Çekip Giden İşçi

anemus

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
Çalışanlardan biri 1 senesi dolmadzn izne ayrılmak istedi, iyi niyet kullanarak kullandırdık, ama 1 senesi dolmadan çıkarsa kesileceğini söylediğimiz zaman, olurmu öyle şey, uğraşsın ozaman muhasebeniz deyip, ne istifa ne herhangi bir evrak imzalamadan çekip gitmiş. Tabi bunu bize çıktıktan 5 gün sonra söylediler, gelmediği günler için tutanak tuttuk, noterden ihtarname gönderdik ama almamış iade etmiş, şimdi çıkışını nasıl yapmalıyım, Temmuz ayında izin kullandı, ağustosunda 6 sına kadar işe gelmiş. 6 sında bu zamana yok. bizede 13/08 haber verdiler. Sigorta günü için hepsine ücretsiz izin göstersem, ağustos için prim ödemesem, bir sorun olurmu.

Mazeretsiz gelmeme için 6 gün içinde işlemlere başlamanız ve çıkış işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyordu.

Şimdi ne yapabilirim, bana evrak gelmedi, alıp almadığını internetten posta numarası ile öğrendim.

Çıkış tairihini 16/08/2012 yazıp , sebebine devamsızlık olarak seçip, 16 gün eksik bildirsem, yani prime esas kazancı 0 olarak göstersem, kod olarakta, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymadığı için için işveren tarafından çıkış desem sorun olur mu.
Ağustıs için prim ödemek istemiyorum.

Bir soru dah sorucam,Evrağı noterden 13,08,2012 gönderdik eline ukaştıktan 3 gün sonramı gönderdiğim tarihten itibaren 3 gün sonramı çıkışını yapmalıyım, eline 16,08,2012 tarihinde ulaşmış ama kabul etmemiş iade etmiş.
Cevap verebilecek kimse varmı, ona göre işlem yapıcam

Çıkış tairihini 16/08/2012 yazıp , sebebine devamsızlık olarak seçip, 16 gün eksik bildirsem, yani prime esas kazancı 0 olarak göstersem, kod olarakta, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymadığı için için işveren tarafından çıkış desem sorun olur mu.
Ağustıs için prim ödemek istemiyorum.
Olur elbette, işçi şikayet edip, beni önce izne çıkardılar sonra da işten çıkarmışlar böyle bir sebeple diye şikayet te etmezse, hiç bir sorun çıkmaz sanırım.
Şikayet ederse, o iyiniyet ve ahlak kurallarına uymama durumunu ıspatlayabilecekmisiniz tutanaklarla vs peki?

Evet, ardı ardına gelmediği günler için tek tek tutanak tuttuk, senesi dolmadan çıktığı izin dilekçeside var,

O zaman devamsızlık nedeniyle yapmanzı gerekecek işlemleri, o da hak düşürücü süreye bağlı bir sebep.

13/08 de noterden yazı gönderdim, 07/08 tarihinden itibaren gelmiyorsunuz haklı bir sebep ile savunma göndermesi için, bugun ayın 24 ü . süresi doldu sanırım, çıkışını yinede 16/08 gösterebilirim değilmi, gelmediği günden gösteremem 10 günlük süre dolmuş oluyor.

işe gelmediği günden itibaren 2 gün işe gelmediğine dair tutanak tut ve noterden ihtar yolla. ihtar tarihinden 3 gün sonrada çıkışını yap. gelmediği günler içinde puantaj kaydını işaretle.