İkamet Adresi Dışında Kontrat Vergiden Düşülür mü ?

Merhaba,
Kira gelir vergisi ile ilgili çıkmaza girdim umarım sizler yardımcı olabilirsiniz. İkamet ettiğim evden başka bir evde (annemin evinde ) adıma kira kontratım var. Her ay kirasını düzenli olarak banka aracığılıyla ödüyorum. Evimde kiracım var ve bu evin kira gelir vergisini vermek istiyorum. Annemin yaşadığı evin kontratı benim üzerime olduğu ve kirasını ben ödediğim için vergiden düşebilir miyim ?

Merhaba,
Kira gelir vergisi ile ilgili çıkmaza girdim umarım sizler yardımcı olabilirsiniz. İkamet ettiğim evden başka bir evde (annemin evinde ) adıma kira kontratım var. Her ay kirasını düzenli olarak banka aracığılıyla ödüyorum. Evimde kiracım var ve bu evin kira gelir vergisini vermek istiyorum. Annemin yaşadığı evin kontratı benim üzerime olduğu ve kirasını ben ödediğim için vergiden düşebilir miyim ?
Sayin Sakarya

Bunun icin daha onceki verdiginiz kira beyanlarina bakmak lazim. Biliyorsunuz kira beyaninda iki yonten var. Bunlar;

– Gerçek gider usulü veya

– Götürü gider usulü olmak üzere iki şekilde tespit edilmektedir.

Mükellef bu usullerden istediğini seçebilir. Ancak götürü usulü seçenler iki yıl geçmedikçe bu usulden dönemezler. (GVK.m.74).
Yukardaki aciklamaya gore eger GOTURU GIDER usulunu sectiyseniz zaten orada % 15 Genel Gotur Giderini dusuyorsunuz.
Eger birinci secenek
Gerçek gider usulü ile gonderdiyseniz o zaman bu odediginiz kiralari dusebilirsiniz.
Eger daha once götürü usulü seçtiyseniz iki yıl geçmedikçe bu usulden dönemezsiniz. Eger iki yil gecti ise Gerçek gider usulü yontemine gecip odediginiz kiralari dusup beyan verebilirsiniz .