Bilanço Şahıs İşletmelerinin Banka Hesapları Hakkında...

stajyeradayi

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar herkese merhaba. Bilanço Şahıs işletmelerinin banka hesapları ile başım belada diyebilirim. Aynı hesapta hem işyeri ile ilgili ödemeler hemde evine ait faturaları ödemiş. Ben şimdi bu kayıtları nasıl yapayım. Sizlerin başına geldiyse nasıl bir yol izliyorsunuz? Teşekkürler...

İşle ilgili kayıtları gerektiği gibi şahsi ödeme ve tahsilatları ort hs kullanarak.

Ortaklar hesabını kullanmak sıkıntıya yol açar mı? Kasa hesabını kullanmamız daha mı abes olur? Birde gerçek şahıs bilanço yani aynı kişi bu hesaptan fon alıp fon satıyor bunları nasıl yapmamız gerekir? B tipi likit fonları dikkate alacak mıyız? Teşekkürler...

müşterini uyar aynı bankada başka bir hesap açıp ticari olmayan işlemlerini orada yapsın para lazım olduğunda iki hesap arası para aktarma işlemi yaparsın şahıs işletmelerin güzelliği burda istediğin gibi hesaplarla oynayabilirsin...

Şahıs şirketi olduğu için ortaklar hesabının kullanılması sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Sonuç olarak Gelir Vergisi mükellefi.

Arkadaşlar bir sorunum daha ortaya çıktı:) Geçen yıl son dönemin geçici vergi tahakkuk kaydı yapılmamış. Son dönemde müşteriye ödeme çıkmış fakat tahakkuk kaydı yapılmamış sorun olur mu? Yani 31/12/2013 te olması gereken 193-B/360-A kaydı yok. 2014 yılının şubat ayında geçici vergi ödemesi var ama 360 hesapta bakiye olmadığı için ödeme kaydını yapamadım ne yapmam lazım? Teşekkürler...

4. dönem geçici vergiyi ödediği için gelir vergisinde ödeme çıkmamış. 370 hesaba karşılık falanda ayrılmamış öyle bir durum yani. Sizce ne yapmam lazım?

şahıs işletmelerinde 193-370-371 kaydı yapılmamalı. bu işletmenin değil şahsın kendi vergi ödemesi.

Sayın Arkadaşlar,

TDHP tekniğinde Gerçek Kişi/Tüzel Kişi ayırımı yok. Mademki 1. sınıf tüccar ve Bilanço usulüne göre defter tutuyor tüm karşılıkları ayırmak zorunda. Gelir vergisi mükellefi de olsa işletmenin "Finansal Muhasebesi" tam olmalı. Bu nedenle 370/371 - 193/360 hesaplar kullanılır.

Geçici Vergi karşılığı değil, Vergi karşılığı ayrılmamış sanırım bu nedenle geçici verginin ödemesini 4. dönem yaptığınız zaman kaydı şubat ayına alacaksınız. Gelir vergisi karşılığını da dönemin Bilanço Karı'ndan ayırıp işletme karını netleştireceksiniz.

Bankadan ödenen şahsi ödemelerin evraklarını iste K.K.G olarak işle bundan sonrası içinde uyar ticariyi kullanmasınlar.

Sayın Tozlumalimüşavirlik,

Bu öneri yada çözüme üzüldüm. Birkaç yorum önce "Finansal Muhasebe" den bahsetmiştim biraz daha açık yazayım bu forumda kimbilir kaç kez yazdım daha önce, TDHP "IAS26" standardına uygun Finansal Muhasebe tekniğine göre yaratılmıştır. Bu nedenle Vergi ödeme değil işletmenin "Mali Yapısı" na göre işler. Kişisel giderler eğer aynı banka hesabından yapılmışsa Banka hesabının düzgün işlemesini sağlamak için Ferdi işletmede de (Bilanço Esasına göre defter tuttuğundan ) 131/331 - 231/431 hesap kullanılır. Neden kayda alınıp da KKEG yazılsın ki. Sizin öneriniz TDHP prensiplerine dahi aykırı. Umarım mükellefleriniz için bu tarz işlemler yapmıyorsunuzdur.

Sayın Arkadaşlar,

TDHP tekniğinde Gerçek Kişi/Tüzel Kişi ayırımı yok. Mademki 1. sınıf tüccar ve Bilanço usulüne göre defter tutuyor tüm karşılıkları ayırmak zorunda. Gelir vergisi mükellefi de olsa işletmenin "Finansal Muhasebesi" tam olmalı. Bu nedenle 370/371 - 193/360 hesaplar kullanılır.

Geçici Vergi karşılığı değil, Vergi karşılığı ayrılmamış sanırım bu nedenle geçici verginin ödemesini 4. dönem yaptığınız zaman kaydı şubat ayına alacaksınız. Gelir vergisi karşılığını da dönemin Bilanço Karı'ndan ayırıp işletme karını netleştireceksiniz.

Vergi karşılığını 2014 yılının şubat ayında ayırmamız yanlış olmaz mı?

Sayın stajyeradayi,

Hayır. Siz ödemeyi yaptığınızda şubat ayında 36 hesaba geçeceksiniz ve karşılığı yok ayırmadığınız için, açık kalan bu hesabı da kapatmak için bu tutar kadar Dönem karına mahsup ederek hem 360 hesabı kapatacak hem de dönem karını azaltarak netleştirmiş olacaksınız. Ayrıca bunun cezai veya usulsüz bir yanı da yok.