Dbs Bedelinin Faturalandırılması

merhaba,

mal alışlarımız da DBS ile ödeme yapıyoruz. bundan dolayı 3 er aylık dönemler de dbs komisyonu bankamızdan tahsil ediliyor. ancak sözleşme gereği dbs masrafı satıcı firmaya ait. ben dbs bedellerini karşı tarafa yansıtırken kdv göstermeli miyim?

ben bir teslim ya da hizmet olmadığı için kdv den muaf diyorum. ama bunu daha önce yapan biri kdv göstermelisin dedi. sizce doğru olan hangisi?

Sayın SMR,

Bu işlem için Fatura Kesilmesi doğru değildir. Kesilirsede Kdv yoktur

Dekont keserek işlemi halletmeniz daha doğru olur gibime geliyor.

Sayın SMR,

Bu işlem için Fatura Kesilmesi doğru. Kesilirsede Kdv yoktur. Banka komisyonunu siz gider yazdınız dbs bedellerini karşı tarafa yansıttıktan sonra gelir kaydedeceksiniz satıcı fırmada gider kaydedecek

Sayın SMR,

Bu işlem için Fatura Kesilmesi doğru. Kesilirsede Kdv yoktur. Banka komisyonunu siz gider yazdınız dbs bedellerini karşı tarafa yansıttıktan sonra gelir kaydedeceksiniz satıcı fırmada gider kaydedecek

Hocam Borç-alacak dekontu kesilmesi fatura kesilmesinden daha doğru gibi geliyor. Hatta fatura kesilmesi yanlış geliyor(yansıtma olsa bile).

Düşünün Gümrükçüler bu tür masrafları nasıl kapatıyorlar.

Hocam Borç-alacak dekontu kesilmesi fatura kesilmesinden daha doğru gibi geliyor. Hatta fatura kesilmesi yanlış geliyor(yansıtma olsa bile).

Düşünün Gümrükçüler bu tür masrafları nasıl kapatıyorlar.

Sayın ugurcadır

Faturanın tarifi VUK 230 ve mütakip maddelerde yapılmış bunu sizde biliyorsunuz. Aynı zamanda VUK,TTK vb. kanunlarda tevsik durumlarını da biliyoruz. (Detay yapmıyorum senin muhasebe bilgine güvendiğim için) Dolayısyla yansıtma işleri de bir nevi karşı tarafın borçlandığı meblağı gösteren bir durum. Dekont her zaman geriye düzenlenebilen bir durum fatura ise ilgili döneme fatura ayırmadığın zaman geriye doğru düzenlemen zor. (7 günlük sürelere takılma sadece sesli düşünüyoruz). Gümrükçülerin yaptığı ise dikkat edersen fatura gibi sadece üzerinde dekont yazıyor. Doğru mu ,Yanlış.

Ben sana hediye çeklerinde yaptığım bir uygulamadan örnek vereyim. Büyük bir giyim firması hediye çeki dağıtıyor. Ben bu çeklerin teslimini fatura ile yapıyorum. YMM ise dekont yeterli diye tutturuyordu. Daha sonra YMM nerden öğrenmişse öğrenmiş geçen beni aradı yazılarınızı takip ediyorum ve büyük zevkle okuyorum dedi

Sayın SMR,

Doğru yöntem budur. Banka masraflarında KDV zaten yoktur. BSMV vardır. Eğer masrafı olduğu gibi yansıtıyorsanız kdv söz konusu olmaz.
Banka tarafından bu komisyon size tahakkuk eder. Siz de bunu kendi giderlerinize kayıt eder sonra da (yansıtma faturası gibi) fatura keserek yansıtırsınız.
Borç dekontu ancak banka masrafı sizin adınıza değil de bayi adına çıkıyorsa, o zaman giderlerinize almayarak doğrudan bayi cari hesabına BORÇ DEKONTU düzenleyerek kayıt yaparsınız. Yani banka ile bayi ch karşılaşır.

Sayın ugurcadır

Faturanın tarifi VUK 230 ve mütakip maddelerde yapılmış bunu sizde biliyorsunuz. Aynı zamanda VUK,TTK vb. kanunlarda tevsik durumlarını da biliyoruz. (Detay yapmıyorum senin muhasebe bilgine güvendiğim için) Dolayısyla yansıtma işleri de bir nevi karşı tarafın borçlandığı meblağı gösteren bir durum. Dekont her zaman geriye düzenlenebilen bir durum fatura ise ilgili döneme fatura ayırmadığın zaman geriye doğru düzenlemen zor. (7 günlük sürelere takılma sadece sesli düşünüyoruz). Gümrükçülerin yaptığı ise dikkat edersen fatura gibi sadece üzerinde dekont yazıyor. Doğru mu ,Yanlış.

Ben sana hediye çeklerinde yaptığım bir uygulamadan örnek vereyim. Büyük bir giyim firması hediye çeki dağıtıyor. Ben bu çeklerin teslimini fatura ile yapıyorum. YMM ise dekont yeterli diye tutturuyordu. Daha sonra YMM nerden öğrenmişse öğrenmiş geçen beni aradı yazılarınızı takip ediyorum ve büyük zevkle okuyorum dedi

Bende yazılarınızı takip ediyorum ve beyeniyorum.

Sayın Arkadaşlar,

DBS için daha kolay bir çözüm var aslında, satıcı firma bankaya bir talimat veriyor ve giderler doğrudan satıcı firmanın hesabından tahsil ediliyor.