Bilançoda Kayıtlı İşyeri

Merhaba değerli üstadlarım.

İnşaat yap-sat işi yapan bilanço defteri şahıs bir mükellefimiz var.

Son yaptığı inşaattaki bir işyerini satmadı satılıncaya kadar bir süreliğine Halk Sağlığı Müdürlüğüne (Ketem binası) kiraya verdi ve kira gelirini banka dekontu geldi.

Bende bu işyerini 151 hesaptan 252 hesaba attım ve

102 - 28.878,61 TL B
649 - 28.878,61 TL A

şeklinde bir kayıt yapmıştım.

Ancak sonradan halk sağlığı müdürlüğünden harcama pusulası adı altında bir evrak geldi.

Gelen evrak şu şekilde

Stopaj kesintisine esas tutar : 36.443,75 TL
Damga Vergisi : 276,39 TL
% 20 Stopaj : 7.288,61 TL
Hakediş tutarı : 28.878,61 TL

Bu evrağa göre gelir üzerinden peşin stopaj ve damga vergisi kesintisi yapılmış. O yüzden şöyle bir kayıt yapmam daha mı doğru olur.

102 - 28.878,61 TL B
193 - 7.288,75 TL B
193 - 276,39 TL B (Ödenen damga vergisini nereye atacağımı bilemedim, bundan emin değilim)
649 - 36.443,75 TL A

Bu kayıt sonucunda da geçici vergide ödenen bu kesintileri mahsup edilecek tevkifat olarak düşebilirmiyim ?

Yapılan damga vergisi kesintilerini gider olarak kaydetmeniz (659 nolu hesap) gerekir. Ayrıca tevkif edilen gelir vergisini hem geçici vergi beyannamelerinde ve hem de gelir vergisi beyannamesinde hesapladığınız gelir vergisinden peşin ödenen vergi olarak mahsup etmeniz gerekmektedir. bunun dışında yaptığını kayıtlar doğrudur. Kolay gelsin.

Sayın serkan bozdemir,

Bilançoya kayıtlı gayrımenkul üzerinden yaptığınız kiralama işlemi ticari faaliyetin bir parçasıdır bu nedenle kira bedeli için fatura kesmeniz gerekir. Bu durumda faturanızda KDV olacaktır. Halk sağlığı merkezinden size gelen harcama pusulası "bilgi mahiyetinde" bir belgedir. Damga vergisini ise 770 hesap gurubunda "Diğer Vergi Ve Harçlar" olarak değerlendirmeniz gerekir.