Bedelsiz İthalatta 679 lu Hesaplar

herkese iyi çalışmalar

bedelsiz ithalatla ilgili bir sorum vardı.
gümrük beyannamesinde bedelsiz olarak ithali geçekleştirilen elektronik cihaz proforma fatura da 500 euro bedel gösterilmiş ama gümrük pozisyon cetceline göre ürünün bedeli 10.000 ytl gösterilmiş bunla ilgili kdv ithalatta ödenmiştir. ürünle ilgili navlun ,arburiye , gümrük müş. vb giderlerde yapılmıştır. sorum ürün bedelsiz alındığı için muhasebe kaydı ;
159 veya 153 hesaplara gümrük beyannamesinde belirlenen 10.ooo ytl emsal bedeli ile borç kayıt ederken 679 hesaba da alacak mı kayıt etmeliyim .

2. şık 153 veya 159 hesaplara iz değeriyle 0.01 ytl borç kayıt edip 100 ksa hesabına alacak mı kayıt etmeyelim.
bu iki şıktan hangi muhasebe kaydı doğru . üstadalrımdan acilen yardım bekliyorum . teşekkür ederim.

Ynt: Bedelsiz İthalatta 679 lu Hesaplar

soruma ek olarka bu ürün bedelsiz satıldığında fatura şirket adına kdv szi kesilip hem 600 lü hesaplara gelir , hem de 760 lı hesaplara gider olarak mı işlenecek .teşekkürler.

bedelsiz ithalatlarda 153 b 679 a olur kalanlarda maliyete atılır

bedelsiz ithalda neden 679 kullanıldığının mantığını tam anlayamadım? Bir de deneme amaçlı getirlmiş ürün bu durumda emsal bedeli + masrafları toplamıyla 153 de duracak.. İade edildiğinde kayıt nasıl olur?