Bağkur borcumu sildirebilir miyim ?

10.01.1986 bağkura kayıdım var o günden bu zamana kadar bağkura hiç ödeme yapmadım ve bağkurun sağlık hizmetinden yararlanmadım fakat vergi mükellefi olduğum için her yıl vergimi ödedim. Dün sgk gittim bağkur borcum varmı diye öğrenmeye cıkan aflardan sonra 1986dan 2008e kadar olan borclarımın silindiği fakat 01.05,2008 tarihi itibari ile 12bin tl borcum olduğunu sölediler. Ben bağkurdan emekli olmak istemiyorum sağlık hakkıda istemiyorum bu zamana kadarda bana hiçbir hizmetleri olmadı. Benim bu borcu sildirme gibi bi hakkım varmıdır ?

Ynt: Bağkur borcumu sildirebilir miyim ?

1-bağkur borçlarını siz sildiremezsiniz
2-5 yıllık bir marjla ödemediğiniz primler aylık olarak silinir
3-ödeme yapmadığınız bir sistemden ne gibi bir hizmet almayı bekliyordunuz ki

Bana hiç bir hizmeti olmayan niye benden o zaman borç istiyor bende onu söylüyorum işte şimdi ben bu borcu ödemezsem ne olur haciz icra gibi şeyler olma ihtimali var mı Dükkanımı kapattım vergi mükellefliğimide kapattım bu borç silinir mi yoksa ilerde yine karsıma cıkar mı ?

Yanlış biliyorsam üstadlar düzeltsin lütfen;

5 yıl daha fazla borçlarınız için bağkur günlerinizden vazgeçip borçlarınızı ödemekten kurtulabilirsiniz. İleride emeklilik durumu olduğunda bağkurdaki günlerinizi yok sayacaksınız denen yazılı bir anlaşma yapıyorsunuz. Benim bilgim bu yönde. Ama değişip değişmediği hakkında pek fikrim yok.

5 yıldan fazla olan borçların silinmesi daha önceden sadece 6 aylık süre içerisinde müracat ile bir seferliğine vardı.Şuan da yok öyle birşey.