Defter-i Kebir Tasdiki

acziyet

Katkı Sunan Üye
Defter-i Kebir tasdik ettrimeyen var mı ? Varsa eğer problemle karşılaştı mı ?

Ynt: Defter-i Kebir Tasdiki

Kebir defteri, gerek VUK'a göre gerek ticaret kanununa göre mutlaka tutulması gereken defterlerdendir. Tasdik ettirilmeden tutulması halinde Vergi Usul Kanunu yönünden herhangi bir cezai durum bulunmamaktadır. Bu nedenle KDV indirimin de reddi söz konusu değildir.

Ticaret kanunu yönünden ise, bu defterin ibrazı istenmesi halinde kanuna uygun tasdik ettirilmemiş olmasından dolayı adli para cezası kesileceği ayrıca mahkemelerde sahibi lehine delil teşkil etmeyeceğinin bilinmesi gerekir

alıntı ymm ömer tekin

cetvel ' Alıntı:
ayrıca mahkemelerde sahibi lehine delil teşkil etmeyeceğinin bilinmesi gerekir
Sırf bu sebeple ben defteri kebiride her sene tasdik ettiriyorum.Dikkat etmekte fayda var.

"kanuna uygun tasdik ettirilmemiş olması" ibaresinden ne anlıyorsunuz ? Burdaki kanun V.U.K. ise ona uygun yol izlenmiş diğer defterler tasdik edilmiş ve bu defter tasdiksiz tutulmuş.

Ticaret kanununa uygun tasdik ettirilmemiş demek istemektedir.Ticaret kanununa göre defterler sahibi lehine delil teşkil eder.Kanuna uygun tasdik ettirilmeyen defterler sahibi lehine delil teşkil etmez.

Ben bunu anlamıyorum.
Neden bu israr? TTK ya göre defteri kebir tasdik ediecek. Yaptırımı vardır yoktur, ya da ne işe yarar tartışmaları ayrı şeylerdir. Madem yasa emredici hükmü var bize düşen bunu uygulamaktır.
Ayrıca yukarda da net olarak belirtildiği gibi . Ticari anlaşmazlık halinde mutlaka tüm tasdiklere bakılıyor. Bırakın defteri kebiri . Envanter ve yevmiye kapanışları da mutlaka bilirkişi raporlarına geçiyor ve delil teşkil ediyor.

Tutulması zorunlu ama tasdiki zorunlu değil.

Tasdik ettirmezseniz VUK yönünden sıkıntı yok ama TTK yönünden ispat niteliğinde olmaz ve uygun tasdik edilmediğinden dolayı cezai yaptırım söz konusu.

Şimdi özeti bu şekilde verdikten sonra herkes tasdik ettirir.

ozdgn ' Alıntı:
Tutulması zorunlu ama tasdiki zorunlu değil.

Tasdik ettirmezseniz VUK yönünden sıkıntı yok ama TTK yönünden ispat niteliğinde olmaz ve uygun tasdik edilmediğinden dolayı cezai yaptırım söz konusu.

Şimdi özeti bu şekilde verdikten sonra herkes tasdik ettirir.

Aynen böyle. Bir de diyorum ki TTK tasdik edeceksin demiş . Niye başka alternatif arıyoruz. Sehven arada unutulmuş ise tamam da.

Tüm kanuni defterlerin tasdik ettirilmesi gereklidir.
Çünkü, şirketlerin karşılıklı ilişkileri her nekadar güvene dayalı olsa da ticari hayatta herşey olabilir. Hiç beklemediğiniz bir anda, bakmış olduğunuz bir defter, davalı yada davacı taraf olabilir.
Bu nedenlerden dolayı bende kanuni defterlerin hepsinin tasdikinin yapılması görüşündeyim. Zaten yeni TTK çıkınca, bütün herşey TTK ya bağlı olacak.

Ayrıca yeri gelmişken, bazı meslek mensubu arkadaşlarımız yapmıyorlar bildiğim kadarıyla, ama yapmaları gereken birşey de, kapanış tasdiki. Bunun önemi çok büyük. Kapanış tasdikinin de önemi en az diğer kanuni defterlerin tasdiki kadar önemlidir. Masraftan mükellefte kaçmamalı ve bunun izahatı doğru şekilde verilmeli
Bunun önemi yukarıda söylediğim nedenlerden dolayı ticari davalarda defterlerin ispat kabiliyetinin yüksekliği defterlerin kapanış tasdiki ile perçinlenir.
Bunu da sakın unutmayalım. Tekrar hatırlatalım.

Peki bir vakıf sözkonusuysa; ttk ya tabi değil, o halde onaylatmamasının hiçbir sakıncası olmaz diyebilir miyiz?

Kapanış tasdiki yapılmamış olan defterlerin sahibi lehine delil olarak kabul edilmesi t.t.k. göre mümkün değildir. Ticari defterlerin sahibinin lehine delil olabilmesi için TTK'nın 85. maddesi uyarınca yasaya uygun olarak tutulmaları şarttır. Yevmiye ve kebir defterinin yasaya uygun tutulmuş sayılabilmesi için ise, TTK'nın 70. maddesinin son fıkrasına göre yıl sonu (kapanış) tasdikinin bulunması gerekir.

Şirketler bünye muhasebelerinde belki kapanış tasdiki yapılabiliyordur-yetiştirilebiliyordur- ama ben şahsen söyliyim bir büro olarak kapanış tasdikini yetiştirmem çok zor. ???

Öncelikle kapanış tasdiki sadece yevmiye ve envanter defterine yapılır. Defteri kebie yapılmaz. Eğer işiniz de biraz ustalaşmış iseniz kapanış tasdiki hiç sorun değildir. Ancak bürolar malesef buna gereken önemi vermiyorlar.
Kooperatifler de bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerdir. Bu nedenle defteri kebir tasdik edilmesi ve yazılması zorunludur.