Beklenen SGK Genelgesi 2017/10 Khk 687 İşveren Teşviği

Alla alla ben o kısmı göremedim genelgede ya. Neyse demek ki olmuyor :)

Eğer 2017 yılında yeni tescil edilmiş bir işyeri ise ortalamaya ilave olma şartı aranmıyor ancak teşvik tutarının yarısından faydalanabiliyor ve 3 ay sonra faydalanmaya başlayabiliyor.

Arkadaşlar sgk indirimi için prim borcu olmaması şartı var. Peki gelir ve damga vergisi terkin edilecek diyor. Bunun içinde vergi dairesine borcu olmaması gerekiyor mu ?

Merhabalar. Peki bir şirketin 3 tane sgk dosyası var diyelim. Aralık 2016 ortalamasını 3 dosyaya göre mi baz alacağız yoksa her bir dosyanın ortalamasına göre mi? Ayrıca mart 2017 de aldığımız işçiyi de aralık 2016 ortalamasına göre mi değerlendireceğiz? teşekkürler

Her dosyayı ayrı olarak değerlendireceksiniz. Her zaman aralık 2016 dönemi baz alınacak hesap yapılırken.

Arkadaşlar, 00687 Kodu e bildirge sisteminde açıldı mı? Ben baktım göremedim.
Sonuçta bu kod sistemde olacak ki bahsi geçen yeni prim teşviğinden yararlanabilelim. Doğru mu düşünüyorum?
Muhtasar beyannamelerde GİB sisteminde MUH30 Koduyla güncellenmiş.
Yeni olarak EKLER kısmına "İstihdamın Teşvikine İlişkin Bildirim" bölümü gelmiş...
Anladığım kadarıyla AGİ den sonra kalan Gelir Vergisini bu bölümde ödenecek toplam vergiden terkin ediyoruz.
Peki Damga Vergisini beyanname üzerinde nasıl terkin edeceğiz bunu hiç anlayamadım.

Son sorum Muhtasarda yapılacak GV ve DV terkinlerinden sadece 4447 Geçici 17.Maddeyle getirilen teşvikten yararlandırdığımız
çalışanlar için işlem yapacağız değil mi?

Son düzenleme:
SGK, 07.03.2017 tarihinde yaptığı duyuruda "..kapsama giren sigortalıların 00687 Kanun numarası seçilerek bildirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar devam etmekte olup, konuyla ilgili çalışmalar sona erdiğinde ayrıca duyuru yapılacaktır." bilgisine yer vermiş, BEKLEMEDEYİZ, bugünlerde duyuru yapar inşallah.

Arkadaşlar, 00687 Kodu e bildirge sisteminde açıldı mı? Ben baktım göremedim.
Sonuçta bu kod sistemde olacak ki bahsi geçen yeni prim teşviğinden yararlanabilelim. Doğru mu düşünüyorum?
Yeni olarak EKLER kısmına "İstihdamın Teşvikine İlişkin Bildirim" bölümü gelmiş...
Anladığım kadarıyla AGİ den sonra kalan Gelir Vergisini bu bölümde ödenecek toplam vergiden terkin ediyoruz.
Peki Damga Vergisini beyanname üzerinde nasıl terkin edeceğiz bunu hiç anlayamadım.

Son sorum Muhtasarda yapılacak GV ve DV terkinlerinden sadece 4447 Geçici 17.Maddeyle getirilen teşvikten yararlandırdığımız
çalışanlar için işlem yapacağız değil mi?

Sadece teşvikten yararlanan kişilerin gv ve dv terkin olacak. Diğer çalışanlar eskisi gibi ödenecek.

Üstad bir şey daha sorabilir miyim?
2017 Şubat dönemi Aylık Prim Hizmet Bildirgelerinde yeni teşvikten hiç kimseyi yararlandırmadım.
Sorum şu: Sistem açılmışmıydı? Yani yeni teşvikten yararlanabilir miydik Şubatta?
Acaba benmi geç kaldım onu anlamaya çalışıyorum.
Yararlanan varmıdır?

Yararlanabilirdin bildirgeyi çabuk onaylamışsın beklemen gerekiyordu. Tabi kapsama giren yeni personel girişin varsa.

Günaydınlar,

Benim iki sorum olacaktı;

Örneğin Şubat ayında asgari ücretli, 687 koşullarını sağlayan ve sakatlık indirimi alan bir personelim var.
Muhtasar beyanname de asgari ücretli gelir vergisi kolonunu doldururken, 1510.87 (1777.5 * 0.85) üzerinden hesaplanan GV mi dikkate alınmalı yoksa, (1510.87 - 210) GVM üzerinden hesaplanan GV mi dikkate alınmalı.
Kısaca personelin GVM ı, asgari ücretli normal personelin GVM dan küçükse terkin hangisine göre hesaplanmalı?

Bir sorum da şudur: geçtiğimiz haftalarda 297 nolu gv tebliğ taslağına GİB in sitesinde ulaşabiliyorduk, birkaç gün önce taslak kaldırıldı ama hala yayınlanmadı sanıyorum. Acaba taslakta değişikliğe gidilecek olabilirmi? Yada son hali ne zaman yayınlanır acaba, bilginiz varmıdır?

Teşekkürler.

Son düzenleme:
...
MUH kodundakinde de var. Eskiden beri MUH olanı kullanıyorsanız yine aynısında işlem yapmalısınız.

Merhaba

2016 / aralık çalışan sayısı 444 kişi
2017 / şubat çalışan sayısı 439 kişi

Bu durumda Şubat 2017 bildirgemde kapsama giren işçiler yararlanamayacak mı?

444 üzerinde olacak kişiler yararlanır ve yararlanılan süre boyunca altına düşmemesi gerekiyor.

445 ve üzeri kişi çalıştırdığınızda yararlanabileceksiniz. 439 kişi üzerine alacağınız 6 kişi bu teşvik şartlarını taşımasa da 1/2/2017 sonrasında girenlerden şartları tutan var ise sonraki aylarda yararlanabilirsiniz.

+
Ayrıca 4447 S.K.17.Madde seçeneği başlığı altında, bir de kontrol modülü oluşturuldu. Buradan işe almadan önce kimin yararlanabilir, yararlanamaz, kontrol etme şansı var. Çok incelemedim ancak ilk gözüme çarpan buydu. Kimlerin yararlandığını vs. listeliyebiliyorsun ayrıca.

Arkadaşlar şu ekrandaki bilgiler neyi ifade ediyor ? Örneğin kayıt durumu "AKTİF" diyor. Bu ne demek işkur kaydı olduğu anlamına mı geliyor ? Birde son 3 ay sigortası olup olmadığını nereden görüyoruz. Kanundan yararlanmak için uygundur diyor ama açıkça son 3 ayda çalışması olup olmadığı ile ilgili bir bilgi yok ekranda. Kişi bu kanuna uygundur dediğinde yeterli oluyor mu ?

1LNaZB.png