Brüt Maaşdan Net Maaşa Dönmesi Hakkında ?

Merhabalar,

2011 de işe başladım, işe başlarken benle net ücret üzerinden konuşuldu. Sözleşmeye maaşın brüt ücreti ne ise o hesaplanıp yazıldı. 2012 yılının sonuna kadar net ücret olarak aldım. 2013 ocak ayından itibaren brüt ücret üzerinden ödeme yapılmaya başlanmış. Bu konu ile ilgili bize hiçbir yazılı tebliğ vs. yapılmadı. vergi dilimine girip ücretlerde kesinti yapılınca bizler farkına vardık. Biz müdürlere sözlü olarak bildirdik size onların bildirmesi gerekiyor diyorlar. Bu durumda ben iş akdini haklı nedenle fesh edebilir miyim? fesih yapabilirsem bunun için nasıl bir dilekçe yazmam gerekir. Yasa olarak hangi maddeyi belirtmem gerekiyor. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

kolay gelsin.

Merhabalar,

2011 de işe başladım, işe başlarken benle net ücret üzerinden konuşuldu. Sözleşmeye maaşın brüt ücreti ne ise o hesaplanıp yazıldı. 2012 yılının sonuna kadar net ücret olarak aldım. 2013 ocak ayından itibaren brüt ücret üzerinden ödeme yapılmaya başlanmış. Bu konu ile ilgili bize hiçbir yazılı tebliğ vs. yapılmadı. vergi dilimine girip ücretlerde kesinti yapılınca bizler farkına vardık. Biz müdürlere sözlü olarak bildirdik size onların bildirmesi gerekiyor diyorlar. Bu durumda ben iş akdini haklı nedenle fesh edebilir miyim? fesih yapabilirsem bunun için nasıl bir dilekçe yazmam gerekir. Yasa olarak hangi maddeyi belirtmem gerekiyor. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

kolay gelsin.

Aynı soruyu daha öncede sormuşsunuz ve forum üyeleri cevaplamış yine aynı soruyu sorma gereksiniminizi öğrenebilirmiyim ?

http://forum.alomaliye.com/kanunu-m...ret-uzerinden-odeme-yapilmasi-hakkinda-2.html

İyi Günler.

Sorunuza istinaden işvereninizin yapmış olduğu maaş uygulamasında hiçbir sorun yok. Ve sizinde hiçbir yönde kaybınız mevcut değil.
Vergisel ve Sgk açısından sıkıntı oluşturacak bir durumda söz konusu değil.
Bence sesinizi çıkarmadan çalışmaya devam edin fesih gerektirecek bir işlemde mevcut değil.

İyi Günler.

Sorunuza istinaden işvereninizin yapmış olduğu maaş uygulamasında hiçbir sorun yok. Ve sizinde hiçbir yönde kaybınız mevcut değil.
Bence sesinizi çıkarmadan çalışmaya devam edin fesih gerektirecek bir işlemde mevcut değil.

İyi Günler.

Sesimi çıkartıp çıkartmamaya kararı ben veririm siz merak etmeyin. Siz de galiba bir işverensiniz? benim kaybım olmadığını nereden biliyorsunuz? bu aydan sonra ortalama 100 TL'lik bir kesinti olacak. Patronun keyfi geldi brüte çektim mi diyecek. Benle anlaşırken net ile anlaşıp sonra brüte çektiğinde hiçbirşey demeden eyvallah mı diyeceğiz?

Şimdi burda bir yanlış anlaşılma var gibi geliyor. 2013 yılında brüte geçtik diyorsunuz. Ancak bu durumda ilk aylarda vergi dilimi atlamadan önce aldığınız net ücret de fazla olur. Daha sonra vergi dilimi atlayınca daha çok vergi kesintisi yapılmaya başlanır ve giderek ücret azalır.
Fazla alırken ses çıkarmayıp sonra itiraz ederseniz tabi kaybınız yok derler size.

Sesimi çıkartıp çıkartmamaya kararı ben veririm siz merak etmeyin. Siz de galiba bir işverensiniz? benim kaybım olmadığını nereden biliyorsunuz? bu aydan sonra ortalama 100 TL'lik bir kesinti olacak.

Birincisi sorularınıza önce bir gözden geçirin ve ona göre yorumlar yapın.
İkincisi zaten kararı siz vereceksiniz fakat bu tarz uslupta bulunacaksanız zaten soru sormayınız.
Üçünsüsü işveren olduğuma nasıl karar verdiniz bilmiyorum ama tahmininiz yanlış.
Sorularınıza cevap arıyorsanız verilen cevaplara en azından saygı duyunuz. (sanırım soruyu daha öncede sordunuz neden tekrar sorduğunuzu sormuştum sanırım buna içerlediniz)

Şimdi burda bir yanlış anlaşılma var gibi geliyor. 2013 yılında brüte geçtik diyorsunuz. Ancak bu durumda ilk aylarda vergi dilimi atlamadan önce aldığınız net ücret de fazla olur. Daha sonra vergi dilimi atlayınca daha çok vergi kesintisi yapılmaya başlanır ve giderek ücret azalır.
Fazla alırken ses çıkarmayıp sonra itiraz ederseniz tabi kaybınız yok derler size.

Sayın nguroy,

Zaten yapılan uygulamada bir yanlışlık söz konusu değil dışarıda şirketler bilirsiniz belli zamanlarda bu tarz uygulamalar yapıyor aynı yıl içerisinde ilk aylarda brütten işçiye maaş ödemesi yapıyorlar yılın son aylarına gelince işçiye ödenenen maaş düşüyor günün sonunda yıl sonu zaten işçi yine tam bir yıllık net ücretini almış oluyor burada vergi ziyaı ve sgk açısından bir kayıpta söz konusu değil.

Yani absürt bir uygulamada söz konusu değil.

İyi Günler.

Ben zaten aksini söylemedim ki . Brüt üzerinden alınan ücretlerde sene başında daha çok daha sonra daha az ücret alınır dedim.
Daha çok alırken ses çıkarmayan personel az almaya başlayınca mı itiraz ediyor diyorum.

Ben zaten aksini söylemedim ki . Brüt üzerinden alınan ücretlerde sene başında daha çok daha sonra daha az ücret alınır dedim.
Daha çok alırken ses çıkarmayan personel az almaya başlayınca mı itiraz ediyor diyorum.

Sayın nguroy,

Bende sizin yorumunuza katılıyorum babında yazdım.
Soruyu soran kişi farklı yormasın anlamında.

İyi Günler.

Anladığım;
İşe başlarken net ücret üzerinden konuşuluyor(tabi bu arada söz uçuyor)iş sözleşmesine yazılan bürüt ama baştan itibaren 2012 yılının sonuna kadar da(yıl süresince ay bazında değişmeksizin)ödenen net ücret(bu arada 2013/Ocak itibariyle ücret artışı-zam yapılıyor) bu tarih itibariylede ödemeler bürüt üzerinden yapılmaya başlanıyor, sözkonusu değişiklik ise daha sonra öğreniliyor.

Başta iş sözleşmesine bürüt yazılıp,sonrasında net olarak ödenmesini,iş sözleşmesinin anılan hükmü karşısında bu işyeri uygulamasını,tarafların(özellikle işcinin örtülü kabülü)-(öteden beridir bu duruma itiraz edende olmamış) anlaşması/anlaşmış oldukları düşüncesine varabiliriz.Ancak önceki durum devam etmekde iken, daha sonrasında bürüt üzerinden işlem yapılması/yapılacak olması karşısında, bu değişiklik işci aleyhine bir durum doğuruyor/doğuracak ise bahsekonu değişikliğin M.22 kapsamında önceden işcilere bildirilmesi gerektiği açık.Olayda işci aleyhine(esaslı)değişiklik sözkonusu olmuyor/olmayacak ise bu defa zaten sorun yok demektir.

İyi Günler.

Sayın nguroy,

Zaten yapılan uygulamada bir yanlışlık söz konusu değil dışarıda şirketler bilirsiniz belli zamanlarda bu tarz uygulamalar yapıyor aynı yıl içerisinde ilk aylarda brütten işçiye maaş ödemesi yapıyorlar yılın son aylarına gelince işçiye ödenenen maaş düşüyor günün sonunda yıl sonu zaten işçi yine tam bir yıllık net ücretini almış oluyor burada vergi ziyaı ve sgk açısından bir kayıpta söz konusu değil.

Yani absürt bir uygulamada söz konusu değil.

İyi Günler.

Sayın nguroy,

Bende sizin yorumunuza katılıyorum babında yazdım.
Soruyu soran kişi farklı yormasın anlamında.

İyi Günler.

Anladığım;
İşe başlarken net ücret üzerinden konuşuluyor(tabi bu arada söz uçuyor)iş sözleşmesine yazılan bürüt ama baştan itibaren 2012 yılının sonuna kadar da(yıl süresince ay bazında değişmeksizin)ödenen net ücret(bu arada 2013/Ocak itibariyle ücret artışı-zam yapılıyor) bu tarih itibariylede ödemeler bürüt üzerinden yapılmaya başlanıyor, sözkonusu değişiklik ise daha sonra öğreniliyor.

Başta iş sözleşmesine bürüt yazılıp,sonrasında net olarak ödenmesini,iş sözleşmesinin anılan hükmü karşısında bu işyeri uygulamasını,tarafların(özellikle işcinin örtülü kabülü)-(öteden beridir bu duruma itiraz edende olmamış) anlaşması/anlaşmış oldukları düşüncesine varabiliriz.Ancak önceki durum devam etmekde iken, daha sonrasında bürüt üzerinden işlem yapılması/yapılacak olması karşısında, bu değişiklik işci aleyhine bir durum doğuruyor/doğuracak ise bahsekonu değişikliğin M.22 kapsamında önceden işcilere bildirilmesi gerektiği açık.Olayda işci aleyhine(esaslı)değişiklik sözkonusu olmuyor/olmayacak ise bu defa zaten sorun yok demektir.
Bir kayıp olmaması düşüncesine katılmıyorum,
şöyle ki, örneğin 2000tl brüt ücret üzerinden hesaplama yapılıp ödendiğinde aylık ücret ocak ayı için 1500tl olurken, araık ayında 1420tl civarında olmakta, yıllık toplamda çalışana ödenen miktar ise:17.500tl civarında olmaktadır.

Aynı kişi ocak ayında 1500tl NET ücretle çalışmaya başlasa ; yıl sonunda çalışana ödenmiş olan ücretleri toplamı 18.800 etmekte. Bu durumda çalışanın brüt ücretle veya net ücretle çalışması arasında ; 1300tl gibi bir ücretler toplamında azalma olmaktadır.

Diğer yandan sözleşmede brüt ücret olarak anlaşıldığı yazılı olarak belirtilmiş olduğundan, işverenin yaptığı herhangi bir usulsüzlük te yok.
ilk yıl net ücret üzerinden ödeyip sonraki yıl brüt ücrete dönme konusunda, işverene dava açarak talep etme veya m22 ye dayandırarak sözleşme feshedip farkları / tazminatı talep etme hakkı da kullanılabilir elbette

Sn Keremcem;
ben de kayıp olmaz demedim zaten. Sizim hesaplamanız doğrudur. Ben sadece ;" ilk aylarda fazla alırken sesin niye çıkmadı , azalmaya başlayınca mı aklın başına geldi" diyorum.

-Ücret iş sözleşmesinin 3 ana kurucu unsurundan biridir ve başkaca gelirinin olmadığı düşünülen işcinin yegane geçim kaynağıdır.
-Olayımıza ilişkin sözkonusu uygulama sonucu ücrette azalma-noksanlık"esaslı değişiklik" yani işcinin ücret ve kazanılmış haklarına zarar getiren-işci aleyhine değişiklikl(er),işcinin rızasına bağlıdır.İşveren bu değişikliği yapıyor/yapmış ise(ki yapmış)bu takdirde işcinin (yazılı olarak)kabül etmediği bu değişiklik(ler)işciyi bağlamaz,dolayısıyle sn.Keremecem beyin son cümlesi gündeme gelecektir.

-Ücret iş sözleşmesinin 3 ana kurucu unsurundan biridir ve başkaca gelirinin olmadığı düşünülen işcinin yegane geçim kaynağıdır.
-Olayımıza ilişkin sözkonusu uygulama sonucu ücrette azalma-noksanlık"esaslı değişiklik" yani işcinin ücret ve kazanılmış haklarına zarar getiren-işci aleyhine değişiklikl(er),işcinin rızasına bağlıdır.İşveren bu değişikliği yapıyor/yapmış ise(ki yapmış)bu takdirde işcinin (yazılı olarak)kabül etmediği bu değişiklik(ler)işciyi bağlamaz,dolayısıyle sn.Keremecem beyin son cümlesi gündeme gelecektir.

Yalnız burda bir ince nokta var. Bu kabul konusunda haklısınız ama eğer çalışan azalmış maaşı alıp da 7 gün içersinde itirazını yazılı olarak yapmadıysa zimmen kabul demektir.

Evet bu noktayada açıklık getirilmeli.
Düşüncem;
Malum olayımıza ilişkin esaslı olgu ortada,işci aleyhine olan bu değişiklik( önerisi) işveren tarafından önceden işciye yapılmış da değil,esasen zamanında yapılması gerekirdi ama yapılmamış.Zira bu tür durumlara ilişkin anılan madde kapsamında yazılı şekil şartı var.Dolayısıyle"Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işci tarafında altı işgünü içinde yazılı olarak kabül edilmeyen değişiklikler işciyi bağlamaz." Bu şekle uygun olarak bir işlem sözkonusu olmadığından,işcinin zamanında olaydan haberdar olması bu tür durumlarda çok zor,hatta mümkünde olmayabilir.Ayrıca tahminim 31.12 den sonra işci ücretlerinde bir artış durumu olmuş olabilir,böyle olsa bile işveren net açık bilgi vermez ise işci bunun ne demek olduğunu, sadece "maaşa zam yapılmış"olarak anlar/bilir ama ne kadar yapılmış,hesaplama bürüt üzerinden mi oldu/olacak ,tabi bunları işcinin başdan bilmesi zaten beklenemez. Diğer tarafdan bürüt ücret üzerinden yapılan hesaplamayı işcinin tam olarak farkedebileceği nokta kısmi düşüş zamanı olacağından,(bu arada ücrete ilişkin başkaca ödemelerde olabilecğinden)tüm bu hususlar çerçevesinde, bu tür değişikliği işcinin zamanında bilmesi mümkün değil ama işcinin zamanında(2013/ocak maaşını aldığı zaman)itiraz etmemesini(bilmiyor ki neye itiraz etsin)işciye yönelik zımnen kabül anlamında yorumlamak,olayımızın özüne binaen doğru olmasa gerek.

Son düzenleme:
Bunlar da yanlış değil tabi. Özellikle yeni seneye geçince maaş artışı olabilir. Ancak yine de işçiye maaşının tutarını ve kesintilerini gösteren hesap fişi verilmesi zorunluğu var.
Sonuçta dava konusu olur. Hakimin kanaatine kalır.