Cari Hesaplarda Kur Farkı

• Konbuyu başlatan *ebru*
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
E

*ebru*

Ziyaretçi
Merhaba.Cari hesaplarda kur farkı ile ilgili kullanılan hesaplar hakkında yardımcı olabilirmisiniz?
Alacaklar hesabında oluşan kur fakları lehe ise 646 kambiyo karı aleyhte ise 656 kambiyo zararımı
Borçlar hesaplarında oluşan kur farkı lehe ise 646 aleyhe ise 780 hs.kullanılmalıdır? Bu konuda değerli
görüşlerinizi bekliyorum.Şimdiden Teşekkürler....

Ynt: Cari Hesaplarda Kur Farkı

Merhaba,

Her iki durumda (b/a) oluşan farklar duruma göre 646-656 hesaplarda takip edilir. Ancak;

KDV Kanunu?nun yürürlüğe girdiği 01.01.1985 tarihinden bu yana tartışıla gelen konulardan birisi de, kur farklarının KDV?ye tabi olup olmayacağıdır. Vergi İdaresi, genel olarak bir mal ve hizmet satışına bağlı olarak ortaya çıkan kur farklarının faiz, vade farkı, fiyat farkıyla aynı mahiyette olduğu ve matraha dahil bulunduğu gerekçesiyle KDV?ye tabi tutulması gerektiği görüşünde olmuş, bu görüşünü verdiği özelgelerde belirtmiştir. Yargı organları ise, kur farklarının, müstakil bir hizmetin karşılığı olmadığı ve faiz, vade farkı, fiyat farkları ile aynı mahiyette bulunmadığı gerekçesiyle KDV?ye tabi tutulamayacağı görüşünde olup, bu görüşleri verdiği kararlar ile sabittir.
Vergi İdaresi kur farkları ile ilgili olarak özelgelerle bildirdiği görüşlerini ilk defa Genel Tebliğ düzeyine taşımış, yayımladığı 105 Seri No.lu KDV Genel Tebliği?nde, ?bedelin döviz cinsinden veya dövize endekslenerek ifade edildiği işlemlerde, bedelin kısmen veya tamamen vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu tarihten sonra ödenmesi halinde, satıcı lehine ortaya çıkan kur farklarının esas itibariyle vade farkı mahiyetinde olduğu ve matrahın (kdv) bir unsuru olarak vergilendirilmesi gerektiğini? belirtmiştir.

Sayın Nihat Meral yardımlarınız için teşekkür ederim.

Bu konuda forumda uzun açıklamalar yapıldı. Cevap yazmadan veya soru sormadan bir arama yaparsanız yeterli cevaba ulaşırsınız.

nguroy ' Alıntı:
...Cevap yazmadan ...................... bir arama yaparsanız yeterli cevaba ulaşırsınız.

sorulan soruya cevap verilmiş mi? verilmemiş mi? gibi bir araştırma yapacak kadar zamanım yok benim.
ben sadece bildiğimi sunmak istedim

Sizin zamanınız ne kadar kıymetli ise bu forumu kullananların da aynı dercede kıymetlidir.

sn, ngüroy

bu mesleği yapan herkesin elbette zamanı değerli ve olmalıda.

insanlar araştırır araştırmaz, istedikleri bilgilere istedikleri şekilde ulaşırlar.
bu onların özgür araştırma ve bilgiye ulaşma şeklidir.

bu forum kullanan herkesindir;

iyi günler.

nguroy ' Alıntı:
Bu konuda forumda uzun açıklamalar yapıldı. Cevap yazmadan veya soru sormadan bir arama yaparsanız yeterli cevaba ulaşırsınız.

Nekadar, gereksiz bir mesaj.

Hemde cevaplanmış ve bitmiş (teşekkürle) konunun ardından.

Soru soranlara bu tavsiye yapılsa neyse, ama cevap yazanlara görev verir gibi...

Bazen diyorumki, Alomaliye gibi bir foruma, cevap yazma isteğinde olan insanlardan, bu nedenlerle uzaklaşmışlar bir hayli bulunuyor olabilirmi?

Sn açıkbaş
Asıl gereksiz olan sizin yanıtınız bence. Polemik yaratmak, forumda tartışma çıkarmaki gibi amaçları var.
Ben diyorum ki vaktimiz kısıtlı soru sormadan önce arama yapalım. Cevap vermeden önce de yapalım ki tekrarlar dan kaçınmış olalım.
Bunun neresi yanlış.

Konuya farklı bir yerden giricem, esasen konuyu açan arkadaşlar verilen cevaplardan tatmin olduktan sonra başlığın başına yada sonuna "çözüldü" gibi ibare koysalar ve çözülmüş başlıkların hepsini forumda oluşturacağımız farklı bir bölümde arşivlesek aramalar öncelikle o bölümde yapılsa nasıl olur?

nguroy ' Alıntı:
Sn açıkbaş
Asıl gereksiz olan sizin yanıtınız bence. Polemik yaratmak, forumda tartışma çıkarmaki gibi amaçları var.
Ben diyorum ki vaktimiz kısıtlı soru sormadan önce arama yapalım. Cevap vermeden önce de yapalım ki tekrarlar dan kaçınmış olalım.
Bunun neresi yanlış.

Konu, sizin ne demek istediğiniz değil, nasıl dediğiniz, kullandığınız ifadeler, üslup yani.

Foruma devamlı yazı yazan bir üyeye verilen cevabi mesaja ve içindeki ifadelere bakın, bir örnek:
(http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=14313.0 adresindeki tartışma konusundan)

nguroy
Özel Üye
Ynt: Hatır Çeki
« Yanıtla #14 : Ekim 05, 2007, 10:35:52 ÖÖ »
--------------------------------------------------------------------------------
Sn .Erol,

siz faha önceleri vadeli çek olmaz böyle birşey yoktur, yasal değildir diye nerdeyse kıyametleri kopardınız.
Peki şimdi bu yazdıklarınız ne lahana turşusu o zaman. Hatır çeki alıyorsunuz ama günlük oluyor öylemi.

Bizi izleyeme devam edin.

--------------------------------------------------------------------------------
Nizam Güroy

Bu ifadeler üyenin şevkini kırmazmı?

ebru' Alıntı:
Merhaba.Cari hesaplarda kur farkı ile ilgili kullanılan hesaplar hakkında yardımcı olabilirmisiniz?
Alacaklar hesabında oluşan kur fakları lehe ise 646 kambiyo karı aleyhte ise 656 kambiyo zararımı
Borçlar hesaplarında oluşan kur farkı lehe ise 646 aleyhe ise 780 hs.kullanılmalıdır? Bu konuda değerli
görüşlerinizi bekliyorum.Şimdiden Teşekkürler....

nihatmeral ' Alıntı:
Merhaba,

Her iki durumda (b/a) oluşan farklar duruma göre 646-656 hesaplarda takip edilir. Ancak;

KDV Kanunu?nun yürürlüğe girdiği 01.01.1985 tarihinden bu yana tartışıla gelen konulardan birisi de, kur farklarının KDV?ye tabi olup olmayacağıdır. Vergi İdaresi, genel olarak bir mal ve hizmet satışına bağlı olarak ortaya çıkan kur farklarının faiz, vade farkı, fiyat farkıyla aynı mahiyette olduğu ve matraha dahil bulunduğu gerekçesiyle KDV?ye tabi tutulması gerektiği görüşünde olmuş, bu görüşünü verdiği özelgelerde belirtmiştir. Yargı organları ise, kur farklarının, müstakil bir hizmetin karşılığı olmadığı ve faiz, vade farkı, fiyat farkları ile aynı mahiyette bulunmadığı gerekçesiyle KDV?ye tabi tutulamayacağı görüşünde olup, bu görüşleri verdiği kararlar ile sabittir.
Vergi İdaresi kur farkları ile ilgili olarak özelgelerle bildirdiği görüşlerini ilk defa Genel Tebliğ düzeyine taşımış, yayımladığı 105 Seri No.lu KDV Genel Tebliği?nde, ?bedelin döviz cinsinden veya dövize endekslenerek ifade edildiği işlemlerde, bedelin kısmen veya tamamen vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu tarihten sonra ödenmesi halinde, satıcı lehine ortaya çıkan kur farklarının esas itibariyle vade farkı mahiyetinde olduğu ve matrahın (kdv) bir unsuru olarak vergilendirilmesi gerektiğini? belirtmiştir.

ebru' Alıntı:
Sayın Nihat Meral yardımlarınız için teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...