Bağkur Prim Borçlarının Silinmesi Hk

ugurakin

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Başbakan Şubat 2015 ayında bağkurluların prim borçlarının silineceğine dair bir çalışmadan bahsetmişti, bu konuyla ilgili gelinen son nokta nedir ? kanun çıktı mı ?

Teşekkür ederim.

Aslında basında açıklanan o kadar çok düzenleme var ki! Yasalaşma süreci ne zaman sona erer de işlemeye başlar belli değil.

Arkadaşlar, torba yasa 07.04.2015 tarihinde resmi gazete'de yayınlandı, fakat bağkur borçlarının silinmesine/dondurulmasına yönelik bir düzenlemeye yer verilmemiş. yoksa başka bir bahara mı kaldı ? son gelişmeler hakkında bilgisi olan arkadaşlardan bilgi rica edebilir miyim ?
Teşekkür ederim.

Konuyla ilgili gazetelerde haberlerde yer aldı ancak kanunlaşmadı. Metni bile hazırdı ancak son anda metinden çıkarıldığı söyleniyor.

Bağkur prim borçlarını yapılandırmış olanlar da bu haktan faydalanacak herhalde değil mi? öyle bir çifte standart yapılmaz diye düşünüyorum.

Bağkur Prim Dondurulması
Meclis Komisyonundan geçen Bağ-Kur tasarısı şu şekilde:
“Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla, tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, kuruma kayıt ve tescilleri yapıldığı halde, bu düzenlemenin yayımlandığı ayın sonu itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu prim borçlarını 3 ay içinde ödememeleri veyayapılandırmamaları halinde; prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulacak. Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek.
Daha Önce Yapılandırma Yapanların Durumu:
Bağkurluların bu uygulamadan faydalanıp faydalanmayacağı konusunda net bir hüküm bulunmamakta, fakat sigortalıların yoğun bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna dondurmadan faydalanmak için yapılandırma iptal talebinde bulunması üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu yapılandırma yapıp ödemeyen ve 12 aydan fazla prim borcu olanlarından da bu imkandan faydalanabileceği şeklinde açıklamalar yapmıştır.
Bağkurluların bu uygulamadan faydalanıp faydalanmayacağı konusunda net bir hüküm bulunmamakta, fakat sigortalıların yoğun bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna dondurmadan faydalanmak için yapılandırma iptal talebinde bulunması üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu yapılandırma yapıp ödemeyen ve 12 aydan fazla prim borcu olanlarından da bu Bağ-kur sürelerini dondurabilecek
Bağkur Dondurma İşlemi Nasıl Yapılacak
Tasarıya göre Bağkur borçluları Bağkur dondurmasından faydalanabilmesi için;
-Tasarının kanunlaşmasından itibaren 3 ay içerisinde başvuru yapmaları,
-12 aydan fazla ödenmemiş prim borcu bulunmaları halinde,
Bağ.kur sürelerini dondurabilecekler.u imkandan faydalanabileceği şeklinde açıklamalar yapmıştı

Merhaba,
2010 yılında açılmış olan bir şahıs firması 1 yıl çalıştıktan sonra yazar kasasını teslim etmeden işyerinin kapanışını bildirmeden işyerini terkedip gitmiş. Vergi daireside işyerinde faaliyet olmadığından resen kapanışını yapmıştır.
Mükellefin vergi dairesi ve bağkur kapanışını bildirmediği için bağkuru devam etmektedir. Yeni torba yasadan geçmiş dönem borçlarının dondurılması veya silinmesi yönünde maddeler mevcut. Fakat bağkur kapanışı olmadığı için gelecek dönemlerde borcu çıkacak bunu engellemek için neler yapılabilir.

Merhaba,
2010 yılında açılmış olan bir şahıs firması 1 yıl çalıştıktan sonra yazar kasasını teslim etmeden işyerinin kapanışını bildirmeden işyerini terkedip gitmiş. Vergi daireside işyerinde faaliyet olmadığından resen kapanışını yapmıştır.
Mükellefin vergi dairesi ve bağkur kapanışını bildirmediği için bağkuru devam etmektedir. Yeni torba yasadan geçmiş dönem borçlarının dondurılması veya silinmesi yönünde maddeler mevcut. Fakat bağkur kapanışı olmadığı için gelecek dönemlerde borcu çıkacak bunu engellemek için neler yapılabilir.

1479 sayılı bağkur sigortalılık belgesi var. Bu belgeyi vergi dairesinde sicil servisine ve şahsın bağlı olduğu odaya tescil ettirin. O belge üzerinde mükellefiyet kapanış tarihi falan yazacak. Birde sgk işten ayrılış bildirgesi düzenlenecek. Ayrılış tarihine mükellefiyet kapanış tarihi yazılacak. Bir üst yazı yazın ve dediğim belgeleri ekleyerek sgk ya verin. Mükellefiyet kapanış tarihi itibariyle bağkuru kapatacaklar. Kapanış tarihinden sonraki dönemlerde işlemiş bağkur primleri varsa bunlar silinecek.

Merhaba,

Arkadaşlar ben şöyle birşey okudum.

Bağ-Kur'lulardan 12 aydan çok borcu olanların borçları ve süreleri silinecek. Ama bunlardan hâlâ Bağ-Kur'lu olmalarını gerektirecek faaliyetlerine devam edenlerin Bağ- Kur'lulukları 1 Mayıs 2015 gününden itibaren tekrar başlayacak

yasaya göre şuan mevcut bağkurlular kendi borçlarının sildirip sürelerini donduramıyor mu? Burada yeniden başlanıyor diyor da, yanlış mı anladım ben acaba.

Ayşe hn,yanlış anlıyorsunuz. Silinme yok dondurma var...evet 1 mayıs itibariyle yeniden......

yasaya bakarsanız daha net anlayacaksınız...

+
30/04/2015 tarihine kadarki 1 yılı aşkın olan borçlar siliniyor, eğer kişinin Bağkur'lu olma faaliyetlerinin devam etmesi halinde ise, 01/05/2015 tarihinden itibaren Bağkur açılıyor ve prim tahakkuk etmeye devam ediyor.

Selamlar
Geçende bana biri sordu tam cevap veremedim.
Mükellefiyetini önceden kapatmış bir mükellefin,bağkur borçları varsa,bunlarda süre de silinerek donduruluyor mu?Tam emin olamadım

Evet, 30/04/2015 tarihinden öncesine ait ise ve 12 aydan fazla borcu var ise siliniyor.

Bir çalışanımız 1990 tarihinde Bağkurlu idi. Şimdi SGK'lı. Bağkur zamanından kalmış 450 TL gibi bir borç mevcut.

Kanuna göre bu 12 aydan fazla mı kısmını bilmiyoruz, 12 aydan fazla ise dilekçe vererek sildirebilecek değil mi?

Eğer değilse bu ödemeyi yapması gerekiyor anlaşılıyor. Ödemeyi bankalara falan direk yapabiliyor mu? SGK şubesine gitmesi mi gerekiyor?