Bayram Mesaisi

Merhaba hocam özel sektörde calışıyorum sorum şu. Ramazan bayramı ilk günü izin kullandık ikinci gün iş başı yaptık ve üçüncü gün haftalık izine denk geldi iş veren haftalık iznimi bayram izni olarak gösterdiği için mesai yazmıyor bu sizce doğrumudur. Bi sorum daha olacak hocam 20 günlük senelik iznimin 10 gününü kullandığım zaman 10 günlük bu zamanda haftalık izin 1 veya 2 gün neyse artık buna eklenir mi başınızı ağrıttıysam özür dilerim hakkınızı helal edin saygılarımla...Hüseyin

özel sektörde calışıyorum sorum şu.
a-Ramazan bayramı ilk günü izin kullandık
b-ikinci gün iş başı yaptık
c-ve üçüncü gün haftalık izine denk geldi iş veren haftalık iznimi bayram izni olarak gösterdiği için mesai yazmıyor bu sizce doğrumudur.
d-Bi sorum daha olacak hocam 20 günlük senelik iznimin 10 gününü kullandığım zaman 10 günlük bu zamanda haftalık izin 1 veya 2 gün neyse artık buna eklenir mi
başınızı ağrıttıysam özür dilerim hakkınızı helal edin saygılarımla...Hüseyin
a-tamam
b-yani çalıştınız,bu halde + 1 günlük ücret daha alacaksınız
c-üçüncü gün yani hafta tatiline denk gelen o günde çalıştığınız için,bu defa bu çalışmanızın karşılığı 1 günlük ücret olmayıp,tatil günleri çakıştığı için baskın görüş bu çalışmanızın karşılığının fazla çalışma/mesai olarak hesaplanması gerekir,dolayısıyla işverenin uygulaması yanlış.
d-sadece hafta tatili günü dahil edilmez,işyerinde haftalık iş günü beş gün dolayısıyla cumartesi günü çalışma olmasa dahi cumartesi yıllık hesabına dahil edilir.

Sorudan bayramın 3. günü aynı zamanda hafta tatili günü ve o gün çalışmamış şeklinde. Eğer bu şekilde ise o günün bayram veya hafta tatili gösterilmesinin bir önemi yok ve sadece bir günlük ücret hak edilir, hem bayram için hem de hafta tatili için 2 günlük ücret ödenmez.

"mesai yazmıyor.denilince ben öyle anladım ve ona göre görüş belirttim,
eğer üçüncü gün konusu sizin dediğiniz gibi ise öyle olması gerekir.

merhabalar,
1.pazartesi
2.salı
3.çarşamba
4.perşembe
5.cuma
6.cumartesi
7.pazar
8.Haftalık izin
9.Haftalık izin
10.Haftalık izin
11.Haftalık izin
12.Haftalık izin
13.Haftalık izin
14.Haftalık izin

bir hafta çalışıp, bir hafta haftalık izin kullandıran bir firmada operatör olarak çalışıyorum. Yıllık izne çıkmak istiyorum. Fakat şirket haftalık iznimi de yıllık izinden diyerek düşüyor. Yani ben ayda 14 gün çalışıyorum. Yıllık iznimi mesailerimin olduğu günlerde kullanmak istersem bir ay çalışmamış oluyorum. bunu gerekçe gösteriyor şirket. Kanununen bu benim hakkım değil mi? yıllık izin sürem 14 gün.

Bir hafta haftalık izin olmaz sn.zıpırı.

Hafta tatili 1 gündür , İzninizi tek seferde kullanacak olduğunuzda 14 günlük o süre için toplam 2 gün haftat tatili izinden sayılmaz geri kalan günler izin sürenizden sayılır.

sn. keremcem

ama şirket bana ve diğer operatörlere uzun yoldan geldiğimiz için haftalık izin olarak bunu veriyor. vardiyalar aksamasın diye. kanuni olarak iş gününün haftalık 6 gün olduğunu ve yıllık izinde bu 6 günün düştüğünü biliyorum. ama şirketin bana verdiği haftalık izin benim hakkım olmaz mı? siz kanuni olarak söylüyorsunuz hafta da bir gün resmi tatil diye. ben şirketin bana verdiği haftalık izinden bahsediyorum. şirket benim haftalık iznimi yıllık izinden düşebilir mi(pazartesinden pazara kadar 6 gün)?

Son düzenleme:
Şirketin size verdiği o iznin adı haftalık izin değildir.
Yıllık izin kullanımı konusunda yaptıklarında bir hata yoktur.
İşvereninizle görüşerek yıllık izin hakkınızı 2 parça olarak kullanmayı deneyebilirsiniz.

peki şunu sorayım sn keremcem. ben vardiyada olduğum hafta da iznimi kullandım diyelim 1 hafta da 6 gün yıllık iznimden 1 gün resmi tatilden dolayı. peki şirket beni o kullandığım yıllık izinden sonraki 1 haftalık iznimde çalıştırabilir mi?

HAngi tarihler arasında izin kullanabileceğinizin kararı işverenin insiyatifindedir. Bu kararı alırken elbette sizin talebinize uygun tarih belirlemesi beklenmekle birlikte işveren izin kullanım planı yaparken önceliği işin yürütülmesinin aksamamasa dikkat edecektir.
O nedenle , izin kullandıktan sonraki bir haftalık iznim dediğiniz o boş zaman da yeniden belirlenip çalışma düzenini ona göre ayarlayacaktır.