Çok iyi bir SMMM olmak için?

Öncelikle herkeze hayırlı günler,
Şu anda üni. 2. sınıfa gidiyorum ve 6 aydır bir SMMM yanında çalışıyorum, her zaman hayalim işini çok iyi bilen çok düzgün çalışan bir SMMM olmak. Siz değerli büyüklerime sormak istediğim, ileride bu istediğim kriterlere ulaşa bilmek için şimdiden ne yapmam gerekir? Mevzuatlar için kitaplarmı okumalıyım, okuyacaksam kimlerin kitaplarını, hangilerini okumalıyım, neleri nasıl takip etmeliyim? Yani bu işi başaranlardan kısacası bana yol göstermelerini istiyorum..
İlginiz için teşekkür ederim..
Saygı ve sevgilerimle..

Ynt: Çok iyi bir SMMM olmak için?

artık kitap diye bir olay kalmadı herşeyi çeşitli örnekleriyle internet dünyasında bulabiliyoruz. zaten günümüzde kanunlar ve uygulamalar okadar değişiyorki bugün çıkan kitap 3 gün sonra işe yaramıyor. öncelikle yapman gereken alomaliye vb gibi güncel kanunları anında yayınlayan web sitelerini, günde en az 3-4 kez takip etmek. bulunduğun muhasebe bürosundaki müşterilerin, iş çeşidine göre, ihtiyacın olan bilgileri internette bulduktan sonra, bunları mutlaka bir klasörde toparla. yaptığın işlerin kaynağı olsun. bilgi zenginliğin yanı sıra bilgisayar bilgini özellikle en çok kullandığımız office ve büromuzda bulunan muhasebe paket programını enine boyuna kavra. bu programların bütün özelliklerini bilirsen, zamandan aşırı derecede tasarrufun olur. müşterin bir soru sorduğunda, cevabını bilemiyorsan asla bilmiyorum deme. ben konuyu araştırıp size döneyim demen en güzel verilecek cevaptır.yapacağın işleri mutalak not al ve her zaman gözünün önünde olsun... en kötü ihtimalle 3 ayda bir hesaplar kapandıkça, müşterilerinin mizanlarını alıp onları bilgilendir bu onlara dahada güven verecektir. kendileri ile ilgilenildiklerini onlara hissettir. şimdilik aklıma gelenler ve benim 6 yıllık meslek hayatımda bir muhasebe personeli olarak uyguladığım sistem bu.

spencer ' Alıntı:
Öncelikle herkeze hayırlı günler,
Şu anda üni. 2. sınıfa gidiyorum ve 6 aydır bir SMMM yanında çalışıyorum, her zaman hayalim işini çok iyi bilen çok düzgün çalışan bir SMMM olmak. Siz değerli büyüklerime sormak istediğim, ileride bu istediğim kriterlere ulaşa bilmek için şimdiden ne yapmam gerekir? Mevzuatlar için kitaplarmı okumalıyım, okuyacaksam kimlerin kitaplarını, hangilerini okumalıyım, neleri nasıl takip etmeliyim? Yani bu işi başaranlardan kısacası bana yol göstermelerini istiyorum..
İlginiz için teşekkür ederim..
Saygı ve sevgilerimle..

Forumda bir çok kategori var, bunlardan bir tanesini seç, mesela KDV kategorisi içindeki en üst başlıktan başla, soruyu araştır, cevapları oku, cevapların dayanaklarını araştır. Dayanakları nette bulabilirsen nette bul bulamıyorsan kitapçılara git kitapları kurcala hangi kitapta aradığın iyi anlatılmışsa senin için doğru kitap o dur. Bir yerden sonra fotoğrafın tamamını görmeye başlarsın.

Allah rahmet eylesin Sakıp Ağa'nın sözü geldi şimdi aklıma...
Çalışmak,çalışmak,çalışmak..

Demeden edemeyeceğim.

İyi bir mali müşavir olmanın birinci kuralı bence, ahlaklı, temiz, bilgili, güvenilir bir smmm' nin yanında çalışmak lazım.Sen ondan ne görürsen, onu bilirsin.O kötü bir smmm ise, sende kötü olursun, O iyi ise emin ol sende iyi, başarılı, ahlaklı bir smmm olursun.Başarı da kendiliğinden gelir zaten.Çalışarak ulaşılayamayacak başarı ve bilgi yoktur.

Başarılar.

Zerzenişte bulunmak istemem ama çalıştığım smmm işin genelde kolayına kçar yani ne demek istediği anlamışsınızdır.. Benim tek hayalim ileride mükelleflerimin her sorusuna her sorununa bir cevap vermek okuldan ne kadar yeterli olur bilmem ama okuldan edine bildiğim kadar alt yapı edinmeye çalışıyorum iş hayatıyla ters düşdüğü doğrudur ama ben yinede vazifemi yapmak istiyorum yani dediğinize göre mevzuatlardan bir konu seçip çeşitli güncel bilgiler sorular sorunlarla araştırıp inceleyip öğrenmekten geçiyor anladığım bu.. Tabiki iyi bir smmm olmak için dürüstlük cerçevesinde çalışmak çalışmak çalışmak :) Peki SMMM hayatında çevrede işini iyi yapan dürüst bir kişi olarak tanınmanın YMM için bir ayna görevi üstlenirmi yani YMM'de de sırf bu niteliklerden de tercih edilen biri oluna bilir mi? yoksa YMM tamamen iş konusunda daha farklı bir seçenek mi?

3568 sayılı yasaya göz atabilirsin.

YMM ile SMMM arasında iş konusunda fark vardır. SMMM tabanı hazırlar, YMM inceler denebilir. İyisi mi VUK, GVK, KDV, TTK gibi kanunları okumakla başlayabilirsin. Mükellef nedir, ne değildir ilk başlanacak yer orası bence. Neye hizmet ettiğini bilirsen daha başarılı olursun.

planlı ol.çalıştığın yerde hergün farklı birşey öğren.ajandana not al.dosya oluştur.büroda çalışmanı tavsiye ederim.önce kendin azimli olman lazım. 1 adet flash belleğin olsun.maliye ile ilgili ticaret sicil ile ilgili tüm resmi yazışmaları kaydet.konusu uzun bilgileri her zaman yazman kolay olmayabilir.büroda yapılan işlerin farkında ol.iyi takip et yapılan işleri.patronunun bilgisayarına otur karıştır belgelerim dosyasını.yazışmaları diskine kaydet.mali müşavir mükelleflerin soruna yanıt verirken kulağın onda olsun.unutma soru sormak içinde bilmek gerekiyor.

Sayın Talip,çok güzel anlatmışınızda :) o patronun masasına otur,belgeleri karıştır,diskete kaydet, pek uymadı :) Daha ilk baştan milleti kapının önünemi koyduracaksınız.Ayrıca (gerçi çoğumuz yapıyoruz ama) yazışmaların diske kaydedilip alınması sorun yaratabilir.Art niyetli olup işyerinden ayrılacak kişiler açısından tehdit unsuru olabilir.Sözüm meclisten dışarı tabiki ama bu gibi nedenlerle genelde belge yedekletmek büroların kabul etmediği bir şeydir.Helede patronun masasına oturmak tam bir facia olabilir :) diğer bütün söylediklerinize katılıyorum,ama diğer konularda dikkatli olmak lazım. Saygılar.

talip ' Alıntı:
planlı ol.çalıştığın yerde hergün farklı birşey öğren.ajandana not al.dosya oluştur.büroda çalışmanı tavsiye ederim.önce kendin azimli olman lazım. 1 adet flash belleğin olsun.maliye ile ilgili ticaret sicil ile ilgili tüm resmi yazışmaları kaydet.konusu uzun bilgileri her zaman yazman kolay olmayabilir.büroda yapılan işlerin farkında ol.iyi takip et yapılan işleri.patronunun bilgisayarına otur karıştır belgelerim dosyasını.yazışmaları diskine kaydet.mali müşavir mükelleflerin soruna yanıt verirken kulağın onda olsun.unutma soru sormak içinde bilmek gerekiyor.

??????? her halde patronundan izin alarak demek istiyosun. Yoksa meslek hayatınız biter.

acaba bilgisayardaki yazışmalar derken dilekçe örnekleri mi kasdedilmek istendi, yanlış anlaşılma olmasın . yazışma derken nasıl bi yazışma türü bunlar ki patronun bilgisayarına geçip kurcalamamız gerekiyo anlamadım :) eğer özel yazışmalarsa zaten bunun meslekle alakası yok daha çok şantajla alakası olur ;D

Benim bir elemanım benden izinsiz bilgisayarıma girip kurcalarsa kariyeri biteceği gibi hakkında suç duyurusunda da bulunulur. Siz bu işin ciddiyetini anlamadınız galiba.
Bilgisayar kişisel birşeydir. İçinde benim ticari sırlarım da vardır. Yada özel hayatımı ilgilendiren kimsenin bakmaması gereken özel şeyler de vardır.

İyi bir SMMM olabilmek için kaç tane tecrübe lazım ve siz nasıl tecrübe kazandınız?(üstatlara soruyorum) Yani sadece kanun kitaplarını okumak yorumlamak iyi bir SMMM olmak için yeterlimi?

İyi bir SMMM nin kriterleri neler dir?

Çok mu para kazanır?
Her şeyi mi bilir?
Hiç ceza yemez mi?
Kazandığının bir kısmını sosyal sorumluluk anlayışı ile paylaşır mı?
Sürekli güncel midir?
Meslektaşının müşterisini mi çalmaz?
Vergi davalarına bakıp bilirkişilik mi yapar?
Mesleğin sorunları ile ilgili çözüm arayışı içinde bağlı olduğu odada aktif rol mü oynar?
Ruhsatını mı kiralar?
İşi çalışanlarına yaptırıp kendisi, paralarını mı sayar?
Tüm angaryalara eyvallah deyip hemen entegre mi olur?

Sayın Spencer, henüz üniversite 2'nci sınıfta mali işlere bu kadar ilgi duyuyorsanız, şimdiden ders çalışıp maliye müfettişi-hesap uzmanı-gelirler kontrolörü olmayı da düşünebilirsiniz. Sonrasında da SMMM basamağını atlayıp YMM olursunuz.

bencede maviefe doğru söylüyor en azından bi itibarınız bi saygınlığınız olur bu kadar azime ve çalışmaya bize yol gösteren olmadı bodozlama girdik bu işin içine şimdi çıksan bi türlü çıkmasan bi türlü ama ileride düzeleceğine inancım tam (o ilerisi ne zaman onu pek kestiremiyorum :) )

maviefe ' Alıntı:
Sayın Spencer, henüz üniversite 2'nci sınıfta mali işlere bu kadar ilgi duyuyorsanız, şimdiden ders çalışıp maliye müfettişi-hesap uzmanı-gelirler kontrolörü olmayı da düşünebilirsiniz. Sonrasında da SMMM basamağını atlayıp YMM olursunuz.
Maviefe ilginiz için teşekkür ederim, peki bu kriterler için neler yapmam gerekir neleri, kimleri, nası takip etmeliyim sizce?

Hesap uzmanlığı için;
HESAP UZMANLIĞINA GİRİŞ

A Eleme Sınavı:
Hesap Uzman Yardımcılığına atanabilmek için öncelikle Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı'nın sorumluluğu altında hazırlanan ve uygulanan "Kamu Personel Seçme Sınavı" (KPSS) sınavında başarılı olmak gerekmektedir. Bu sınava katılabilmek için eğitim süresi en az dört yıl olan Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile aynı konularda eğitim veren ve bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul olunan benzeri yurtiçi ve yurtdışı fakülte veya yüksek okulların birinden mezun olmak şartı aranmaktadır.
Hesap Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavına katılabilmek için başarılması gereken KPSS sınavı aşağıdaki konulardan test yöntemiyle yapılmaktadır.

Genel Yetenek
Genel Kültür
Hukuk
İktisat
İşletme
Maliye
Muhasebe
Yabancı Dil

B Hesap Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı:
Hesap Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavına katılabilmek için öncelikle ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS), Başvuru Kılavuzunda Kurulumuz için öngörülen ağırlıklı puan ortalamasını sağlayarak başarılı olmak gerekmektedir. Bu sınavda gerekli puanı alan adaylar "Hesap Uzmanları Kurulu Yönetmeliği" gereğince ayrıca Giriş Sınavına tabi tutulurlar. Giriş Sınavının tarihi, yeri ve şartları ile başvurunun yapılacağı yer ve son başvuru tarihi Hesap Uzmanları Kurulu Başkanlığı'nca belirlenir ve sınav konuları ile birlikte sınav tarihinden asgari bir ay önce Türkiye genelinde yayınlanan en az iki ayrı günlük gazetede iki kez duyurulur.
a- Hesap Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavına katılabilmek için;
1- Devlet Memurları Kanunu'nun 48'inci ve Hesap Uzmanları Kurulu Kurulmasına Dair Kanun'un 3'üncü maddesinde yazılı nitelik ve şartlara sahip olmak,
2-ÖSYM tarafından yapılacak olan Kamu Personel Seçme Sınavında, Hesap Uzmanları Kurulunca belirlenen kıstaslara uygun şekilde başarılı olmak,
3- Eğitim süresi en az dört yıl olan Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile aynı konularda eğitim veren ve bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul olunan benzeri yurtiçi ve yurtdışı fakülte veya yüksek okulların birinden mezun olmak,
4- Erkek adaylar için askerliğini yapmış, muaf veya tecilli bulunmak,
5- Sağlık durumunun yurdun her yerinde görev ve yolculuk yapmaya elverişli olduğuna dair yazılı beyanda bulunmak,
6-Yapılacak soruşturma sonucunda Hesap Uzmanlığının gerektirdiği niteliklere sahip bulunduğu anlaşılmış olmak,
7-Daha önce Hesap Uzman Yardımcılığı Sınavına katılmamış veya en fazla bir kez katılmış olmak.
b- Hesap Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavına katılmak isteyenlerin kendilerine verilen form dilekçeyi eksiksiz şekilde doldurup, ekleriyle birlikte Hesap Uzmanları Kurulu Başkanlığı'na süresi içinde başvurmaları gerekmektedir. Sınava kabul edilenlere Kurul Başkanlığınca fotoğraflı "Sınav Giriş Belgesi" verilir. Sınavlara, bu belgenin gösterilmesi suretiyle girilebilir. Adaylar, ayrıca yanlarında fotoğraflı bir kimlik belgesini de (nüfus cüzdanı, ehliyet v.b.) bulundurmak zorundadır.
c- Adaylar yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı giriş sınavına tabi tutulurlar. Yazılı sınavda başarılı olamayanlar sözlü sınava alınmazlar.
d- Yazılı ve sözlü sınavlar aşağıda gösterilen konulardan yapılır:

Kamu Maliyesi

MaliyeTeorisi (Kamu Gelir ve Giderleri, Kamu Borçları ve Bütçesi),
Maliye Politikası,
Vergi Hukuku ve Türk Vergi Sistemi.
Ekonomi

Ekonomi Teorisi (Mikro, Makro İktisat ve İktisadi Analiz),
Ekonomi Politikası,
Para Teorisi ve Politikası,
Uluslararası Ekonomi,
Türkiye Ekonomisi ve Güncel Ekonomik Sorunlar,
İşletme Ekonomisi.
Hukuk

Anayasa Hukuku,
Medeni Hukuk (Aile Hukuku ve Miras Hukuku hariç) ve Borçlar Hukuku,
Ticaret Hukuku (Ticari İşletme Hukuku, Şirketler Hukuku ve Kıymetli Evrak Hukuku).
Muhasebe

Genel Muhasebe,
Mali Tablolar Analizi.
Sınavda adayların hukuki, iktisadi ve mali olay ve sorunları değerlendirmeleri, yorumlamaları ve çözüm yolları önermelerini sağlayacak sorulara da yer verilir.
Soruların hazırlanmasında üniversitelerin ilgili fakültelerinde izlenen ders programlarının temel ve ortak konuları, fırsat eşitliğini sağlayacak biçimde göz önünde bulundurulur.

http://www.huk.gov.tr/kurumsal.asp?id=22