BA Formunda Sigorta Poliçesi Sigorta Şirketi mi yoksa Acente mi bildirilir?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
BA Formunda Sigorta Poliçesi bildirimi için Sigorta Şirketi mi yoksa Acente mi bildirilir? Örneğin: Ak Sigorta mı bildirilecek yoksa acente olan Sezgin Sigorta Acentesi Ltd. mi?
ve BSMV dahil tutar mı hariç tutar mı bildirilmelidir? Teşekkürler

Sigorta poliçeleri kağıt ortamında düzenlenenlerde B formu bildiriliyor.Ak sigorta gibi kurumlar normal sistemden poliçe düzenler.Bu poliçeler de B formlarında bildirilmez.
Ama bildirmeniz icap edecekse "düzenleyen acente" bildirir.

Sigorta poliçeleri kağıt ortamında düzenlenenlerde B formu bildiriliyor.Ak sigorta gibi kurumlar normal sistemden poliçe düzenler.Bu poliçeler de B formlarında bildirilmez.

Tahsin bey bunun ayrımını nasıl yapıyoruz poliçede hangi ibareden anlayabiliriz?

Üstat poliçeyi Sigorta şirketi düzenlemez mi? Acente sadece aracı değil mi? Poliçe sigorta şirketine ait olduğu için BA da bildirilen de sigorta şirketi olmalı diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum? Teşekkürler

Tahsin bey bunun ayrımını nasıl yapıyoruz poliçede hangi ibareden anlayabiliriz?
Ben yıllardır kağıt poliçe örneği görmedim.Ama belki kırsal kesimlerde buna devam ediliyor olabilir.Veya sistemsel aksaklık durumlarında elle poliçeler hazırlanabiliyor olabilir.Ben sadece uygulamadaki ifadeyi yazdım.

Üstat poliçeyi Sigorta şirketi düzenlemez mi? Acente sadece aracı değil mi? Poliçe sigorta şirketine ait olduğu için BA da bildirilen de sigorta şirketi olmalı diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum? Teşekkürler
Üstad.Poliçe düzenleme yetkisi bulunan acenteler (ki hemen hepsi düzenler) kendileri düzenler.Zaten ana sigorta şirketi tarafından bu poliçeler Btrans sistemine aktarıldığı içindir ki,acente tarafından ek bir beyana gerek duyulmaz.Belki nadirende olsa "poliçe düzenleme yetkisi olmayan acenteler" de olabilir.Bu durumda zaten bunları ilgilendiren bir durum yoktur.Acentelerde kendi içlerinde poliçe düzenlemeye yetkili, tahsilata yetkili gibi yetkiler alır veya almaz.Bu tamamen ana sigorta şirketiyle acente arasında ki teknik anlaşmaya bakar.Ama günümüzde tahsilata yetkili olmayan acente de pek kalmamıştır.Hemen hepsi hem poliçe düzenlemeye hemde tahsilatı yapmaya yetkili kılınmıştır.
Ayrıca brokerler'inde poliçe düzenleme yetkisi yoktur.Bunlar,dediğiniz gibi aracılık yaparlar ve komisyon alırlar.
1990'lı yıllarda sigortacılık alanında da görev yaptım.O günden bugüne değişen şeyler olmuştur ama ana hatları itibariyle ve bildiğim kadarıyla durum bundan ibaret.

Ben yıllardır kağıt poliçe örneği görmedim.Ama belki kırsal kesimlerde buna devam ediliyor olabilir.Veya sistemsel aksaklık durumlarında elle poliçeler hazırlanabiliyor olabilir.Ben sadece uygulamadaki ifadeyi yazdım.
Üstat bütün poliçeler zaten elektronik o Zaman hiçbir poliçe bildirilmeyecek
Çünkü dediğiniz gibi tüm poliçeler elektronik olarak PDF geliyor elle poliçe hiç yoktur

Ben babs formları çıktığından beri sigorta policelerini hiç bildirmedim. Sıkıntı yaşamadım.