Beyaz Yaka Mesai Hakları

Ben 21 aydır özel bir sektörde operasyon müşteri hizmetleri bölümünden beyaz yakalı tabiri ile ofis / depo personeliyim. 1 senemi doldurunca operasyon birimine müdürün ve İK'nın talimatı ve inisiyatifinde bana % 5 zam yapıldı. yani 1000 TL alıyorken, 1050 TL oldu. Ancak başka departmalara aynı statüdeki kişilere % 10 yapıldı. Sizce departmanlar arasında böyle bir eşitsizlik yapılabilir mi aynı şirkette içerisinde yapılan yıllık zamda ?

Bir diğer sorum ise ; gün de 08:00 - 18:00 arasında çalışıyorum ve toplamda 50 saat haftalık çalışmam oluyor ama her 1 hafta da cumartesi öğlen 08:00 den 13:00'e kadarda geliyorum. Haftalık fazla çalışma süresini aşıyor olduğumdan, bana mesai parası vermek zorunda değiller mi ? ayrıca, bazı sebeplerden dolayı 1 hafta boyunca 08:00 dan gece 12:00'e kadar çalıştım ve beyaz yakasın, mesai ücreti verilmez diye insanlarda bir düşünce var, siz ce iş kanununda bu doğru mudur ? Bayram'da mesai'ye çağırıyorlar ve hiç bir ücret vermeden, bu iş kanununa aykırı değil mi ? istifa etsem tazminat alabilir miyim ?

Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler

bununla ilgili bir karar okumuştum,bulursam paylaşırım,

beyaz yaka olmamız veya sorumlu olmanız mesai almamanız anlamına gelmiyor.

Maktu aylık ücretli olarak çalışıyor olduğunuz anlaşılıyor.Bu şekilde çalışıyorsanız dahi yılda 270 saat den fazla çalışmanız var ise sizde fazla mesai ücreti alabileceksiniz,ayrıca çalışmış iseniz bayram ve genel tatil ücretlerinide.Fazla çalışmalarınızın tam olarak tespit olunabilmesi için ara dinlenme sürelerinin net olarak belirtilmesi ve yılda 270 saat esasına dikkat edilmesi gerekir.
Dğer tarafdan eşit işe eşit ücret esastır.Ancak işyerinde performans uygulaması var ise değişkenlik olabilir yok ise farklı işlem yapılamaz.

Maktu aylık ücretli olarak çalışıyor olduğunuz anlaşılıyor.Bu şekilde çalışıyorsanız dahi yılda 270 saat den fazla çalışmanız var ise sizde fazla mesai ücreti alabileceksiniz,ayrıca çalışmış iseniz bayram ve genel tatil ücretlerinide.Fazla çalışmalarınızın tam olarak tespit olunabilmesi için ara dinlenme sürelerinin net olarak belirtilmesi ve yılda 270 saat esasına dikkat edilmesi gerekir.
Dğer tarafdan eşit işe eşit ücret esastır.Ancak işyerinde performans uygulaması var ise değişkenlik olabilir yok ise farklı işlem yapılamaz.

merhaba Şeref Bey,

270 saati anlamadım ben. normalde haftalık 45 saatin üzeri fazla mesai olarak değerlendirilirken , yılda 270 saatten fazla, fazla mesai yapılamaz diye biliyorum.

beyaz yakalı çalışan 270 saati doldurduktan sonra mı fazla mesai almayı hak eder? yazdıklarınızı ben mi yanlış yorumluyorum acaba ?

merhaba Şeref Bey,

270 saati anlamadım ben. normalde haftalık 45 saatin üzeri fazla mesai olarak değerlendirilirken , yılda 270 saatten fazla, fazla mesai yapılamaz diye biliyorum.

beyaz yakalı çalışan 270 saati doldurduktan sonra mı fazla mesai almayı hak eder? yazdıklarınızı ben mi yanlış yorumluyorum acaba ?
Maktu aylık ücretli olarak çalışıyorlar ise evet.