Banka Hesabının Sürekli Alacak Bakiye Vermesi

juılet

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar

Banka Hesabının Sürekli Alacak Bakiyesi veriyor. Bu hesab açılıştan itibaren alacak veriyor. işletme 2006 yılında işletme esasına göre tutuluyordu. ben açılışa 102 değilde 300 hesap açtım. Bankanın sürekli eksi bakiye vermesi durumunda ben bu hesabı 102 ilemi yoksa 300 hesap ile mi işleyeyim.

102 ile işleyip 31.12. vadesinde 300 hesaba virman mıu yapayım...

Ynt: Banka Hesabının Sürekli Alacak Bakiye Vermesi

dönembaşında banka hesabını yanlış açmışsın,102 olarak değiştir.
300 banka kredilerine ait bir hesaptır.banka işlemlerinde sürekli 102 hesabı kullanırsan,sorunun düzelir.

102 hesap kasa gibidir. Alacak bakiyesi vermez. Siz kullanılan kredileri işleme almıyorsunuz galiba...
Kredi kullanıldığında;
B 102
A 300 hesapları çalıştırın.

Bankalar "hızlı kredi" veya benzer adlarda firmaya belli bir rakama kadar c/h eksi verecek şekilde kredi kullandırmaktadır. Bu tip kredilerin tdhp 300 Hs takibi oldukça zordur. O yüzden bilanço çıkarılana kadar (-) de verse 102 Hs takip edip bilanço çıkarılmadan önce 102 sıfır olacak şekilde 300 Hs aktarılmalı daha sonra ters işlem yapılmalı.

102 hesap borç karekretli hesaptır. Son yıllarda Bankalar Müşterilerine
verilen bir teminat (çek,senet,ipotek v.b.) karşılığında ticari olan vadesiz
hesaplarından anlaşma çerçevesinde kredi kullandırıyorlar ve işleyen
faizlerini ay veya devre sonlarında tahsil ediyorlar
bu tür hesaplar ay içinde bazen eksi bakiyeye dönüşüyor ve yıl sonunda
ise eski bakiye 300 lü hesaplara alınması lazımdır

Arkadaşlar herkese kolay gelsin.
Bende aynı sorunda takıldım. Üstadlardan yardım bekliyorum. Bir mükellefimin bankası sürekli eksi de hiç artıya çıkmıyor. Bu bankalardaki eksi bakiye bir nevi kredi değilmidir? Bu eksi tutarı banka kredisi olarak değerlendiremezmiyiz. Ve benim şahsi düşüncem bu eksi bakiyeyi banka kredisi olarak değerlendirip banka eksiye düştüğünde kredi gibi 300 de takip edeyim ve yıl içinde bile olsa banka artı olduğunda normal olması gereken 102 yapayım. yani iki hesabı beraber götüreyim. eksi olursa 300 artı olursa 102. Böylece 102 alacak vermemiş olur 300 de borç vermemiş olur.
Bu konuda açık bir düzenleme varsa lütfen bilgilendirirmisiniz. Teşekkürler.

Nane nin de dediği gibi bu tarz yani hesap eksiye düşecek şekilde varolan hesaplar 102 hesaba işlenir eksiye düşse dahi 102 ye işlenir ekstrende de sonuçta - bakiye veren bir döküm olacaktır.Yalnız bunu dönem sonunda 300 hesaba aktarman gerekli - olarak kapatmıyacaksın.102 hesap ne kadar eksi bakiyedeyse ters işlem yapıp o miktarı 300 hesaba aktıracaksın.Sonuçta 300 hesaptaki senin kullandığın kredi miktarı olacak.

Teşkkürler Üstadım. Bu 102 yi eksi olarak kullanırsam yıl içinde almış olduğum geçici mizanlarda 102 hs eksi olarak gözükecektir. Ama gerçeğe bakacak olursak bu aslında bankanın bize kullandırdığı kredidir. Hangi tarihte olursa olsun aldığım geçici mizanda 102 hs eksi olması bana çok mantıklı gelmiyor. bankadan kullandığımız kredilerin ne olursa olsun 300 hs veya 400 hs da izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Alınan kredidir tamamda ne rakam sabit ve bellidir nede vade. Günlük giriş çıkışlara göre adatlanmakta ve faiz ay sonu itibari itibari veya anlaşılan belli dönemler itibari ile hesaba kaydedilmekte.

Dönem içinde 102 ters bakiye verebilir. Ancak dönem sonlarında 102 de eksi bakiye 300 hesaba yazılmalıdır.

nguroy ' Alıntı:
Dönem içinde 102 ters bakiye verebilir. Ancak dönem sonlarında 102 de eksi bakiye 300 hesaba yazılmalıdır.

Doğrusu da bence budur