Defter-i kebir yazımı hakkında

mavisakal_79

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar merhaba,

2010 yılının kebir defterini yazdırmak istiyorum fakat şöyle bir sorun var. defterleri sürekli form yerine a4 formatında yaptırdım. normalde kebir defterinin son kısmında hesabın kümilatif toplamları yer alır. fakat ben ne kadar uğraşssamda kümülatif toplamları kağıda sığdıramadım. ve muhasebe programındanda yeterli desteği alamadım. şimdi sormak istediğim aca kümilatif toplam olmadan kebiri bu haliyle çıkartırsam bundan dolayı sorun yaşar mıyım?

Ynt: Defter-i kebir yazımı hakkında

Kümülatif toplamı olmayan kebir defteri yevmiye mutabakatı yapılamaz, dolayısıyla kusurlu olur.Delil kabul edilmeyebilir.

peki sonudaki borç ya da alacak olduğunu belirten b/a harflerinin önemi var mıdır?

Böyle bir uygulama olduğunu ilk defa duyuyorum.

Selamlar.
Tamamen defteri inceleyen kişinin bakış açısıyla ilgilidir.Defter-i kebir VUK'tan ziyade Ticaret hukuku açısından önemli bir defterdir.Kümülatif değerler olmadan hesap sonlarında ki B/A kalanları inceleyen kişi veya kurum için yeterliyse sorun çıkmayacaktır.Fakat yevmiye ve kebirin sağlıklı bir karşılaştırma yapılması açısından kümülatif değerlerinden gösterilmesi firmanın menfaatine olur.
Ayrıca ne kebir defterleri görmüşümdür ki akıllara zarar.Yani sadece kümülatifin olmaması onların yanında eksiklik bile sayılmaz.En kötü ihtimalle kümülatif değerleri manuel el ile ilave ediniz.Sebebinide yanına küçük bir şerh ile düşünüz.
Saygılar