C Grubu Sınavları

haktan

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar merhaba ben smmm sınav hakkım bittiği için c grbu sınava girmek istiyorum bu konuda beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum sınavda hangi dersler var ağırlıklı olarak hangi konulara çalışmak lazım ve elinde geçmiş yıllar soruları olan arkadaşlar var mı şimdiden teşekkür ederim :D ???

Ynt: C Grubu Sınavları

arkadaşlar kimse c grubu sınavlara girmiyor mu bu konuda yardım edebilecek olan yok mu ?yeni kanuna göre c grubu hakkı kalkıyor mu ? birileri yardım ederse sevinirim odam pek yardımcı olamıyor da :-[

SM olma hakkı kalktığı için c sınavı yapılmayabilir. Eğer yapılırsa c kazanmış olsanız bile bir süre sonra yeni kanuna göre kursa gidip sınavla smmm olabilmek için açılacak sınava girmeniz gerekebilir. Belki sizin gibiler için c sınavı yapılmayıp direk kurs ve smmm sınavına giriş olabilir. Odanızla ve tesmer ile görüşmenizde fayda var.
soru ve cevaplar için -> http://www.tesmer.org.tr/yeterlik_soru_cevap/

dün tesmer ile görüştüm bana sınava giremeyeceğimi söylediler eşime ise daha görüşmelerin devam ettiğini söylemişler sağlıklı bir bilgi alamadım yani. kimden daha iyi bir bilgi alabileceğim konusunda bilgisi olan var mı?

C sınavına girme hakkınız vardır. Çünkü siz staj dosyasını açtırdınız ve staja başlama sınavını kazandınız.
GEÇİCİ MADDE 14 ? Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce oda nezdinde staj dosyası açtırmış ve staja başlama sınavını kazanmış olanlar hakkında, 5 inci maddenin (A) fıkrasının (b) bendinin bu Kanunla değişmeden önceki hükmü uygulanır."
Önce "C" sınavını kazanacaksınız ve sm olacaksınız. Ama "GEÇİCİ MADDE 11 ? Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce; serbest muhasebeci unvanını almış olanlar ile serbest muhasebecilik stajına devam edenlerden başarılı olanlar; altı ayı geçmemek üzere, TÜRMOB tarafından verilen mesleki uyum eğitimine katılarak bu eğitimi tamamladıkları tarihten itibaren beş yıl içinde yapılacak özel serbest muhasebeci mali müşavirlik sınavlarına beş defa girebilirler. ..." yazılı. Siz SMMM stajeri olduğunuzdan bu madde uygulanır mı? ???

merhaba tesmer ile görüştüm arkadaşalar sınav hakkı dolan smmm adayları c grubu sınavlara alınacaklarmış. daha sonra tekrara smmm sınavlarına girebileceğiz.son başvuru tarihi 01/09/2008 ilgilenen arkadaşlara duyurulur.

ne yazıkki tesmer o hakkıda almıs bulunuyo elimizden so hakkım kalıyo da basarılı olamazsam tek ders hayırlısı artık

sayın arkadaşım tesmerle görüşmüş ve SMMM yeterlilik sınavından başarılı olamamışların C sınavına alınacağı hakkında bilgi almış.
Ben bu durum üzerine 01.09.2008 tarihi itibariyle sınav için başvuruda bulundum.
Ankaradaki üstadlar 15.09.2008 tarihinde bir araya gelmişler ve karar almışlar
Karar aynen şöyle
smmm yeterlilik sınavından başarısız olupta 5786 sayılı kanun yürürlüğe girdikten sonra C ruhsat sınavına girmek isteyenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.Benden yazı istediler paranı iade edelim diye bende yazdım gönderdim.
Ankaradakiler Kanunun değişmesini ileri sürmektedirler. Ancak aldıkları kararda sınav yönetmeliğinin geçerli olduğunu bu sınav yönetmeliğine göre 2 yıl beklendikten sonra sınava girileceğini belirtmişler.
İşin ilginci staj yönetmeliğinin geçersiz olduğunu, sınav yönetmeliğinin geçerli olduğunu kabul etmiş gibi fikir hareketiyle bir karar almışlar. Artık ne diyelim.
Kanun yürürlüğe girdikten sonra hangi yönetmeliklerin geçersiz olduğu hangilerinin geçerli olduğu kanun maddesinde belirtilseydi daha iyi olurdu.
kararı bir ara buraya atacağım scanerdan taradıktan sonra, yorum arkadaşların....

Kanundaki açık. Bence "C" sınavına girebilirsiniz ama yukarıda da alıntı yaptığım gibi siz smmm stajerisiniz ve eğer "C" sınavını geçerseniz yeni kanun gereği sm olarak kalmak zorundasınız. "C" sınavına giriş talebiniz bu nedenle reddedilmiş olmalı.

Sayın arkadaşım ben Sm staja başlama sınavını 2002 yılında kazandım
İki yıl sonra açıköğretimden mezun olunca smmm staja başlamaya girdim onuda kazandım.
2005 yılı itibariyle smmm yeterlilik sınavlarına girmeye başladım. Kasım 2007 sınavında tek ders maliyet muhasebesinden 25 puan aldım. 2 Yıl beklemeye alındım.Daha önce C ruhsat sınavına girebilirdim. Düğün telaşımdan giremedim. Ancak kanun değişti şu an almıyorlar Bu arada biliyorsun ki dört yıllık mezunları daha sonradan istedikleri takdirde smmm olabiliyorlar. Ama sm olarak mesleği yapmakta bir sakınca yok. Bu arada notların 70 e çıkacağı söyleniyor. Bu nedenle C ruhsat sınavı üzerinde ısrar ettim.
Yinede bilgin için teşekkürler...

arkadaşlar ben kendi odamla görüştüm iptal falan yok dediler sadece staj başlatma için iptal varmış. sınava girebileceğimizi bana gül hanım söyledi. kendisine şimdi tekrar mail atıyorum sizleride bilgilendiririm.

arkadaşlar benim bir sorum olacak,

benim arkadaşım c grubu sınavına girecek fakat bu arada 4 yıllık lisans mezunu oldu, bu durumda c grubu sm sınavını verdikten sonra smmm olma şansı varmıdır teşekkürler

sayın haktan arkadaş odadan öğrendim diyor.
Benim bahsettiğim konu 15.09.2008 tarihinde alınan TURMOB yönetim kurulu kararına istinaden girilemeyeceği yönünde karar ve bu bilgi ankaradan geliyor.
Anladığım kadarıyla bu işle ilgili olarak odalara henüz bu karar tam olarak gönderilmedi. Başvuru oldukça gönderiyorlar.
Kararın ilginç bir bölümü
SM unvanı kaldırılması nedeniyle sınavlara alınamayacağım yönünde.Ancak halen sm ruhsat sınavlarına alıyorlar. Çok acayip bir durum. Sm unvanı kaldırıldıysa neden halen bu sınavları yapıyorsun. Neden bu insanları direkt mali müşavirlik sınavlarına sokmuyorsun. Ya da neden bu adayları staja başlamada olduğu gibi giremezsin demiyorsun.
Umarım bir kaç arkadaşı smmm olduğu halde bu sınava alırlar. O zaman dava açarım.

arkadaşım şimdi öğrendim ki evet sınava girmemize izin vermiyorlar. ama çok büyük bir mantık hatası var madem sm ünvanı kalktığı için sınava alınmıyoruz, peki bu sınavdan geçenler ne ünvan alacaklar "sm ama ilerde smmm olacaklar" mı? biraz saçma ayrıca bu sınav için başvuru yaptığımızda onların bakış açısı ile yine ünvan yoktu hatta sınava başvurmak için iki hafta kadar beklettiler beni karar için görüşülüyor diye . sınava girebileceğimi bizzat gül hanım mail atarak söyledi şimdi benim paramı alırken ünvan vardı bir hafta önce mi geldi akıllarına ünvanın olmadığı. ben bu sınav için yeni kitaplar aldım kursa yazıldım parasını peşin verdim. benim bu zararım ne olacak. yürütmeyi durdurma için dava açsam haklıyım ama birincisi sınav zamanını kaçırırım, ikincisi ne yazık ki eninde sonunda yine onların eline düşücem.

turmobun aldığı karar aşağıdaki gibidir.
Taranmış şekilde