Bordro

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba, Temmuz ayından itibaren almış olduğum bir firma için ilgili personel bordrolarında net hesapladığım maaş rakamları ile başka platformlardan hesaplatdığımda rakamlarda farklılık oluşmaktadır. Kümülatif gelir vergisi matrahlarını kullanmış olduğum Luca proğramına doğru bir şekilde devir yapmama rağmen. İlk altı aylık maaş tutarlarında herhangi bir fark yok. Nerede hata yada parametre sıkıntısı olmuş olabilir.? Yardımcı olursanız sevinirim.

Ocak ayından itibaren bordroları sgk tahakkuklarıyla örtüşecek şekilde baştan hesaplaya hesaplaya bugüne geldiniz mi?
İlk 6 ayda bir sorun yoksa ,temmuz ayında başlamış demek ki.bu da akla yeni asgari ücretle ilgili bir farklılık olabileceğini getiriyor ama rakamları görmeden yorum yapmak biraz zor.

Ocak ayından itibaren bordroları sgk tahakkuklarıyla örtüşecek şekilde baştan hesaplaya hesaplaya bugüne geldiniz mi?
İlk 6 ayda bir sorun yoksa ,temmuz ayında başlamış demek ki.bu da akla yeni asgari ücretle ilgili bir farklılık olabileceğini getiriyor ama rakamları görmeden yorum yapmak biraz zor.
Sn. Tahsin hocam bende dediğiniz gibi hafta sonu mesai ayırıp sorunun kaynağını araştıracağım. Ama farklı bir durum varmı yada atladığım bir nüans varmı diye kısayoldan bir forumda danışayım istedim. Cevabınız için müteşekkürüm.🤙Saygılar

Sn. Tahsin hocam bende dediğiniz gibi hafta sonu mesai ayırıp sorunun kaynağını araştıracağım. Ama farklı bir durum varmı yada atladığım bir nüans varmı diye kısayoldan bir forumda danışayım istedim. Cevabınız için müteşekkürüm.🤙Saygılar
Maaş hesaplama programları var nette.Ama buraları hatalı sonuçlar getiriyor.Ay ay ilerlemek bence en sağlıklısı.

Merhaba, konu üzerinden iki tür hata saptadım.
* Bana devir gelen kümülatif gelir vergisi matrah tutarları hatalı gelmiş. Sebebi ise Ocak ayının gelir vergisi matrahı ilgili aya dahil edilmediğinden sonraki aylara hatalı toplamlar gelmiş.
* İkinci can sıkıcı durum ise Luca proğramın da bordroda sebebini anlayamadığım 8.ay ve 9.ay bordrolarında Asgari Ücret Gelir Vergisi İstisnası tutarları 1.710,35-TL olarak aynı hesaplanmış farkın sebebi de kuruşu kuruşuna bu tutarlardan fark ediyor.

******asgari ücret gelir ve damga vergisi istisnası 2023/Temmuz ayı artışında bağlı olarak değişiyor. Buna göre yılın ilk alt ayında 1.276,02 Türk Lirası olan gelir vergisi istisnası, gelir vergisi dilimleri etkisiyle 2023/Temmuz ayında 1,710,35 Türk Lirası, 2023/Ağustos ayında 1.902,62 Türk Lirası ve takip eden aylarda 2.280,46 Türk Lirası olacak.

Yeni gelen bir firmada Luca üzerinde bütün ayları yeniden girmek yerine misal 8. ay için bordro oluşturmak istenirse kümülatif vergi matrahı ve asgari ücret matrahlarını yazıp bordro hesaplayınca eğer personel 2023 yılı girişli değilse matrah tutarlarını 0 dan sadece 8.ay için hesaplıyor. O yüzden 2023 öncesi işe başlamış olan personellerin giriş tarihlerini 01/01/2023 yapıp ardından kümülatif vergi matrahı ve asgari ücret matrahlarını yazarsanız kabul eder.

Bordro hesaplandıktan sonra giriş tarihlerini düzeltirsiniz ama 8.ay bordrosunda bir daha işlem yapmamanız gerekir.

Sayın K.Ozan cevap için çok teşekkürler, Gelir Vergisi Matrahını Luca da tanımlama yaparak bir önceki aya devir rakamını girdim fakat Asgari ücret Matrahını nasıl tespit edicem.? Bu kalemi de gelir vergisi matrahı gibi mi tanımlamalıyım.?