Banka Kredileri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aday21

Katkı Sunan Üye
Kolay gelsin, Bankadan 300,000 ytl kredi kullandık bu rakamı 102 (b) 300 (a) kayıt yaptım ama tabi bunun bide faizleri var bunları hangi hesapta takip etmeliyim.

Ynt: Banka Kredileri

Faizleri ödemenin yapıldığında faiz gideri olarak kayıtlara almanız gerekiyor.

bankadan kredi aldın,
* kredi alınca banka hesabına giren para vardır
* bununla ilgili bazı giderler alınmıştır
* banka tarafından sana bir çizelge verilmiştir ( ay ve yıl faizler)

Şİmdi bankadan kredi çektin hesabına para girdi, sonra bazı giderler oldu , sonrada ödeme plan çizelgesini al önüne

1-------------------/ -------------------------

102-Banka Hs.
770-Gen.Yön.gid.
180-Gelecek aylara ait giderler
-0307 ( 3.dönem 2007 faiz giderleri )
-0407
-0507
280-Gelecek Yıllara Ait Giderler
-0108(01.dönem 2008 faiz giderleri)
-0208 ( 02.dönem 2008 faiz giderleri)

300-Banka Kredileri
---------------------/-------------------------------
Sonrada 180 giderleri dönem sonları gelincede
780-Fin.Gid.
180-Gel.Aylara Ait gid.
-0307
-------------------------------------------------------

Kayıtı bu şekilde yaparsın, gelecek aylara ve yıllara ait giderleri ben her 3 aylık olarak kod açtım.istersen sen ay ay aç.

* Unutma eğer dövizli kredi alırsan hem 180-280 hemde 300 hesabı değerle

Ticari kredileri bireysel kredi gibi düşünmeyin.
Eğer uzun veya orta vadeli yatırım ve özel amaçlı eşit geri ödemeleri özel krediler alınıyorsa o zaman egeli arkadaşımın söylediği gibi yapmak doğrudur.
Ancak bunun dışında banka kredilerinde çok değişik başka türler de vardır.
Örneğin kısa vadelei senetler karşılığı kredi,ihracat finansmanı, ithalat kredisi, dövizli krediler.
Bunların bir kısmı dönüşümlü kredilerdir. Bir kısmı da belirli bir vadesi olan kredilerdir.
Baştan kredi alınırken geri ödeme planı (varsa) ve faizlerin ne şekilde ödeneceği belirlenmektedir.

İlginiz için tşk ederim, sağolun. Egeli arkadaşım senin yaptığın kayıtta 300 banka kredilerine ana paranın faizleride girmektedir. bunlarıda banka kredilerinde takip etmek ileride sorun olmazmı yani bu faizleri ayrı bi hesapta takip etmek gerekmezmi diye düşünüyorum, yoksa yalnış bildiğim bişey mi var.

Banka tahakkuk eden faizleri sizi borçlandıracaktır zaten. Bazı extrelerde aynı hesap içinde görünür. bazıları doğrudan mevduat hesabınızdan tahsil eder. Önemli değil.

aday21 ' Alıntı:
İlginiz için tşk ederim, sağolun. Egeli arkadaşım senin yaptığın kayıtta 300 banka kredilerine ana paranın faizleride girmektedir. bunlarıda banka kredilerinde takip etmek ileride sorun olmazmı yani bu faizleri ayrı bi hesapta takip etmek gerekmezmi diye düşünüyorum, yoksa yalnış bildiğim bişey mi var.

hayır hiçbir sorun olmaz, faizleri ayrı hesapta takip etmenede gerek yok.

yalnız eğer kredin kısa vadeli ise: 300 hesapta eğer uzun vadeli ise: 400 krediler hesabında izleyebilirsin.

Çünkü eğer bir yere bilanço verecek olursan kredin uzun vadeli borçlarda gözükür.

saygılar

Ben şu şekilde olacağını düşünüyorum
102 anapara
302 kısa vadeli faiz giderleri
402 uzun vadeli faiz giderleri
301 kısa vadeli anapara ve faiz toplamı
401 uzun vadeli ana para ve faiz toplamı
il kıredi alınırken
ödem yapıldığında ise
301 anapara+faiz toplamı
780 faiz gideri
302faiz gideri
102 bankalar

ayrıca 180 ve 280 li hesapların peşin ödene giderler için kullanıldığını düşünüyorum mesela diyelimki apartmana yakıt alındı ve siz peşin ödediniz bunun bu aylık kısmını 770 e atıyorsunuz geri kalanı ise 180 e atıp dönemi geldikçe 180 den 770 aktarıp 180 li hesabı kapatıyorsunuz bunların banka kıredileri ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum

İlerki dönemlerde ödenecek faiz tutarları belli ise, Ödeme planından alınarak tahakkuk yapılabilir.

bende sayın egeli gibi kayıt altına alıyorum
bu sayede sürekli ödeme planına bakıp faiz hesaplamasına gerek kalmıyor.
dönem sonlarında 180 hesapta bulunan tutarı direk 780 hs na atabiliyorsunuz
yada aldığının aracın v.b. maliyetine ekleye biliyorsunuz.
301 -302-401-402 hesapları finansal kiralama için kullanılması gerekir.

303. UZUN VADELİ KREDİLERİN ANAPARA TAKSİTLERİ VE FAİZLERİ

Vadelerine bir yıldan fazla süre bulunmakla birlikte uzun vadeli kredilerin, bilanço tarihinden itibaren bir yıl içinde ödenecek anapara taksitleri ile vadesi bir yılın altına düşenleri ve bunların tahakkuk ettiği halde henüz ödenmeyen faizlerini kapsar.

İşleyişi :

İşletmenin uzun vadeli borçlarından, bilançonun düzenlenme tarihini izleyen bir yıllık dönemde ödenecek olan taksitleri ve faizleri bu hesaba alacak, ödenmeleri
halinde borç yazılır.

400. BANKA KREDİLERİ

Banka ve diğer finans kuruluşlarından alınan uzun vadeli kredilerin yer aldığı hesaptır.

İşleyişi :

Alınan uzun vadeli krediler bu hesaba alacak, ödenmeleri halinde borç kaydedilir. Bilanço tarihinden itibaren bir yıl içinde ödenecek ana para taksitleri ile vadesi bir yıla düşen tutarlar "303. Uzun Vadeli Kredilerin Anapara Taksitleri ve Faizleri Hesabı" nın alacağına aktarılmak suretiyle bu hesaba borç kaydedilir.

krediler alınırken yapılan masraflar 780 hesapta izlenmesi gerekmezmi?

Maşallah konu uzadıkça çeşitli konular çıkıyor,
ama güzel birşey, yeni şeyler öğreniyoruz

Şİmdi bankadan kredi çekmek için belirli bir masraf ödeniyor yani bunu 770 hesapta banka masraflarında izliyoruz. yani 780 de izlesende nolacak. İki hesapta gider sonuşta aynı yere geliyorsun.

Sonra sayın Derya Erdemoğlu yevmiye kaydı yapmış. yani bu işi o kadar uzatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. ha zamanın çoksa uğraş arkadaş.

sayın egeli siz 770 ve 780 numaralı hesapları karıştırarakmı kullanıyorsunuz hesap planında. o zaman şöyle yapalım bütün herkes muhasebe yapsın hatta banka faiz giderlerini 730 dada takip etsinler nede olsa aynı yere gidiyor. Biz meslek mensuplarıda böyle yaparsak bu mesleğin bi anlamı kalırmı. Mesleğimizin bazı usul ve esasları vardır ve bizler ona uymak ve doğru bir şekilde uygulamak zorundayız. Basit bi işletme defteri değilki gelir ve gider olarak yazalım. Kaldıki işletme defteri bile tutmanın bir usulü var. Böyle konuşarak meslek mensubu olmadığınızı açıkça belirtmiş oldunuz.Çünkü meslek mensubu olan biri mesleğimize saygı gösterir ha öyle olmuş ha böyle olmuş demez.

Sayın Derya arkadaşımız,
1) banka masrafını ben 770 veya 780 de okadar fark etmez dedim. (Dikkat et sadece banka masrafı için konuştum)
ben tutupta 730 hesap demem, maliyetle ilgili olduğunu kafam basar

2) benim meslek mensubu olup olmadığıma sen karar veremessin

sayın egeli benim karar vermeme gerek yok siz zaten yeterince belli etmişsiniz .Bu konuyuda burda kapatın lütfen seviyeyi düşürmeyin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...