bilirkişilik ücretleri

merhaba arkadaşlar ;
bilirkişilik ücretleri için serbest meslek makbuzu kesilmesi gerekiyormu? yorumlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

SAYIN SERTAÇ

SM makbuzu kesilmesi gerekiyor.
Hangi faaliyetlerin SM kapsamında değerlendirileceği GV kanınunun 65. ve 66. maddelerinde zikredilmiştir. Bu tanıma göre SM makbuzu kesmek zorundasınız.Hizmeti verdiğiniz kişi GV. kannunun 94. maddesinde sayılan tevkifat yapmak zorunda olanlara girmiyorsa tevkifat yapmak zorunda değilsiniz. yalnızca KDV hesaplayıp makbuzu kesebilirsiniz.
iyi çalışmalar.

Sayın Sertaç,

Benim bilirkişilik yapabilme sertifikam var ama henüz yapmış değilim.
Yapsaydım bürom olduğundan bilirkişilik mkz kesilip kesilmeyeceğini bende soracaktım.
Zira...
Benim SMMM arkadaşım var.Çalışanlar listesine kayıtlı değil yani ne bağımlı ne de bağımsız .çalışmıyor.İki senedir adliyede vergi ile SSK ile bilirkişilik yapıyor.(şirketlerin belgelerini vs inceliyor).
Büronuz olması gerekmez mi? çalışanlar listesine kayıt yaptırmanız gerekmez mi dediğimde hayır kaynakta kesiliyor demişti.
konuyu iyi araştırın benimde kafam karıştı bu konuda

Sn.R.Sema Sinangil,
Bilirkişilik sertifakası hakkında daha fazla bilgi verirmisiniz?
Bu sertifakayı kim,nehakla ve hangi şartlarla veriyor?
Benim bulunduğum yerde adli durumlarda bilirkişi gerektiği zaman hakim kime uygun bulursa o oluyor,yani sertifakayı ilk defa sizden duyuyorum.

İYİ ÇALIŞMALAR