Bağış Ve Yardımların Muhasebeleştirilmesi Ve Geçici Vergi Yönü

Bağiş ve yardimlarin muhasebeleştirilmesi ve geçici vergi yönü

kimse yokmu derneğine yapilan 2 adet bağiş var
tutar 5000 tl ayni ay içersine 2 adet 5000 tl yani toplamda ay içinde 10000 tl
sorum
1- muhasebe kaydi ???
2- geçici vergi yönünden nasil yapilmali ve nerede gösterilmeli tutarları???
3- yıl içindeki bağışlar geçici ve kurumlarda o yıl içinde indirilebilirmi

Cevaplarınız için çok memlun olucam SAYGILARIMLA TEŞEKKÜRLER

Sayın SSZK,

5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 10/1-c maddesinde “Genel ve özel bütçeli kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve köylere, Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ve kamu yararına çalışan dernekler ile bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait kurum kazancının % 5'ine kadar olan kısmı.” hükmüne yer verilmiştir.

Kurum yada G.V matrahınızla bu tutarı karşılaştırmanız varsa aşan kısmı kurum matrahına eklemeniz gerekir. Bu çerçevede gider kaydı yapmanız gerekir.

Verdiğiniz cevap için çok teşekkürler zaten tamamı okudum tam emin olamadım sizden ricam muhasebe kaydı ve geçiçide tutarlar ne olamalı teşekkürler
sayın sszk,

5520 sayılı kurumlar vergisi kanunu’nun 10/1-c maddesinde “genel ve özel bütçeli kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve köylere, bakanlar kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ve kamu yararına çalışan dernekler ile bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan kurum ve kuruluşlara makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait kurum kazancının % 5'ine kadar olan kısmı.” hükmüne yer verilmiştir.

Kurum yada g.v matrahınızla bu tutarı karşılaştırmanız varsa aşan kısmı kurum matrahına eklemeniz gerekir. Bu çerçevede gider kaydı yapmanız gerekir.

Sayın SSZK,

7a kullanıyorsanız 770 hesaplarda diğer giderler, 7b kullanıyorsanız 793 hesap altında giderleştirebilirsiniz. Tutar ne olmalı sorusunun cevabını da vermiştim.