Bedelsiz Yapılan Zemin Kaplama İşi ile İlgili Giderlerin Muhasebeleştirilmesi

İyi Günler
Çalıştığım firma endüstriyel zemin kaplama işi yapmaktadır. Bazı firmalara bedelsiz örnek zemin kaplaması yapılmaktadır. Zemin kaplama uygulamasında ilk madde malzeme,işçilik ve sarf malzemesi giderlerimiz olmaktadır. Bu giderleri nasıl muhsebeleştirebilirim?
Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi çalışmalar

Ynt: Bedelsiz Yapılan Zemin Kaplama İşi ile İlgili Giderlerin Muhasebeleştirilmesi

Pazarlama Giderleridir.

Ynt: Bedelsiz Yapılan Zemin Kaplama İşi ile İlgili Giderlerin Muhasebeleştirilmesi

Teşekkürler

iyi günlar,
imalatçı firmayız bedelsiz olarak bir okula fotokopi kağıdı bağışı yaptık muhasebe kaydını nasıl yapmalıyız.

Bağışı yaptığınız zaman maliyet bedeli veya mukayyet bedel üzerinden KKEG de takip edin.(KVK Md.10/2) Bu tutarı beyanname üzerinden indirin. Bağışa ilişkin yüklenmiş olduğunuz KDV'yi indirim konusu yapamazsınız. (KDVK 30/a ve 32) İndirim konusu yapmadıysanız devreden KDV'den çıkartmanız, indirim konusu yaptıysanız bağışın yapıldığı ay hesaplanan KDV ye ilave etmeniz gerekmektedir.

serhat bey öncelikle teşekkür ederim cevabınız için, ilk defa karşılaştığım için tekrar soracağım, bu mal diğer malların girdileri ile birlikte üretildiği için yüklenmiş olduğumuz kdv ind. konusu yapıldı.
yalnız ben bu faturayı kdv siz kestirdim bu durumda ne yapmalıyım.

KDVK 17/2-b'ye göre zaten bu tesliminiz KDV'den istisna .O bakımdan doğru olanı yapmışsınız. Ama bağışlanan mala ilişkin indirim konusu yaptığınız KDV'ye ilişkin nasıl bir düzeltme yapacaksınız düşünmek lazım. Bence bağışlanan mala ilişkin o malın maliyet bedelinin %18'i kadar yüklenilen KDV vardır. Girdilerinin hepsini %18'den alıyorsanız tabi. Bu durumda bağıladığınız malın maliyet bedelinin %18'ini beyannameye ilave etmeniz doğru olacaktır diye düşünüyorum.

teşek.ederim serhat bey, ilginiz ve alakanız için, bende öyle düşünüyorum.

Ben teşekkür ederim FERCEY. Kolay gelsin..