Bağkur Girişimi Ssk İle Birleştirmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

wilcomme

Üyeliği Durduruldu
Üyeliği Durduruldu
S.a

Arkadaşlar,

Ben 1984 doğumluyum ve 2006 yılına kadar sigortamı hiç yaptırmamıştım ve 2006 yılında babam işyeri açmıştı ve benim adıma açıp alel acele bir şekilde beni bağkurlu yaptırdı. Çok önemli felan dedi ve yapıldı ancak hiç ödeme yapımadı sadece giriş yapıdı, daha sonra biz işleri yürütemedik ve şirketin kapanışını verdik. Daha sonra SSK'lı olarak çalışmaya başladım ve 2010un 3.ayında ilk SSK girişim yapıldı ve o zamandan beridir de kesintisiz sürekli ödeniyor. Geçenlerde hastaneye gittim ve barkovizyon verilmiyor diye bir hata ile karşılaştım ve bağkur ile ssk nın birleştiğinden dolayı borçlu gözüküyormuşum, e-devlet şifrem ile girip baktığımda da bağkur devam etmiş ve 20 bin TL kadar borcum olmuş, şimdi sorularıma gelecek olursak;

1- Ben bağkurumu iptal ettirirsem yani komple sildirirsem ve 2010 3.Ay ile ilk sigorta girişim olmuş olursa ne kaybederim? Emeklilik yaşımda ve Doldurmam gereken gün sayısında ne kadar fark olur?

2- Bağkurumun sadece girişini yani ilk 2-3 aylık bölümünü bıraksam gerisini sildirsem yani ilk giriş tarihi ne kadar önemli benim için?

3- 2. Sorudaki işlemi yapabiliyormuyum?

4- Siz ne önerirsiniz? Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

1.Nasıl sildiriyorsunuz?
2.Şirketin kapanışını ne zaman verdiniz?

1- Sildirme işlemi de yapılabiliyormuş, diye okumuştum bir yerlerde. Daha önceden hiç ödeme yapılmadığı için silinebiliniyor sanırım.
2- Şirketin kapanışı, 2010un son ayı

1-Sildiremezsiniz.
2-İlk işe giriş tarihi çok önemlidir.Ancak sildiremediğiniz için, gerisi önemli değil.

Kapanışınızı yaptırın bağkurdan (Yapılmadıysa).Sonrada bir af bekleyin.

Sağlıktan yararlanacağınız kurumu sgkya giderek bağkurdan çıkarıp sskya geçirtmeye çalışın.Yapılıyormu bilmiyorum, ancak denemekten birşey kaybetmezsiniz.

5 yıldan fazla borcu olanlar için geçerli idi.Bir ara vardı o ama hala var mı?Bilmiyorum.Yanıltmak istemem.
sistemde hala bağkurluğunuz devam ediyorsa Ticaret sicil ve vergi dairesinden işi terkettiğinize dair belgeleri imzalatıp bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne verirseniz işi terk tarihinden bugüne kadar olan borçlarınız silinir.
Eğer durumunuz böyle ise Bağkur sigortalılık belgesi diye arayın nette bulursunuz.Bunu hem ticaret sicilde hemde vergi dairesinde doldurtup SGK ya götürün.
Farzedelimki sildirdiniz tüm borçları(böyle bir şeyin mümkün olduğunu düşünmüyorum) işe başlamanız 2010 3.ayı olacağından 7200 gün primi 2035 yılına kadar tamamlarsanız 60 yaşında emekli olacaksınız.
şayet borcunuz silinmez 2006 yılından itibaren işe başlangıcınız baz alınırsa 4/a kapsamında 7000 gün ve 60 yaş şartını tamamladığınızda emekli olursunuz...

SGK'ya gidip sordum borcu tamamen sildirebiliyormuşuz, şu anda ama o zaman da ilk girşim 2010 3. ayına gelecek yukarıda arkadaş yazmış ama tam olarak anlayamadım yani, her şekilde 60 yaşım da ve 7200 gün ile mi emekli olacakğım yani tek kayıbım 200 gün mü olacak? 200 gün için 20bin TL ödemek saçma geliyor da, yanlış mı anlamışım ben?

Yok hocam nasıl olduğunu sormadım, zaten tam çıkışlarına denk geldi. Ben hepsini sildirebiliyormuyuz dedim, oda hiç ödeme yaptın mı şimdiye kadar dedi, yok yapmadım dedim ve oda silinir dedi. Ama benim kafama takılan yukarıdaki sorumda, yani 200 gün mü kaybederim sadece?

200 gün evet.ama birde sildirirsen kaybedeceğin 1500 günü de hesaba katman lazım.ileride bu günleri çok arayabilirsin.Gençlikte pek önemsenmiyor ama yaş ilerledikçe bu günler çok aranıyor haberin olsun....
Not:Nasıl ve neye dayanarak sileceklermiş çok merak ettim öğrenin bizde öğrenelim yöntemini...

Tarihi tam hatırlamıyorum ama, onun ile ilgili genelgenin/kanunun çıktığı tarihten sonraki (01.10.2008 olabilir!) 6 ay içinde bu durumda olanların müracatlarına müteakip silinebiliyordu.O zaman kurum kendi resen de silebiliyordu, ancak şimdi kurum resen kendi silebilir mi?Şuanda öyle bir uygulamalarının olduğunu sanmıyorum.
Ama öğrenirseniz silinme yöntemini bizimle paylaşın lütfen.

Sayın wilcomme öncelikle söylemlerinize dikkat edin.Burası kim olursa olsun,her ne sebeple olursa olsun insanlara hakaret edebileceğiniz bir forum değildir.

Sorununuza yardımcı olmaya çalıştım.Ama uslubunuz beni çok rahatsız etti.Bu anlamda kendi adıma ben size yardımcı olamayacağım.

wilcomme adlı üye ağır küfür ve hakaretten dolayı uyarı yapmaya gerek duymadan sürekli olarak uzaklaştırılmıştır.
Konu kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...