fonradar

Defter Onayı

Ynt: Defter Onayı

Yazılanlar okudumda biz kendi içimizde birlik olamıyoruz ondan sonra vay efendim türmob bu işlere duyarsız kalıyor, yok efendim meslek odaları örgütlenemiyor diye hayıflanıyoruz. Ne zaman meslektaşlar olarak birbirimize saygı göstereceğiz işte o zaman bu meslek mükellef ve toplum önünde saygınlık kazanacak, yoksa ben diyim 20 sene siz diyin 30 sene atıp tutarız böyle. saygılarımla.

serbest piyasa ekonomisi değil mi üstadım mükellefte araştırmacı olsun biraz herkeste var internet baksın noter ücretine desin ki siz fazla istediniz.. o zaman herkes ayağını denk alır..ya da deriz ki kurtarmıyor bizi aldığımız defter ücreti.. danışmanlık için buna katlanın... kolay o zaman mükellef faturasını bile kapısından aldırır.. biz de defter tarifesine iş yapabilsek seviniriz.. hakikaten noter harici kısıma danışmanlık desek kayıt altına alsak olmaz mı sonuçta o kişiyi zahmetten kurtarıyoruz.. ;)

rıza özbek ' Alıntı:
Mesaj bu şekilde;
1 defter tasdik ücretinden kalan para = 1 yıllık muhasebe ücreti. Alınan bu fahiş ücreti ne meslek etik kurallarıyla ne de başka gerekçelerle açıklamak mümkün değildir. Bence Nitelikli dolandırıcılık.
Çok rica ediyorum, üslubunuza dikkat ediniz Rıza bey.

Bu bir kere nitelikli dolandırıcılık değildir. Bir avukat, ücretini sadece mahkeme harcı ve kırtasiye masrafıyla mı alıyor? Tabi ki hayır! Yoksa 17 YTL harcı olan ve 2 sayfa kağıttan başka masrafı olmayan veraset ilamı dilekçesi için 500 YTL istemenin bir mantığı olmazdı.

Geçenlerde defteri bilirkişiye sunulmak üzere olan mükelleflerimizden biri, avukatını aramamızı istedi. Avukat hanımın aklında takılı kalan bazı sorular varmış da, kendisini arayıp bilgi vermeliymişiz. Biz aramalıymışız! İnce noktaya bakar mısınız, muhasebeci avukattan daha alt takımda görülüyor olacak ki avukat hanım aramaktan imtina ediyor. Kızdığımızda, mükellef boyun büküyordu; "iyi de o avukat, aramaz ki!"

Şimdi durup düşünüyorum da, 17-18 YTL' lik gideri olan bir dilekçeyi 500 YTL' ye yazan avukat hanımın itibari daha bir iyi gibi görünüyor. Ve genel uygulamaları bu yönde üstelik. Ücret tarifeleri bile var. Baroları var, canavar gibi. Stajdan sonra yeterlilik sınavına karşı çıktıkları günleri hatırlıyorum da, resmen yeri yerinden oynatmışlardı. Hiç birinin aklına da, "yahu, şu işin mesarifi şu kadar, bizim arkadaşlar niye şu kadar alıyorlar" a gelmez...

Ama sağolsun, bizim üstatlara bakıyoruz; ba-bs ler aylık olur, bakanlığa öneri götürülür; bu formların çok faydalı olduğundan dem vurulur, resmen ağızlarının içine bakılır, ancak münasip görülürse ek süre istenir falan tarzından öteye gitmez. Odalarımızın sorunlarla yeterince ilgilendiği yok, bari kendi kendimizi yemeye başlamayalım. Defter tasdik ücreti odalarca tavsiye edilmiştir, kazanılan bir haktır. Makbuz kesilmelidir, avukatlık ücreti ile eşdeğerdir. Aynı uygulamaya tabidir. Ancak dolandırıcılık değildir, hele ki nitelikli dolandırıcılık hiç değildir.

Ayrıca dolandırıcılık yapmak isteyen muhasebeci oturur çatır çatır vergi pazarlığı yapar, öyle defter tasdikmiş, tarifeymiş tınlamaz bile. Oturur bir yevmiye kaydında 5'i 10, 10' u 100 yazar, bir dünya haram para alır. Denetimde çıkmazsa ne ala (bu arada bir defter incelemesinin başınıza gelme olasılığı % de kaçtır, bileniniz var mı?) çıkarsa bile uzlaşmaya götürür, iki üç senede bir af çıkar, yapılandırma çıkar şu bu o... Bir dünya dolandırıcılık var, oturup üç beş kuruşun dolandırıcılığını yapmaz muhasebeci. Kurşun kalem çalan arkadaşımızı manyakça döven din kültürü hocamızın lafıydı; "madem şeytana uyup hırsızlık yapıyorsun, oldu olacak kalem gibi küçük şeylere itimat etme". Hiç çıkmaz aklımdan. Muhasebeci oturur da, bir gün nitelikli dolandırıcılık yapmak istese, emin olun öyle 300-400 gibi rakamlara itibar etmez. Rahmetli Selçuk Parsadan'ı mezarında bile güldürecek bir dolandırıcı olması lazım ki işe yarasın, namı yürüsün.

Arkadaşlar, ben şirketin muhasebesini tutuyorum, defter onayı için alınır mı alınmaz mı tartışılmış ama net birşey yok. Bizimkiler sonuç olarak her bir mükellef için 750.00 tl alıyorlar defter onayına. şimdi benim görevim, alınan bu paranın bana gelir karşı tarafa gider görünmesi için bir şekilde makbuzunu kesmek. Serbest meslek makbuzundan başka makbuz olmadığına göre ne şekilde gösterebilirim. eğer kdv si yoksa boşu boşuna kdv ödetmek de istemiyorum. bu durumda ne yapmam gerek. stopajlı ve kdv li kesmek, sadece kdv li kesmek, yalnızca tutara 750.00 tl yazarak kesmek?

Sevgili forumdaşlar;

Bir konuyu tekrar ve üzerine basarak tekrar belirtmek istiyorum.

Defter tasdiki için istediğiniz kadar para alabilirsiniz veren razı alan razı ise sorun yoktur. Ancak defter faturası ve noter masrafı dışında aldığınız diğer tüm bedel için kuruşuna kadar makbuz veya fatura kesmek zorundasınız. Adına ne diyeceğiniz önemli değil yıllık müşavere ücreti deyin, başka birşey bulun ama mutlaka kesin.

nguroy ' Alıntı:
Sevgili forumdaşlar;

Bir konuyu tekrar ve üzerine basarak tekrar belirtmek istiyorum.

Defter tasdiki için istediğiniz kadar para alabilirsiniz veren razı alan razı ise sorun yoktur. Ancak defter faturası ve noter masrafı dışında aldığınız diğer tüm bedel için kuruşuna kadar makbuz veya fatura kesmek zorundasınız. Adına ne diyeceğiniz önemli değil yıllık müşavere ücreti deyin, başka birşey bulun ama mutlaka kesin.
üstadım avukatlar iş takibinde dosya masrafı olarak aldıkları bedellere makbuz düzenliyorlarmı????

Öyle bir masraf almıyor avukatlar. ayrıca ufak tefek iş takibi masrafı yaparlarsa bunu da masraf listesi ile beyan ediyorlar.
Ayrıca burda çok daha farklı tutarlar söz konusu. Örneğin defter parası ve tasdik olarak 150 ytl masraf varsa müşteriden alınan rakkam 750 ytl.

Benim üzerinde durduğum bu farklar için belge düzenlemesi gereğidir.

konu çok gereksiz şekilde uzamış üstadlar. ben size bir araştırmanın sonuçlarını yazayım bakalım ne kadar pay biçebileceğiz kendimize ;

efendim bundan bir iki yıl önce yapılan bir araştırma sonuçlarına göre ; mükellefin mükellefe güveni %75 (sen ne kadar ücret ödüyorsun şu nekadar bu nekadar vs. hesabı) mükellefin muhasebeciye güveni %25 ve sıkı durun muhasebecinin muhasebeciye güveni %7.

her ne kadar kulaktan dolma olsada içimizden kolay kolay boşalmayacak bir araştırma =)

birbirimizi yaralamadan,
saygı ile.

Bence çok saçma bir araştırma. Ücret tarifesi var. Üstelik meslektaşlar niye birbirine güvenmesin.

teori ve pratik.
ücret tarifesi konusuna hiç girmeyelim uzatıp keyfim kaçsın istemem.
belki siz içinizden bir güven tuttuğunuzda bir kaç meslektaşınız gelir aklınıza ama siz güven meselesine objektif bakmaya çalışın yinede.

saygı ile.

Önerileriniz için teşekkür ederim. Bir de Türkçe kurallarına uymaya özen gösterseniz.

efendim ortada bir öneri yok haddimiz değil yanlış anlamayın.
lakin Türkçe kurallarına özen gösterseniz demek üzerinize vazife olsa bile bana vermiş olduğunuz iki üstteki cevap için sizin de bu kurallara özen göstermeniz gerekir. hani sizin de dediğiz üzere "başkasına verir talkını kendi yutar salkımı"

birbirimizi yaralamadan.
saygı ile.

Efendim ; Nedir benim Türkçe hatalarım?. Beni aydınlatırsanız memnun olurum.

nguroy ' Alıntı:
Efendim ; Nedir benim Türkçe hatalarım?. Beni aydınlatırsanız memnun olurum.

ego ego ego. ne sizin hatalarınızı belirtmek için burdayım ne de bunu yapacak kadar çocuğum, nguroy bey. isteğim konunun uzamamasıdır. şimdi müsadenizle foruma gelme amacıma dönmek istiyorum.

saygı ile.

Haa o zaman boş atıp dolu tutmak yok.
Ben hata yapmayan insan değilim, varsa benim Türkçe hatam veya mesleki hatam lütfen söyleyin de düzeltelim.
Şu cümle hatalı olmuş, bu terim yanlış kullanılmış, bu noktalama doğru değil deyin. Saygı duyarım tartışırım yanlışım varsa tabi düzeltirim.
Foruma gelme amacınıza dönün siz isterseniz. Anladığım kadarı ile amacınız üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

Haa o zaman boş atıp dolu tutmak yok. - mükemmel bir yargı. tümden mi geldiniz? tekrar inceleyin. boş atan ya da boştan yere atan sizsiniz.
Ben hata yapmayan insan değilim, varsa benim Türkçe hatam veya mesleki hatam lütfen söyleyin de düzeltelim. - polemiğe girmek istemiyorum, buyrun hatalarınızı kendiniz tespit edin. halen bulamıyorsanız iletide zaten belirtildiği üzere iki üstteki ileti denmiş.
Şu cümle hatalı olmuş, bu terim yanlış kullanılmış, bu noktalama doğru değil deyin. Saygı duyarım tartışırım yanlışım varsa tabi düzeltirim. - böyle bir amacım yok üstelik hatalı kullanmanız umrumda değil. tek söylediğim bana söylüyorsanız kendiniz de dikkat ediniz.

Foruma gelme amacınıza dönün siz isterseniz. Anladığım kadarı ile amacınız üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. - kendinize göre yorum yapmayınız. işte bu üzerinize vazife değildir. yöneticiliğinizi kullanmak niyetiyle mi bağcı oldunuz? ya da amacımı bilecek kadar mı tanıyorsunuz beni.

yöneticilik objektiflik gerektirir. siz hala egonuzla düşünüyorsunuz.

Ben Türkçeyi düzgün kullanmaya çok dikkat ediyorum. Hatalı bir cümlem varsa söyleyin. Yoksa sözünüzü geri alın.
Bu forumda hepimiz örnek bir dil ve terminoloji kullanmak durumundayız. Yoksa burası chat odalarına döner.

nguroy ' Alıntı:
Ben Türkçeyi düzgün kullanmaya çok dikkat ediyorum. Hatalı bir cümlem varsa söyleyin. Yoksa sözünüzü geri alın.
Bu forumda hepimiz örnek bir dil ve terminoloji kullanmak durumundayız. Yoksa burası chat odalarına döner.

bu konuda hemfikiriz. çet dili kullanmadığım gibi kullanılmasını ben de istemem. lakin Türkçe kullanımı konusunda beni uyardığınız iletimde nasıl bir uygunsuzluk buldunuz bilmiyorum. sanırım noktalama işaretlerine takıldınız. takılmayınız. ya da takılınız. ama beni uyarırken bu iletinize de dikkat ediniz. söylediğim budur. sözümü geri alma gibi bir durum yoktur.

nguroy ' Alıntı:
Bence çok saçma bir araştırma. Ücret tarifesi var. Üstelik meslektaşlar niye birbirine güvenmesin.

Noktalama, cümle kurma, cümle başı, sonu büyük harf kullanımı vb birçok hata görülüyor.

Araştırmanın saçma olduğunu hala düşünüyorum. Bu benim kişisel düşüncem. İnanmak zorunda değilim.
Siz isterseniz inanabilirsiniz ona da diyecek birşeyim olamaz.

nguroy ' Alıntı:
Noktalama, cümle kurma, cümle başı, sonu büyük harf kullanımı vb birçok hata görülüyor.

Araştırmanın saçma olduğunu hala düşünüyorum. Bu benim kişisel düşüncem. İnanmak zorunda değilim.
Siz isterseniz inanabilirsiniz ona da diyecek birşeyim olamaz.

söylediğiniz hatalar çet dili ile ilgili değildir. noktalama işaretleri ile alakadardır. "vb birçok hata görünüyor" derken vb. kullanamazsınız zira hepsini saymışsınız. ve saydıklarınız hep noktalama işaretleri ile ilgilidir.
araştırma saçmadır demişsiniz, saçma olan sonuçlarıdır demek istiyorsunuz sanırım. olabilir ben buna birşey demiyorum. inanın da demiyorum. siz inanın diye de yazmıyorum. o iletinizi oraya yazmamın amacı da ısrarla istemeniz ve noktalama işaretlerine sizin de uymadığınızı görememenizdir. o halde dediğim gibi beni uyarırken kendinize de dönüp bir bakınız.