Banka Masrafları Yıl Boyunca 770 Nolu Hesapta Takip Edilmiş

Selamlar,

arkadaşlar yeni bir şirketin muhasebe departmanında işe başladım.
Şirketin kurumlar beyanını yaparken geçici vergi dönemlerine baktım, şirketin mali müşaviri şöyle bir uygulama yapmış.

Geçici vergi dönemlerinde; banka ekstrelerinde gözüken ekstre masrafı, kesinti ekleri, faiz giderlerini yıl boyunca 770 nolu hesapta takip ettirmiş. Geçici vergi dönemlerindede gelir tablosunda 660/780 hesap hiç kullanılmamış. Bütün masrafları, 770 nolu hesapta toplamış.

Bense, bunun yanlış olduğunu; olması gerektiği gibi yapmamız gerektiğini izah ettim ama şimdi kurumlar vergisi beyannamesini yaparken gelir tablosunda 660 nolu hesaba kayıt girersem dikkat çekmiş olur muyum? çünkü yıl boyunca 770 çalışmış.
Değişiklik yapınca, Kar/zarar değişikliğe uğramıyor ancak, gelir tablosunda; daha önce geçici vergide kullanılmayan 660 nolu hesap; kurumlar vergisi ve kesin mizanda beyan etmem sizce sakıncalı mı?

Yani zamanında tek düzene uyulmadığı için inceleme ve yaptırım olabilir mi?

Toparlarsam; her geçici vergi döneminde masraf olarak 770 nolu hesap çalışmış, şimdi 770 in içinde 660 nolu hesaba girmesi geren tutarı; kurumların ekindeki gelir tablosuna 660 nolu hesap ile bildirebilir miyim?

Ynt: Banka masrafları yıl boyunca 770 nolu hesapta takip edilmiş

İlker Çamlıbel ' Alıntı:
Selamlar,

arkadaşlar yeni bir şirketin muhasebe departmanında işe başladım.
Şirketin kurumlar beyanını yaparken geçici vergi dönemlerine baktım, şirketin mali müşaviri şöyle bir uygulama yapmış.

Geçici vergi dönemlerinde; banka ekstrelerinde gözüken ekstre masrafı, kesinti ekleri, faiz giderlerini yıl boyunca 770 nolu hesapta takip ettirmiş. Geçici vergi dönemlerindede gelir tablosunda 660/780 hesap hiç kullanılmamış. Bütün masrafları, 770 nolu hesapta toplamış.

Bense, bunun yanlış olduğunu; olması gerektiği gibi yapmamız gerektiğini izah ettim ama şimdi kurumlar vergisi beyannamesini yaparken gelir tablosunda 660 nolu hesaba kayıt girersem dikkat çekmiş olur muyum? çünkü yıl boyunca 770 çalışmış.
Değişiklik yapınca, Kar/zarar değişikliğe uğramıyor ancak, gelir tablosunda; daha önce geçici vergide kullanılmayan 660 nolu hesap; kurumlar vergisi ve kesin mizanda beyan etmem sizce sakıncalı mı?

Yani zamanında tek düzene uyulmadığı için inceleme ve yaptırım olabilir mi?

Toparlarsam; her geçici vergi döneminde masraf olarak 770 nolu hesap çalışmış, şimdi 770 in içinde 660 nolu hesaba girmesi geren tutarı; kurumların ekindeki gelir tablosuna 660 nolu hesap ile bildirebilir miyim?

Bende bu giderleri 780 hesapta takip ediyorum. Ama eski mali müşavir in uygulaması faiz gideri dışında pek yanlış değil açıkçası. gözüken ekstre masrafı, kesinti ekleri direkt finansman sağlamayla ilgili giderler değildir. Faiz giderlerini de finansmanın kullanıldığı yeri düşünerek atmış olabilir diye düşünüyorum. Ama ben genede 780 altında takip ederdim faiz giderini

normal banka işlemleri için ödenen masrafların
770 de takibi doğrudur.
bunlar rutin işler için ödeniyor bir finansman
elde etmek için değil.
bence eski müşavirin yaptığı doğru.

780 altında tali hesaplarda izlemek netlik açısından daha doğrudur.
1-Kısa dönem faiz giderleri
2-Dövizli krediler faizi
3-Teminat mektubu komisyomları
4-Havale eft masrafları
5-vb

780 İşletmenin faaliyetlerini aksatmadan yürütebilmek, gerekli işletme sermayesi ve yatırım ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptığı kısa ve uzun vadeli finansal ve ticari borçlanmaları için ödenen veya tahakkuk eden faiz, komisyon, kur farkları ve bunlara ilişkin diğer masrafların izlendiği hesaptır. denilmektedir.

bunların içinde havale ve eft masraflarından söz edilmemektedir.
özün önceliği gereği bir firmaya yaptığım ödemenin eft masrafının
finansman gideri ile ilgisi nedir.
veya bankanın aldığı ekstre masrafının.
bunlar işletmenin genel yönetimi ile ilgilidir ve 770 de takibi daha uygundur
diye düşünüyorum.

Ben uygulama da 770 te takibine daha çok rastladım.

Finans dendiği zaman sadece banka kredisi mi aklınıza geliyor. Finans sözcüğü içinde tüm bankacılık işlemleri, aracı kurumlar, hatta döviz büfeleri, leasing işlemleri de girmektedir.
Kanun yapıcı bunların 770 altında gösterilmesini isteseydi tanımlardı.
Uygulamada 770 de kullanların daha çok olduğu belirtilmiş.
Ufak işletmelerde kolaya kaçmak amaçlı öyle olabilir. Önemli olan kurumsallaşmış, kendi bünyelerinde muhasebe departmanı olan büyük kurumlarda yapılan uygulamaya bakmaktır.
Ben bu tip yerlerde hiç 770 altında banka ve finans masrafı görmedim.

Bankada vadesiz hesap açtırdınız ve hesaba 1000-tl para yatırdınız. havale eft vs. işlemler yaptınız. Banka havale masrafı aldı, ekstre masrafı aldı, hesap işletim ücreti vs. adlar altında kesintiler yaptı. Şimdi biz burda nasıl bir finasman sağlamış oluyoruz da bu tür giderleri 780 hesaba işliyelim. Bırakın finansman sağlamayı kendi yatırdığımız para azalıyor. Bu nedenle bu saydığım giderlerin 770 e hesaba işlenmesi gerekiyor.

770 no lu hesabın kullanılması uygundur.

Önemli olan kurumsallaşmış, kendi bünyelerinde muhasebe departmanı olan büyük kurumlarda yapılan uygulamaya bakmaktır.
Ben bu tip yerlerde hiç 770 altında banka ve finans masrafı görmedim.

Merhaba,
SMMM staj dönemimde herkes tarafından bilinen,kurumsal peynir üreticisi firma da çalıştım.Buradakiuygulama 770 hesapta giderleştirmekti.10 yıl boyunca büro ve çalıştığım şirketlerde 780 hesap kullanmıştım. Sizin ki gibi aynı sorgulamayı bende yaptım
Yöneticimin cevabı yorum farkı oldu.Bu firma diğer arkadaşların belirttiği gibi bu giderleri olağan bir yönetim gideri olarak görüp,finansman gideri olarak algılamamalarıydı.Aynı zamanda denetiminden geçtiğimiz denetim firmasıda aynı görüşteydi.

Uygulamada firmanın ölçeğinden çok Mali işler Bölümünün yöneticisinin takdirinde gibi..
Yorum farkı olmayan bir muhasebe sistemi olması dileğiyle:)
Kolay gelsin..

nguroy ' Alıntı:
Önemli olan kurumsallaşmış, kendi bünyelerinde muhasebe departmanı olan büyük kurumlarda yapılan uygulamaya bakmaktır.

Ben de kurumsal ve halka açık bir firmadayım, bu giderleri hep 770 altında giderleştiriyoruz.

genelde banka hesaplarıyla; firmalar arasında havale, virman, eft gibi işlemler olduğu için, ekstrede bunların birer finans işlemi olarak algılanmasından ötürü; kimi yerde bende bunların finansman gideri olarak işlem gördüğüne şahit oldum.

finansman giderlerinde sadece krediye bağlı faiz ödemeleri, finansal kiralama işlemlerindeki faiz ödemeleri vb. işlemler görülüyor.

halbuki şöylede algılanabiliniyor; cari hesaplar arası havalelerinde; firmaya birer finans, fon kaynağı yaratmasından ötürü bunlardan kesilen banka masraflarında finansman gideri olarak takibi de görülmekte..

MSUGT (1)
"770. GENEL YÖNETİM GİDERLERİ :

Bir işletmenin yönetim fonksiyonları, işletme politikasının tayini, organizasyon ve kadro kuruluşu, büro hizmetleri, kamu ilişkileri, güvenlik, hukuk işleri, personel işleri, kredi ve tahsilatı da kapsayan muhasebe ve mali işler servislerin giderleri bu hesaba borç kaydedilir. Dönem sonlarında bu hesap, " 771- Araştırma ve geliştirme Giderleri Yan-sıtma Hesabı" ile karşılaştırılarak kapatılır.(1)"

hepinizin bildiği gibi kanunların uygulanmasında bir silsile takip edilir
ön sonunda kanunlarda bir açıklama yoksa örf adetlere bakılır orda da yoksa
hakim takdir hakkını kullanır ama hakim takdir hakkı sınırsız değildir
onunda bu hakkı kullanırken nelere dikkat etmesi belirtilmiştir.
bu durumdada ekstere masrafının vb giderlerin nerde takip edileceği belirtilmemiştir.
burda rehberimiz muhasebenin temel ilkeleridir. özün önceliği gereği
işlemin banka tarafından gerçekleştiriliyor olması o işlemi finans gideri
yapmaz, işlem yönetimsel bir işlemdir. bu ödemeyi bankadan yapmasaydınız sizin
elemanınız gidip ödeme yapıp makbuz alsaydı gittiği aracın ve elemanın
masrafları finansman giderimi olacaktı.

Merhaba,

sayın arkadaşlarım,

firmanın, mart dönemi banka ekstresinde şöyle bir ibare geçiyor;

işlem tarihi : 08.03.2011
açıklama : 2010 yılı 2.yarıyıl hesap işletim ücreti..
tutar : 88,53.-TL

2010 yılı hesap işletim ücretini 2011 yılında gider yazabliiyor muyuz?

Sayın narin_ selamlar
Bu tutar hesaptan 2010 yılında çekilmemiştir.Gider sebebinin 2010 yılı masrafı olması bunu değiştirmez..Dolayısıyla tabiki işlenecektir.

681 Önceki dönem gider ve zararlarına atılması gerekir.

Üst konu başlığı ile olması gereken şudur.
finansman temini ile ilgili olan tüm giderler(kredi faizi, bsmv, komisyon, krd. ektre ücreti, ekspertiz ücreti vb.) 780 hs //// Diğer bankacılık işlemlerine ait giderler (Banka ekstre masrafı, hesap işletim ücreti, çek karne masrafı vb. ) 770 hs.da takip edilmelidir.
bundan daha ötesi yoktur.
herkese kolay gelsin

"Geleneksel olarak yaptığınız uygulamaların'da yanlışlığını kabul etmek erdemdir"

Merhaba,

Banka işlem giderlerinin 770 hesapta tutulması uygun. Banka havale veya eft ücretleri finansman giderleriyle alakalı bir gider değildir. Finansman giderlerini oluşturan giderler;

ÖDENEN VADE FARKI GİDERİ
KREDİ FAİZ GİDERLERİ
TEMİNAT MEKTUBU GİDERİ
KOMİSYON VE MASRAF GİDERİ
DİĞER FİNANSMAN GİDERİ
BCH FAİZ GİDERLERİ