Defter Beyan

Benim anladığım arkadaşlar işletme defteri şimdi geçmiyor sadece serbest meslekler onlarda ocak sonuna kadar başvurabilir

3 ayrı durum var.
1. Sadece serbest meslek ise 1/1/2018 itibari ile defter beyan (2018 için son başvuru 31/01/2018)
2. Sadece işletme ise 1/1/2019 itibari ile defter beyan (2019 için son başvuru 31/12/2018)
3. Hem işletme hem serbest meslek var ise her ikisi içinde 1/1/2018 itibari ile defter beyan (2018 için son başvuru 31/01/2018)

Sisteme tekrar giriş yapın güncelleme yazısını görüyorsanız başvuruyu yapmışsınız demektir.

Merhaba,
Sisteme girdiğimde başvurularıma giriyorum, başvuru bulunamadı uyarısı çıkıyor. Kendim için başvuru yapacağım dediğimde ise önceden yapmış olduğum başvuru ekrana geliyor. Alt tarafta geri, yazdır ve güncelle seçenekleri var. Bu durumda başvuru yapmış oluyor muyum?

Merhaba,
Sisteme girdiğimde başvurularıma giriyorum, başvuru bulunamadı uyarısı çıkıyor. Kendim için başvuru yapacağım dediğimde ise önceden yapmış olduğum başvuru ekrana geliyor. Alt tarafta geri, yazdır ve güncelle seçenekleri var. Bu durumda başvuru yapmış oluyor muyum?

Kendim cevap vereyim. Muhasebeciler kendi başvurusunu göremiyor, mükelleflerinin başvurusunu görebiliyormuş. Sistemsel bir sorun varmış. Sorunun birkaç gün içerisinde düzeltileceği ve başvurularım seçeneğinden görülebileceği söylendi.

Arkadaşlar defter beyan sistemine gider ve gelirler excel olarak toplu atılabiliyor mu ?

Şu an sistemin çok eksikleri bulunmakta.
Sistemi tamamlayabilirlerse belki o imkanı da sunabilirler.
Henüz kdv si olamayan belge kaydı (İşhanı yönetim gideri gibi) nasıl olacağı belli değil. Beyanlar kısmı hala ortada yok.
Kısaca yine deneme tahtası olduk!

aynı durum beyanname damga vergileri içinde söz konusu. Dün görüştüğümde; güncelleme geleceği söylendi. Cumartesi ökc fişi için seri no'su isterken dün düzeltmişler.

Merhabalar sistem üzerinde işlem yapmak istediğim mükellefleri göremiyorum eklemek istiyorum hata uyarısı alıyorum. Bir yerde hata mı yapıyorum? Yardımcı olabilecek arkadaşım varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Arkadaşlar ben sisteme girmeye başladım, acaba tarihleri karışık girsek sorun olur mu, sistem sıraya koyar mı? Bir de bağkur prim ödemelerini sisteme girecek miyiz acaba?

KDV beyannamesi onayladım. Sistemi başarılı buldum, olmuş. Hızlı fatura işleme, excelden veri aktarma vb. kolaylıklar gelirse ileride, küçük defterler için büyük kolaylık sağlanmış olur...

Hülasa hala hatalı geliyor. Kayıtlarda kkeg işleseniz de hülasanın mali ve ticari aynı geliyor. Olması gereken ise mali olanda giderden kkeg düşerek kar/zarar hesaplamasıdır.
Muhtasarın veya muhtasar+sgk doğru oluşturulabilmesi için bordro kaydında gv matrahı/gv/dv gibi verilerin girilmesi için de alanlar oluşturulmalı.
Sistemin oturması için daha alacağı çok yol var.

Arkadaşlar bugün kayıt yapayım dedim ama ocak ayı gelir makbuzumu giremedim.belge tarihi kısmında ocak gelmiyor,direk şubat istiyor.Kayıt için geçmi kaldık,nasıl olacak bu iş.
Ayrıca bu sistemde perakende satış fişi olarak giderler toplu liste şeklinde girilebiliyor mu? Tabi kdv dağılımına dikkat edilecektir.Yoksa tek tek mi girilmesi gerekecek.

Son düzenleme:
Mecbur deftere kayıt tarihini değiştireceksiniz yoksa belge tarihi ocak olmuyor. Kayıt tarihi ocak yaparsanız, belge tarihi ocak geliyor.
Eğitimde toplu giriş şimdilik yok. Madem muhasebe bürolarında böyle yürüyor iş o konuya çalışalım dediler.

Teşekkür ederim Feyyaz Bey.Acemiliği atlatmak biraz zaman alacak.Yalnız bugün detayına girmeye vakit bulamadığım kısa bir yazı okudum.Nisan ayına kadar geriye dönük kayıt yapılabilecekmiş galiba.Ayrıntıları bilmiyorum ama sistem oturana ve eksiklikler görülüp tamamlanana kadar biraz uğraşacağımız kesin.

Luca da:
01.01.2018 Tarihinde Serbest Meslek Kazanç elde eden mükelleflerinin zorunlu olarak geçmek zorunda oldukları Defter Beyan sistemine LUCA'da yapmış olduğunuz kayıtlarınız Defter Beyan sistemine uygun bir şekilde çevrilerek online olarak aktarılmak üzere çalışmalarımız devam etmektedir. En kısa sürede ilgili uygulamayı kullanımınıza sunmayı hedefliyoruz. Ayrıca aktarım modülünü beklemenize gerek kalmadan kayıtlarınızı girebilmeniz için dün gece Serbest Defteri modüllerinde Gelir ve Gider işlemleri alanlarına VKN/TCKN alanları eklenmiştir. Yalnızca bu alanları doldurarak kayıtlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Gelir/Gider girişlerinde kullanmış olduğunuz şablonlara da VKN/TCKN alanları otomatik eklenmiştir.

Toplu aktarım ileriki süreçte yapılabilecek sanırım. Bu nedenle ben henüz hiçbir işlem yapmadım. Biraz daha bekleyeceğim..

Merhaba
Ben dün bir mükellefim için bismillah dedim,kayıtları yaptım.
İlk etapta gördüğüm unsurları sıraliyim,zaman içinde bunları genişletiriz.

1- Mükellefleri kendi şifreleriyle sisteme tanıttıktan sonra kayıtlara başlama aşamasında kendi şifrelerimizle giriş yapıyoruz.
2- Kendi şifrelerimizle giriş yaptıktan sonra "mükellef yönetimi" bölümünden müşteri seçerek,o müşteri için işlemlere başlıyoruz.Mükellefin kendi şfresi ile giriş yapınca gelir-gider kayıt yapma bölümü aktif olmuyor.Bu şifrelerle daha sonra ancak kaydedilmiş defteri görüntüleyebiliyoruz,kayıt yapamıyoruz.Yani özetle kayıt için kendi şifrelerimizle giriş yapıp,mükellef seçimi yapacağız.
3- Kayıt işlemi aslında kolay sadece biraz zaman alıyor.Onun sebebi de ekranı tanıma aşamasında biraz bocalıyorsunuz.Sonrasında hızlanıyorsunuz.Gider çeşitleri bölümüne ilaveler yapamıyoruz,kayıtlı giderler arasından seçim yapmak zorundayız.
4- Yurtdışı faturaları girişinde vergi no bölümüne 1111111111 şeklinde girerseniz ülke seçimi ekrana gelecektir.Oradan seçim yapılabilir.
5- Çoklu fiş girişi bölümünde toplu giriş yapmak istedim (excel tablolu ökc fişleri örneğin) en fazla 100 TL'ye kadar liste girişi yapabiliyoruz,ekrana uyarı geliyor.O nedenle ökc fişlerini şimdilik tek tek girmek zorundayız.Belki bürolar için bununla ilgili ileride bir çalışma yapılabilir.
6- Kdv beyanını (kontrol amaçlı) oluşturup onaylamadan kayıtlara devam etmek istediğinizde ekran izin vermiyor.Dönüp,oluşturduğunuz beyanı önce silmeniz gerekiyor.Sonrasında kayıda devam edebiliyorsunuz.
7- Telefon veya çoklu kdv'li fiş yada faturalar için her bir işlemi girip önce "satır ekle" ile diyerek kaydetmemiz, tüm fatura kaydı bitince (örneğin telefonda masraf ve kkeg girişi gibi) sonrasında kaydet'le sisteme aktarıyoruz.

Şimdilik bu kadar yazayım,sizler başka konuları ilaveler yapabilirsiniz.
Dediğim gibi zor değil,alışınca hızlanıyorsunuz.İnternet bağlantı hızınızda bu aşamada önemli tabi.
Alışacağız artık.
İyi çalışmalar