıkan hizmetlerde aşağıdaki şartların varlığı halinde tevkifat uygulanacaktır.
- Temin edilen elemanların, hizmeti alana ücretli statüsünde hizmet akdiyle bağlı olmaması gerekmektedir.
- Temin edilen elemanların, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması gerekmektedir. Elemanların işletmenin mal ve hizmet üretimi safhalarından herhangi birinde çalıştırılması halinde, sevk, idare ve kontrolün hizmeti alan işletmede olduğu kabul edilecektir.
Dolayısıyla işgücü temin hizmetinin varlığının tespitinde; hizmetin ifasında kullanılan elemanların işgücü temin hizmetini veren firmanın bünyesinde bulunması ve ona hizmet akdiyle bağlı olması, hizmeti alanın sevk, idare ve kontrolü altında çalıştırılması gibi karineler göz önünde bulundurulacak, bu hususların varlığı, taraflar arasında bir sözleşme yapılmışsa bu sözleşmedeki hükümler veya sözleşmeye bağlı teknik şartnamedeki açıklamalar da dikkate alınarak tespit edilecektir.

Tebliğin işgücü kısmında koyulttuğum alanlar ile verdiğimiz örnekte kalöriferci veya tesisatçı bizim bil fiil sevk ve idaremizde değil.Biz inşaat firması olsaydık ve boya işini yaparkende tesisat işini başka bir firmanın personeline yaptırmış olsaydık işgücü temin kapsamında olurdu diye düşünüyorum.Yine lastik tamircisi işyerimize geldi lastiği tamir etti tamamı işçilik.Ana örneğimizde vatandaş belirli bir işi bir bedel karşılığı yapıyor gidiyor.

Saygılarımla...

Kalorife ve Su Tesisatınızı yetkili servislere yaptırısanız zaten faturaları ayrıntılı olarak düzenliyorlar.
Fatura da zaten işçilik bedeli ayrı belirtiliyor aracınızı servise götürdüğünüz de aynı şekilde faturanız kesilir ve bu kısım için zaten tevkifat istersiniz.

Ama belirttiğiniz işlemi servis haricinde dışarıdan bir tadilat onarım işyerine yaptırırsanız zaten faturayı işçilik bedeli açıklamalı düzenlemez bu duruma işte siz müdahale ederek önceden belirlediğiniz işçilik tutarı her ne kadar ise onu ayrı olarak tevkifatlı istemelisiniz.

Ben her zaman konulara kılı kırk yararak tabir-i caiz ise kontrol ediyorum. Benim gibi uygulamayan düşünmeyen çok kişi çıkabilir ama sadece saygı duyarım ama yapılan işi kendi adıma kabul etmem.

Have a Good Weekend

Üstad cevap için teşekkür ederim.

Aracınızı servise götürdüğünüz de aynı şekilde faturanız kesilir ve bu kısım için zaten tevkifat istersiniz.Ama biz [FONT=&quot] Tebliğin (3.1.2/b) kısmında sayılan biri olmadığımız için tevkifat olmayacak diyorum ben.İşçilikten dolayıda işgücü temin kapsamında tevkifat olur diyorsunuz.Bende iş gücü temin hizmetine girmez bu işlem diyorum tebliğe atıfta bulunarak.

Üstad kılı kırk yarmasaydınız konuya zaten cevap vermezdiniz.Hassasiyetiniz aşikar ve teşekkür ediyorum.Biz başkalarını düzeltmekten çok kendimizi geliştirmeye doğruları öğrenmeye ve işimizi doğru şekilde yapmaya çalışmak için üstadlarımıza sorular yöneltiyoruz istişareler yapıyoruz.

İyi Hafta Sonları... [/FONT]

Arkadaşlar neler duyuyorum,
bir arkadaş fatura 1 lira da olsa tevkifat olacak diyor
Bir başka yerde araci servise götür tevkifat'lı diyor
Bunlarin hepsi yanlış...
Tahsin beyin sorusun da ise tevkifatla alakası yok

Aşkın'ı kızdırdık en sonunda Hadi bişey değil,çayda ısmarlamıycak daha :)

Şimdi arkadaşlar;
Aslında sorumun dönüp dolaşıp tevkifat konusuna ulaşmasına açıkcası şaşırdım.Ben soruyu yazarken tevkifat konusunu hiç düşünmediğim gibi konunun buraya taşınacağını da hiç tahmin etmiyordum.Konu tamamen amacından çıkmış oldu,hatta konu başlığı bile alakasız kaldı.Neyse,
O ki buraya kadar geldik,bende görüşlerimi yazayım o halde..
Sayın Demiral'a teşekkür ediyorum,görüşlerini her zamanki gibi samimi olarak dile getirmiştir.
Ancak;benim bahsettiğim soruda ve buna benzer örneklerde kesinlikle işgücü tevkifatından bahsetmemek gerekir.Tebliğde işgücü tevkifatının hangi hallerde oluşabileceği gayet açık yazmıştır.Burada işgücü temini yoktur.Bir işin yerine getirilmesi belli bir bedel karşılığı üstlenilmiştir.İşçilerin çalışma hal ve şartları işi veren tarafını ilgilendirmemektedir.Hatta işi üstlenen firma bu işi işçi+işveren birlikte yapmaktadırlar.İşi veren firma sadece nereye ne yapılması gerektiği ve ne zamana kadar sonuçlanması gerektiği yönünde talimatı verir,geri kalan herşey işi üstlenen firmayı ilgilendirir.
Kısaca burada,"ihtiyaç duyulan bir işgücünden" bahsetmek doğru olmayacaktır.
Ayrıca bir hususa daha dikkat çekmek isterim.Sn.Demiral'ın cümlesinden alıntıdır.
Size bir örnek vereyim yukarıda belirtilen hizmeti dışarıdan bir firmadan siz aldınız ve tüm tamir bakım onarım vs işlemlerini yaptırdınız ve faturanızı .... onarım,bakım,tadilat ve/veya hizmet bedeli olarak karşı firmadan talep ettiniz. Bende Vergi Müfettişi olarak kontrol sırasında faturanın içeriğini sordum sizde onarım,bakım,tadilat vs gibi hizmet aldığınızı belirttiniz bende bu işin işçilik kısmını kim gerçekleştirdi bu işlemler onarım,bakım,tadilat vs kendi kendine mi yapıldı bir işçilik bedeli yok mu diye sizden izahat istedim ne cevap verirsiniz ? İşte olayı her yönden bakmanız gerekir.Artık lütfen son mesajım bu konu için.

Bu sorudaki "işçilik kısmını kim yaptı" sorusu tevkifat olmalı mı olmamalı mı sorusunun dayanağı değildir.(Tabiki kendi görüşümdür,katılmayabilirsiniz) Soru belki doğrudur ama kararı verebilmek için tek başına yeterli değildir.İşgücü hizmetinin işi üstlenen tarafından verilmesi bu işin tevkifatlı olmasını gerektirmez.Bu işgücü hizmetinin nasıl ve ne şekilde uygulandığının iyice belirlenmesi gerekir.

Neyse fazla uzatmayalım.
Benim görüşüm bu hizmette işgücü tevkifatı söz konusu değildir.
Ferhat üstadla da yaptığımız istişare de aynı görüşte olduğumuzu da belirtmek isterim.
Eminim ki kendisi de bu konuda bizlerden görüşlerini esirgemeyecektir.

Selam ve saygılarımla

Arkadaşlar neler duyuyorum,
bir arkadaş fatura 1 lira da olsa tevkifat olacak diyor
Bir başka yerde araci servise götür tevkifat'lı diyor
Bunlarin hepsi yanlış...
Tahsin beyin sorusun da ise tevkifatla alakası yok

Sayın askınbulduk,

Verdiğiniz cevabı dayanaksız bırakmayınız var ise bir dayanağı ile birlikte cevap yazınız. Yok ise;
bu şekilde olur ve/veya olmaz diye kuru bir cevap ile olmaz.

İyi Günler.

Üstad cevap için teşekkür ederim.

Aracınızı servise götürdüğünüz de aynı şekilde faturanız kesilir ve bu kısım için zaten tevkifat istersiniz.Ama biz Tebliğin (3.1.2/b) kısmında sayılan biri olmadığımız için tevkifat olmayacak diyorum ben.İşçilikten dolayıda işgücü temin kapsamında tevkifat olur diyorsunuz.Bende iş gücü temin hizmetine girmez bu işlem diyorum tebliğe atıfta bulunarak.

Üstad kılı kırk yarmasaydınız konuya zaten cevap vermezdiniz.Hassasiyetiniz aşikar ve teşekkür ediyorum.Biz başkalarını düzeltmekten çok kendimizi geliştirmeye doğruları öğrenmeye ve işimizi doğru şekilde yapmaya çalışmak için üstadlarımıza sorular yöneltiyoruz istişareler yapıyoruz.

İyi Hafta Sonları...

Sayın smmmstajeri,

iş gücü hizmet bedeli (işçilik bedeli) zaten kısmi tevkifat uygulamasına girmez yani belirttiğiniz 3.1.2/b girmez.
Her ne olur ise olsun iş gücü bedeli (işin içerisinde işçilik var ise) tevkifatlı olması gerekir.

Diyorsanız ki ben iş gücü bedelini tevkifatsız faturalandıracagım/faturalandırtacagım ben böyle düşünüyorum diyorsanız her zaman söylüyorum uygulama yaptırım ve tasarruf her zaman yapan ve uygulayanı bağlar.

Ben doğru olan şeyi aktarıyorum uygulayıp uygulamamak size kalmış. Ama şunu bilin dogru bir tane ikincisi yoktur.

Aşkın'ı kızdırdık en sonunda Hadi bişey değil,çayda ısmarlamıycak daha :)

Şimdi arkadaşlar;
Aslında sorumun dönüp dolaşıp tevkifat konusuna ulaşmasına açıkcası şaşırdım.Ben soruyu yazarken tevkifat konusunu hiç düşünmediğim gibi konunun buraya taşınacağını da hiç tahmin etmiyordum.Konu tamamen amacından çıkmış oldu,hatta konu başlığı bile alakasız kaldı.Neyse,
O ki buraya kadar geldik,bende görüşlerimi yazayım o halde..
Sayın Demiral'a teşekkür ediyorum,görüşlerini her zamanki gibi samimi olarak dile getirmiştir.
Ancak;benim bahsettiğim soruda ve buna benzer örneklerde kesinlikle işgücü tevkifatından bahsetmemek gerekir.Tebliğde işgücü tevkifatının hangi hallerde oluşabileceği gayet açık yazmıştır.Burada işgücü temini yoktur.Bir işin yerine getirilmesi belli bir bedel karşılığı üstlenilmiştir.İşçilerin çalışma hal ve şartları işi veren tarafını ilgilendirmemektedir.Hatta işi üstlenen firma bu işi işçi+işveren birlikte yapmaktadırlar.İşi veren firma sadece nereye ne yapılması gerektiği ve ne zamana kadar sonuçlanması gerektiği yönünde talimatı verir,geri kalan herşey işi üstlenen firmayı ilgilendirir.
Kısaca burada,"ihtiyaç duyulan bir işgücünden" bahsetmek doğru olmayacaktır.
Ayrıca bir hususa daha dikkat çekmek isterim.Sn.Demiral'ın cümlesinden alıntıdır.

Bu sorudaki "işçilik kısmını kim yaptı" sorusu tevkifat olmalı mı olmamalı mı sorusunun dayanağı değildir.(Tabiki kendi görüşümdür,katılmayabilirsiniz) Soru belki doğrudur ama kararı verebilmek için tek başına yeterli değildir.İşgücü hizmetinin işi üstlenen tarafından verilmesi bu işin tevkifatlı olmasını gerektirmez.Bu işgücü hizmetinin nasıl ve ne şekilde uygulandığının iyice belirlenmesi gerekir.

Neyse fazla uzatmayalım.
Benim görüşüm bu hizmette işgücü tevkifatı söz konusu değildir.
Ferhat üstadla da yaptığımız istişare de aynı görüşte olduğumuzu da belirtmek isterim.
Eminim ki kendisi de bu konuda bizlerden görüşlerini esirgemeyecektir.
Selam ve saygılarımla

Sayın Tahsin Kurt,

Dogru bir tane dir ikincisini başka yer de aramaya gerek yok tur.
Vergi memuru gelse size bu işçilik bedeli tevkifatlı olması gerekir di ama yapmamışsınız bu neden ile ceza düzenlese memura itira edebilecekmisiniz yoksa bundan sonra ki faturaları işçilik bedeli olan kısımları tevkifat lı mı hesaplayıp/hesaplattırırsınız.

Bu cevabı tüm samimiyetiniz ile yazınız lütfen.

İyi Günler.

Demiral üstat günaydın
Neyin dayanağını sordunuz anlamadim
Teblig de olmayan bir şeyi yazıyorsunuz
Yani bir yorum katiyorsunuz..
Ben de böyle birşey yok dedim...