Ba_Bs Formlarına İlişkin.... (Lütfen yenı başlık açmadan önce okuyunuz.)

Merhaba,

Arkadaşlar; A firmasından alım tutarı 8.600 TL, aynı A firmasına iade faturası kesildi 6.000 TL.. bu A firmasına bir BA bir de BS formu mu olacak.. Araştırmalarımda ikisini birleştiriyorlarmış diye anladım

Merhaba,

Arkadaşlar; A firmasından alım tutarı 8.600 TL, aynı A firmasına iade faturası kesildi 6.000 TL.. bu A firmasına bir BA bir de BS formu mu olacak.. Araştırmalarımda ikisini birleştiriyorlarmış diye anladım

a firmasından alışınız 8600 tutarı ba formunuzda, a firmasına iade ettiğiniz 6000 tl tutarıda bs formunuzda beyan edeceksiniz.

Merhaba,
2016/ mayıs dönemine ait BA-BS formları ile ilgili sorunum var arkadaşlar, Ba-Bs formları Ön muhasebe de hazırlanıp ayın son günü bize gönderiliyor bizde Kendi kullandığımız programdan BDP'ye boş form atıp, firmadan gelen BA-Bs kayıtlarını tek tek BDP'deki formun içine yazıp onaylıyoruz Fakat, 2016/Mayıs Dönemine ait Formlarda BA-BS Bildiriminde beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır kutucuğu işaretli kalmış ve tabikide formlar Boş olarak onaylanmış. Ve durumda yeni fark edildi. Konuyla ilgili olarak V.D Açıklayıcı dilekçe falan verilse cezadan kurtulabilirmiyiz acaba :( :( :(

Merhaba,
2016/ mayıs dönemine ait BA-BS formları ile ilgili sorunum var arkadaşlar, Ba-Bs formları Ön muhasebe de hazırlanıp ayın son günü bize gönderiliyor bizde Kendi kullandığımız programdan BDP'ye boş form atıp, firmadan gelen BA-Bs kayıtlarını tek tek BDP'deki formun içine yazıp onaylıyoruz Fakat, 2016/Mayıs Dönemine ait Formlarda BA-BS Bildiriminde beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır kutucuğu işaretli kalmış ve tabikide formlar Boş olarak onaylanmış. Ve durumda yeni fark edildi. Konuyla ilgili olarak V.D Açıklayıcı dilekçe falan verilse cezadan kurtulabilirmiyiz acaba :( :( :(

Sayın A.YEŞİM

Düzeltme süresini geçtiğiniz için BA/BS formlarının her ikisini düzelteceginiz için her iki düzelteceğiniz bildirim formları için VUK mükerrer 355.maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası ile karşılaşacaksınız.

Sizin durumunuz düzeltme amacı ile verilen bildirim formlarının belirlenen sürenin sonundan 10 gün içerisinde verilmesi süresini ve yine takip eden 15 günlük süre içerisinde verilme zamanlarını geçmiştir.

Sizin son durumunuz her iki bildirim formlarının düzeltmelerini gerçekleştirmektedir.
Her bir bildirim formu düzeltilmesi için 1.370,00 TL özel usulsüzlük cezası ile karşı karşıyasınız.

Son düzenleme:
Bu formlar ile ilgili son çıkan kanuna göre; süresinde onaylamayı unutup süresinden sonra 3 gün içinde verirseniz ceza 1/10 oldu.

Bu formlar ile ilgili son çıkan kanuna göre; süresinde onaylamayı unutup süresinden sonra 3 gün içinde verirseniz ceza 1/10 oldu.

Aslında konu 09.08.2016 tarihli Resmi Gazete yayınlandı fakat Gelir İdaresi Başkanlığı henüz kanun maddesi ve/veya tebliği yayınlamadı.
Kanun maddeleri ve/veya tebliğler bir yayınlansın ondan sonra üzerinde konuşalım.

merhaba

düzenli olarak fatura kestiğimiz firmalardan birisi nevi değişikliği yapmış ltd. şirketinde a.ş'ye dönüşmüş biz faturaları ltd.şti.ne kesmişiz ve babs formunda beyan etmişiz toplam 6 ay bununla ilgili ceza henüz gelmedi idare bunu henüz fark etmedi nasıl bir yol izlemeliyim
dilekçe verilip düzeltilme şansımız var mıdır yada yeni çıkacak vergi affında 2015 yılı olduğu için aftan yararlanabilir miyiz.henüz tahakuk edilmedi.
acaba bugün düzeltmeleri yapıp cezayı tahakkuk ettirsem faydası olur mu.

merhaba

düzenli olarak fatura kestiğimiz firmalardan birisi nevi değişikliği yapmış ltd. şirketinde a.ş'ye dönüşmüş biz faturaları ltd.şti.ne kesmişiz ve babs formunda beyan etmişiz toplam 6 ay bununla ilgili ceza henüz gelmedi idare bunu henüz fark etmedi nasıl bir yol izlemeliyim
dilekçe verilip düzeltilme şansımız var mıdır yada yeni çıkacak vergi affında 2015 yılı olduğu için aftan yararlanabilir miyiz.henüz tahakuk edilmedi.
acaba bugün düzeltmeleri yapıp cezayı tahakkuk ettirsem faydası olur mu.

Sayın aliihsan16,

Karşı firma sizin düzenlediğiniz faturaları ne yaptı ?

değerli forumdaşlar,

geçen günlerde şirketlerden bir kaç tanesinin ba formunu kontrol ettim, bs formlarda usulsüz bir şey yok fakat ba formlarda bir çok hata farkettim.
geçen seneyi merak edip bunları da kontrol ettim yine ba formlar sorunlu buna rağmen cezai bir işlem yok, tuhafıma gitti... idare artık ceza kesmekten vazgeçmiş olabilir mi ? en son bu formlardan ne zaman ceza ödedik hatırlayamadım.

kolay gele.

Tutar için belli bir yüzde kadar fark ve vergi/tc no doğru olmak kaydı ile isimde yapılan yanlışlık dikkate alınmıyor.

Merhaba

Arkadaşlar teredütte kaldım bir konuda.. Mükellefin satışları KDV hariç 4.999,97 TL görünüyor.. parçalı küsüratlı fatura toplamı.. Karşı tarafa ulaşamıyorum bir türlü..

Normalde virgül sonrası 5 ve 5'in üstü olduğunda hesaplamalarda matrahı 1 artırırdık. 4.999,97 TL yi 5.000 olarak mı almak lazım..

Bu konuyla ilgili idare görüşü var mı acaba

Merhaba

Arkadaşlar teredütte kaldım bir konuda.. Mükellefin satışları KDV hariç 4.999,97 TL görünüyor.. parçalı küsüratlı fatura toplamı.. Karşı tarafa ulaşamıyorum bir türlü..

Normalde virgül sonrası 5 ve 5'in üstü olduğunda hesaplamalarda matrahı 1 artırırdık. 4.999,97 TL yi 5.000 olarak mı almak lazım..

Bu konuyla ilgili idare görüşü var mı acaba

Sayın Beren Sezgin,

Bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin bir kişi veya kurumdan (KDV hariç)5.000 TL ve üzerindeki
- Mal ve/veya hizmet alımlarını Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)
- Mal ve/veya hizmet satışlarını ise Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu(Form Bs)ile (KDV hariç tutarlar dikkate alınarak) bildirme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Siz düzenlediğiniz faturanın KDV HARİÇ (Matrah) ttutarını burada paylaşırsanız bir de biz kontrol edelim sizin için uygun ise.
Birde bu fatura tek unvana düzenlenmiş ise 5.000 TL ve üzeri için kabul edilebilinir.Fatura birden fazla unvana düzenlenmiş ve bu faturaların toplamını dikkate alınıyor ise olmaz not olarak eklemek istedim.

Sayın Beren Sezgin,

Bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin bir kişi veya kurumdan (KDV hariç)5.000 TL ve üzerindeki
- Mal ve/veya hizmet alımlarını Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)
- Mal ve/veya hizmet satışlarını ise Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu(Form Bs)ile (KDV hariç tutarlar dikkate alınarak) bildirme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Siz düzenlediğiniz faturanın KDV HARİÇ (Matrah) ttutarını burada paylaşırsanız bir de biz kontrol edelim sizin için uygun ise.
Birde bu fatura tek unvana düzenlenmiş ise 5.000 TL ve üzeri için kabul edilebilinir.Fatura birden fazla unvana düzenlenmiş ve bu faturaların toplamını dikkate alınıyor ise olmaz not olarak eklemek istedim.

sn.demiral çok teşekkür ederim.

Fatura tutarları şu şekilde; % 8 KDV li.. bir fatura 400 değilde 399,99 TL kesilmiş. Ondan kaynaklanıyor. Bizde fatura üzerindeki tutarı dikkate aldık.

Kod:
  Matrah          KDV          Toplam

370,36       29,63           399,99
2.314,81      185,18        2.499,99
2.314,80      185,18        2.499,98

fatura tutarı yazı ile de yukarıdaki toplam tutarlar yazılı. Aynı firmaya ait 3 adet fatura bunlar.

sn.demiral çok teşekkür ederim.

Fatura tutarları şu şekilde; % 8 KDV li.. bir fatura 400 değilde 399,99 TL kesilmiş. Ondan kaynaklanıyor. Bizde fatura üzerindeki tutarı dikkate aldık.

Kod:
  Matrah          KDV          Toplam

370,36       29,63           399,99
2.314,81      185,18        2.499,99
2.314,80      185,18        2.499,98

fatura tutarı yazı ile de yukarıdaki toplam tutarlar yazılı. Aynı firmaya ait 3 adet fatura bunlar.

Sayın Beren Sezgin,

Rakamlar çok büyük değil bu neden ile küsüratları dikkate almayınız ve Toplam Matrah'a 1,00 TL ekleyerek 5.000,00 TL olarak beyan ediniz fakat Lütfen bunu fatura düzenlenilen karşı şirkete mutlaka ama mutlaka söyleyiniz onlarda bu şekilde 5.000,00 TL olarak beyan etsinler. Bir taraf beyan ederken diğer tarafın beyan etmemesi için karşı iki şirket görüşünüz.

Uygulayıp/Uygulamamak sizin takdirinize kalmıştır.

Ay toplamı en fazla 4.999,99 olduğunda kuruş atıldığından bildirime dahil edilmez.

Ay toplamı en fazla 4.999,99 olduğunda kuruş atıldığından bildirime dahil edilmez.

Sayın merkür2,

BA/BS bildiriminde kuruş dikkate alınmıyor evet kuruş tutarı bir üst TL olduğunda ise BA/BS eklenmesi gerekir, öncelik ile yoruma gerek kalmaması için bu şekilde BA/BS bildiriminin yapılmamasını öngören bir mali mevzuat'da hakim değil.
Bildirim yapılması ceza oluşturacak bir durum oluşturmaz bildirim yapılabilinir ben olsam bu şekilde ilerlerim yukarıda mesajımda soruyu soran üyeye aynı şekilde yazdım uygulayıp uygulamamak size kalmış diye.

İyi Günler,