Ba-bs cezası hakkında

zirve006

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar bugün bi mükellefin 2008 / 09 dönemine ait ba bs formunun süresinde verilmemesinden dolayı 1.490 tl ceza geldi

hatırlanacağı üzere 2008 yılının ilk 9 dönemine ait ba bs formları kasım ayında dokuz aylık olarak her ay ayrı ayrı olmak üzere toplu olarak gönderilmişti. yanlız mükellefin sadece bs formunu yanlışlıkla süresinden 4 gün sonra vererek onaylamışız.

şimdi bir kaç dava inceledim internetten kazanılmış ve kaybedilmiş davalar var bununla ilgili elinde dava açmış yada bana bu konu hakkında izlemem gereken yol hakında bilgi verecek arkadaşların yardımını bekliyorum.

teşekkür ederim.

Ynt: ba-bs cezası hakkında

6111 sayılı yasadan yararlanın tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde ilgili vergi dairesine ek:5 formuyla müracaat edin 1.490 tl nin yüzde 25 ödeyebilirsiniz üstelik 6 taksıt öylede bir imkanınız var

Ynt: Ba-bs cezası hakkında

ilgininize teşekkür edrim evet 6111 den yararlanabiliyoruz fakat bu cezayla ilgili dava sürecini inceledim kazanılmış davlar var internetten biraz araştırma yaptım bakalım düşünüyorum ceza bizimle ilgili değiil mükellef hatasından kaynaklanıyo adam zaten 1490 tl olsa bile ödemeye hazır neyse ben biraz daha araştıracağım..

samsun smmm odasının sitesinde bir mahkeme kararı örneği olacak öyle hatırlıyorum oraya bir bakın isterseniz

NEVİ : ÖZEL USULSÜZLÜK CEZASI

CEZANIN MİKTARI :

VERGİLENDİRME DÖNEMİ : 2005

DAVANIN KONUSU :
Bilindiği gibi 362 Seri nolu V.U.K.Genel Tebliğine istinaden bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımlarını ?Mal ve hizmet alımlarına ilişkin bilgi formu (Form Ba)?ile mal ve hizmet satışlarını ise ?Mal ve hizmet satışlarına ilişkin bildirim formu (Form Bs)?ile bildirilmesi yönünde yükümlülük getirilmiş,bildirim formlarını elektronik veya kağıt ortamında vermeyenlere 213 Sayılı vergi Usul Kanunu?nun Mükerrer 355 nci maddesine göre işlem yapılacağı belirtilmiş ve ???. vergi Dairesince adıma , 213 Sayılı VUK?nun Mükerrer 355. maddeye göre 1.290,00 YTL Özel usulsüzlük cezası kesilmiştir.Yasaya ve Hukuka aykırı olarak kesilen bu özel usulsüzlük cezasının kaldırılmasını arz ve talep etmekteyiz.

OLAY,İDDALAR VE HUKUKİ DELİLLER :

1)- ???. vergi Dairesince adıma , 213 Sayılı VUK?nun Mükerrer 355. maddeye göre 1.290,00 YTL Özel usulsüzlük cezası yukarıda bahsi geçen formu vermediğimden kesilmiştir
2)-VUK?nun Mükerrer 355?nci maddesinin ikinci fıkrasında açıklandığı gibi; bu maddeye ilişkin cezai hükümlerin uygulanması için, bilgi ve ibraz ödevinin yerine getirilmesiyle ilgili olarak yapılacak tebliğlerde ?bilginin? verilmesi için tayin olunan sürede cevap verilmemesi, eksik veya yanıltıcı ?bilgi? verilmesi veya defter ve belge ibrazı için tayin olunan süre ile defter ve belgelerin
süresinde ibraz edilmemesi durumunda haklarında Kanunun ceza hükümlerinin uygulanması cihetine gidileceğinin ilgililere yazılı olarak bildirilmesi şarttır.
Buna göre, Mük. 355?nci maddeye göre ceza kesilebilmesi için, verilmeyen veya eksik veya yanıltıcı verilen ?bilgi? olması ve bu cezanın kesilmesi için tebliğ veya cezaya gidileceğine ilişkin yazılı bildirim yapılması gerekmektedir.
Mükerrer 355. Maddede yukarıda bahsi geçen formların verilmemesi nedeniyle cezai yaptırımın yapılacağına ilişkin düzenleme söz konusu değildir.Yukarıda da arz edildiği gibi ?Bilgi ?kavramı üzerinde yoğunlaşmıştır.
3-Ayrıca ilgili idarece tarafımdan Mükerrer 355 ?in gereği olarak herhangi bir şekilde bilgi istenmemiş,yükümlülüğümü yerine getirebilmem için ilgili maddede belirtilen süre de verilmemiştir.Bu nedenle ilgili madde hükümlerine göre ceza kesilmesini gerektiren işlem idarece eksik ve yanlış uygulanmıştır.
Hukuk sisteminde bir hükmün uygulanabilmesi için hükmü belirleyen ilgili yasal dayanakların yasanın ilgili maddesinde belirtilmiş olması gerekmektedir.Ayrıca hükmün uygulanmasına dayanak teşkil edecek gerekli usul hükümlerine de uyulması gerekir.Bu nedenle ???.. Vergi Dairesince bir hükmü içeren bu cezasının gerekli dayanak ve usulden yoksun olduğu açıktır.Yasa hükmünde bulunmayan bir durumun tebliğle düzenlenerek ayrıca gerekli usul eksikliğini de içeren bu cezanın hukuki anlamda dayanaktan ve yasa maddesinin esasından uzak olduğu açıktır.
Bu nedenle mesnetsiz ve Hukuka aykırı olarak kesilen Özel Usulsüzlük cezasının kaldırılması arz ve talebimizdir.

SONUÇ VE İSTEM :

Yukarıda maddi ve hukuki nedenleri açıklanan ve dava konusu olan ve 213 sayılı VUK?nun Mükerrer 355. Maddesine göre adıma kesilen 1.290.,00 YTL Özel Usulsüzlük cezasının kaldırılması kararının verilmesini ;

Yüce Mahkemenizden saygılarımızla arz ve talep ederim. / 12 / 2006

Ek : -2 Adet Ceza İhbarnamesi Fotokopisi
-2 Adet Tebliğ Alındısı örneği

mesela böyle bi dilekçe örnegi var hatta mahkeme bu dilekçeyi kabul etmiş ve dava sonunda cezayı kaldırmış dilekçede hiç verilmediğinden dolayı dava açılmış biz 4 günsonra verdik beyannameyi yani dava olayı dediğim gibi daha mantıklı geliyor sanki.

ben hala bu ba-bs formlarının cezasının neden bu kadar can yakıcı olduğunu anlayamıyorum....yaptırıölar tabiki olacak ancak bu kadar kafamıza vura vura ,meslekteşların canını yakacak kadar olmasına anlam vermey
roum

zaten dediğim gibi bs yi gec vermemizin nedeni mükelleften kaynaklanıyor ama şuda varki adam 1490 tl yi görünce lk önce baya bi şok oluyo bu kadar ceza ne diyor sonra diyorum 6111 falan işte yüzde 75 iniyor kalanını taksitle bile ödeme imkanınız var. (gerçi dava açacağım artık yüzde doksan) bunu ben söylerken bile kendim bile rahatsız oluyorum çünkü daha dün hürriyette okudum adam birini arabasıyla ezip kaçıyo kaçarken birini yaralıyor yine arabasıyla 2.5 ay hapis yatıor ve 1500 tl parayla serbest bırakıyorlar. yahu bu mükellef adam öldürmedi ki..
neyse fazla derine inmeyelim arkadaşlar ilginiz için teşekkür ediyorum iyi çalışmalar dilerim.

zirve006 ' Alıntı:
zaten dediğim gibi bs yi gec vermemizin nedeni mükelleften kaynaklanıyor ama şuda varki adam 1490 tl yi görünce lk önce baya bi şok oluyo bu kadar ceza ne diyor sonra diyorum 6111 falan işte yüzde 75 iniyor kalanını taksitle bile ödeme imkanınız var. (gerçi dava açacağım artık yüzde doksan) bunu ben söylerken bile kendim bile rahatsız oluyorum çünkü daha dün hürriyette okudum adam birini arabasıyla ezip kaçıyo kaçarken birini yaralıyor yine arabasıyla 2.5 ay hapis yatıor ve 1500 tl parayla serbest bırakıyorlar. yahu bu mükellef adam öldürmedi ki..
neyse fazla derine inmeyelim arkadaşlar ilginiz için teşekkür ediyorum iyi çalışmalar dilerim.

Dava açarsanız Rakam 1.000 TL 'ye düşer başka bir şey olmaz.

Bunu dikkate alarak dava açın.