BA Formunda Son Durum

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Günaydın
BA formunda
1-Şahıstan alınan araç alımı, tapudan alınan gayrimenkul alımı gider pusulası kesilsin veya kesilmesin BA formunda gösterilir mi?
2-Yurtdışından alınan hizmet ithali BA formunda bildirilir mi?
3-Yurtdışından mal ithalatı alımı BA formunda bildirilir mi?
Teşekkürler

Gelir İdari Başkanlığı tarafından ilgili kurumlardan temin edilmeye başlanılan aşağıdaki
belgelerin
1/2/2024
tarihinden itibaren verilmeye başlanacak olan 2024/1 dönemine ait Form Ba ve Form Bs bildirimlerinden başlamak üzere, Form Ba ve Form Bs bildirimlerine dâhil edilmesi zorunluluğu kaldırıldı.

- İthalat işlemlerine ilişkin belgelerin,
- Kira ödemelerine ilişkin belgelerin,
- Sigorta poliçelerinin,
- Sigorta komisyon gider belgesinin,
- Elektronik ürün senedinin (ELÜS),

Öte yandan, mevcut düzenlemeler uyarınca Form Ba ve Form Bs bildirimlerine dahil
edilmelerine gerek olmadığı halde hatalı olarak bildirime konu edilen,

213 sayılı Vergi Usul Kanunu kapsamında elektronik belge olarak düzenlen ihracatfaturası, döviz ve kıymetli maden alım satım belgesi, müstahsil makbuzu gibi belgelerin, Noterlik makbuzlarının da Form Ba ve Form Bs bildirimlerinde yer verilmesine gerek bulunmamaktadır. Gelir İdari Başkanlığı tarafından 10.1.2024 tarihinde yapılan duyuru ile ilgili kurumlardan temin edilmeye başlanılan aşağıdaki belgelerin 1/2/2024 tarihinden itibaren verilmeye başlanacak olan 2024/1 dönemine ait Form Ba ve Form Bs bildirimlerinden başlamak üzere, Form Ba ve Form Bs bildirimlerine dâhil edilmesi zorunluluğu kaldırıldı.

Yani;

1- Hayır
2- Hayır
3- Hayır

Sayın rmaygoren;

Hizmet ithali, mal ithalatından farklı olduğunu düşünüyorum. Mal ithalatının B formuna dahil edilmemesinin nedeni Gümrük Beyannamelerinde
beyan edildiği için. Maliye ilgili kurumdan bu verileri alıyor. Ama hizmet ithalatlarını bildirdiğimiz herhangi bir kurum yok. O yüzden hizmet ithalatlarını B formunda bildirimine devam edeceğiz diye yorumluyorum.