Damga Vergisi Defteri Ara Tasdik Zorunluluğu

Merhaba,

Firmalardaki Damga Vergisi defter ara tasdik zorunluluğu kaldırılmış mıdır? Bu konu ile ilgili bilgisi olan arakadaşlardan bilgi bekliyorum.

Sayın R.Bora ER;

Damga Vergisi defteri 01.01.1999 tarihinde 4369 sayılı kanunla kaldırıldı fakat ihtiyari olarak tutan firmalar var dolayısıyla ara tasdik zorunluluğu yok isterseniz de yaptırabilirsiniz

Sevgili Ferhat,

Konu pek öyle değil. Hernekadar ki VUK'nda yer almasada DV defteri onaylanması ile ilgili özel haller var. Özellikle Sürekli Mükellefiyet tesis edildiyse. Bu durumla ilgili Damga Vergisi yasasında özel madde var. Damga Vergisi Tebliği 16 ve daha sonra da 43 sayılı tebliğlerle bu konu tekrar tekrar düzenlendi. Özellikle DV 43 sayılı tebliğe göz atmakta yarar var.

Bir gümrük ltd.şti. firmam var.Damga vergisi defteri tasdik edildi.Sürekli mükellef değil ama gümrük işlemlerinden dolayı damga vergisi gerektiren hallerde deftere kaydedilip beyanı veriyorum.2 yıldır aynı defter devam tasdiği yaparak kullanılıyor.Bu ayda aynı şekilde ara tasdik ile devam edecek.

Sevgili Tahsin,

İlk Beyannameyi verdiğinde sürekli mükellefiyet tesis edilmiştir yoksa sen o beyannameleri veremezsin. ( LTD Şirketlerin mükellefiyeti ihtiyari zaten. )

Sevgili Tahsin,

İlk Beyannameyi verdiğinde sürekli mükellefiyet tesis edilmiştir yoksa sen o beyannameleri veremezsin. ( LTD Şirketlerin mükellefiyeti ihtiyari zaten. )

"Sürekli değildir" den kastım şuydu üstadım.Beyanı gerektirmeyen hallerde beyanname verilmiyor ya,o açıdan yazmıştım.Sonuçta tabiki bu mükellefiyetlikte açılmıştır,yani o anlamda haklısınız,süreklidir...