fonradar

Defter Onayı

Ynt: Defter Onayı

UZMAN ' Alıntı:
Serpil YAVUZ ' Alıntı:
*üzerinden kalan parayıda(alınıyorsa tabi) yıllık kırtasiye,müşteri masrafı olarak kabul edip alıyorsanız eğer,bu kalan tutara smk düzenlenmelidir.Zira mükellef tabi ki verdiği parayı gider olarak göstermek ister.
Doğru olan budur.

Bakınız bu şekilde alınan ücret mesleğin konusuna girmez. Makbuz kesilemez.

GVK 67. maddede Alınan ücretin serbest meslek faaliyetiyle alakalı olaması gerekir der. Yani Atıyorum mükellefin bir problemini halletmek için şehir dışına çıkmanız gerekiyor. Bunun için mükelleften 500,00 YTL harcırah aldınız. İşte buna makbuz düzenlenir.

Ancak defter tasdik ücreti adı altında alınan bedeller için makbuz kesilemez.

Bunun adı serbest meslek kazancı değildir.

Kanunlarda bu kazancın karşılığı; Haksız kazançtır;

Saygılarımla,

İşin aslı alınmamalıdır.
Ama alınıyor işte.!!Alınıyorsa en doğrusu kazanç olarak belgelenmelidir düşüncesindeyim.

İşin aslı alınmamalıdır.
Ama alınıyor işte.!!Alınıyorsa en doğrusu kazanç olarak belgelenmelidir düşüncesindeyim

Demiş sn Yavuz,

aynen katılıyorum. Benim de şaşırdığım konu bu zaten. Hem belirli bir para, ücret, masraf bedeli neyse alıyorsunuz. Hemde karşılığında belge vermiyorsunuz.
Belge verdikten sonra isterseniz 100,000 ytl alın kimse birşey diyemez.

Merhaba,

Muhasebe mesleğinin konusuna girmez;

Hangi kanuna dayandırarak makbuz kesilmeli diyorsunuz;

Saygılarımla;

2009 yılı defter tasdik ücretleri ve yıl içinde diger giderler(izmir)

işcisiz bilanco esasına tabi defterler 650 ytl
iscili bilanco esasına tabi defterler 700 ytl
iscisiz isletme esasına tabi defterler 250 ytl
iscili isletme esasına tabi defterler 350 ytl

Anlamadım sn. Uzman ????
Defter tasdiki diye para almak meslek konusuna giriyor. Makbuz kesmek girmiyor. Bu nasıl iş ?? ???
ferrarisinisatanmuhasebci ' Alıntı:
2009 yılı defter tasdik ücretleri ve yıl içinde diger giderler(izmir)

işcisiz bilanco esasına tabi defterler 650 ytl
iscili bilanco esasına tabi defterler 700 ytl
iscisiz isletme esasına tabi defterler 250 ytl
iscili isletme esasına tabi defterler 350 ytl

Burda defter bedeli+noter tasdiki ne kadardır ki? 200 YTL olsun. Siz mükelleften en az 250 ytl alıyorsanız, defter bedeli faturası+noter makbuzu üzerindeki tutar için serbest meslek makbuzu düzenlemek zorundasınız. Ya da masraf neyse o kadar para alın.
Aksi halde bu mesleği hiç yapmayın. Kendi vergi kaçıran muhasebeci olurmu?
Buna"Başkasına verir talkımı kendi yutar salkımı" derler

Merhaba ;

Sn UZMAN ;

Gerçi yazmışsınız harcırah örneği vermişsiniz ama size göre GVK 67.madde 4.paragrafdaki başka ne tür giderler biz meslek mensupları için olabilir ?

Eğer yapılan sözleşmede de özellikle " defter tasdik işlemleri meslek mensubu tarafından yaptırılır " gibi bir madde ve gerçekten alınan bir bedel de söz konusu ise nasıl çözüm bulunabilir ?

Amacımız doğru bilinenleri paylaşmak.

Müşteri veya müvekkilinden, serbest meslek faaliyeti ile ilgili olmak üzere para ve ayın şeklinde alınan gider karşılıkları kazanca ilave edilir.

milli egitim bak. = muh. odası
okul yön. = smmm
ögrenci = mükellef

meb : bu yıl okul kayıtlarına para vermiceksiniz
ögr : "baba beni okula gönder"
o.yön: istedigimiz ücret kayıt diil bagıs efendi ister yazdır cocugunu ister yazdırma!!! ;)

Değerli Büyüklerim

Mükkelefin kendi iç muhasebemizde

120,01 A firması
120 02 A firması Masraf
olarak tutarsak bu şekilde yaptığımız masrafları ( kendi adına alamadığımız faturalar vb )dönem dönem serbest meslek makbuzuyla yansıtsak sanki en doğrusu gibi geliyor ama bu şekilde de % 8 lik aldığımız bir gideri % 18 olarak yansıtıp % 10 luk oran farkına maruz kalacağız.

Tabi mesleğin konusu olmayan bir konuda makbuz kesmeyi göze alırsak ?

Saygılarımla

Yazılanları lütfen biraz anlayarak okuyalım.

GVK 67
SERBEST MESLEK KAZANCININ TESPİTİ
Madde 67- Serbest meslek kazancı bir hesap dönemi içinde serbest meslek faaliyeti karşılığı olarak tahsil edilen para ve ayınlar ve diğer suretlerle sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerden bu faaliyet dolayısıyla yapılan giderler indirildikten sonra kalan farktır.

Müşteri veya müvekkilinden, serbest meslek faaliyeti ile ilgili olmak üzere para ve ayın şeklinde alınan gider karşılıkları kazanca ilave edilir.

Vergi, resim, harç, keşif, şahitlik, bilirkişilik ve ekspertiz gibi hususlara harcanmak üzere müşteri veya müvekkilden alınan ve tamamen bu hususlara sarf edilen para ve ayınlar kazanç sayılmaz.

Madde gayet açıktır.

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
Yazılanları lütfen biraz anlayarak okuyalım.

GVK 67
SERBEST MESLEK KAZANCININ TESPİTİ
Madde 67- Serbest meslek kazancı bir hesap dönemi içinde serbest meslek faaliyeti karşılığı olarak tahsil edilen para ve ayınlar ve diğer suretlerle sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerden bu faaliyet dolayısıyla yapılan giderler indirildikten sonra kalan farktır.

Vergi, resim, harç, keşif, şahitlik, bilirkişilik ve ekspertiz gibi hususlara harcanmak üzere müşteri veya müvekkilden alınan ve tamamen bu hususlara sarf edilen para ve ayınlar kazanç sayılmaz.

Madde gayet açıktır.

Merhaba,
Bence de gayet açıktır. En güzeli mesleğin onuru için bu işlere girmemek ama, madem alınıyor mükellef adına alınan noter makbuzu, fatura v.s. dışındaki paraya kesinlikle makbuz düzenlenmelidir.

Bencede biraz anlayarak okuyalım

Lütfen öze bakın burda gerçekleşmiş bir gider yok tahmini olarak para isteniyor

hangi giderden bahsediyosunuz dışarıdan % vererek alınan faturadan mı ?

Ayrıca müsterinin işlemlerini yaparken dışarda yemek gideri yapıldığı bunu yansıtırken kdv ye katlanmak mantıklı mı ?

Saygılarımla

ya böyle bi tartışmaya girmek çok saçma bence.yani biz birbirimizi ele veriyoruz başka düşman aramaya gerek yok.yani tasdik ücreti diye belki yekünde fazla gelebilir ama yıl içinde yaptığımız giderleride göz önüne alalım her şey internette A4 yetiştiremiyoruz.mükelleflerden zaten düzgün muhasebe ücreti alamıyoruz bide giderlerine mi katlanalım.avukatlar bi danışma ücreti adı altında dünyanın parasını istiyolar hiç bi yerdede duymadım birbirllerine attıklarını.bizler zaten başka insanlar tarafından adımız çıkmış doksana inmez seksene hesabı bide kendi içimizde kendimizi yaralarsak olmaz yani.gereksiz tartışmalara girip söylememiz gereken şeyleri söylemeyelim.

Cahilliğime verin lütfen anlamak için soruyorum.
1- Mükellef kendisi tasdik ettirmek isterse ne yapıyorsunuz?
2-Yıl içinde ödemiş olduğunuz , kırtasiye, telefon, adsl, kartuş ,vb giderleri faturasız mı ödüyorsunuz. Yıllık beyannamenizi yaparken bu giderleri faaliyet gideri olarak indirmiyormusunuz?

büroculuk yapmayan arkadaşlar bu konuda atıp tutmasınlar lütfen. önce bir zahmet büro açsınlar, sonra konuşsunlar da görelim. uzaktan davulun sesi hoş gelir arkadaşım. sen odanın verdiği fiyatları uygula, al paranı kes makbuzunu öde vergini bakalım kaç defter tutup geçinebileceksin gör hanyayı konyayı öyle konuş..

Eğer bana hitap ediyorsanız. Sanmıyorum . Sizi önce konuşma uslubunuzu gözden geçirmeye davet ederim.

Siz mali müşavir olarak vergi kaçırın ve kaçırmayı teşvik edin. Ben de sizi alkışlıyım öyle mi?.

Hatta bunu hiç sormadan. Görmezden geleyim.

Arkadaşım ben kimseye defter tasdiki ücreti almayın demiyorum. diyemem de zaten.
Aldığınız masraf dışındaki bedele makbuz kesin doğrusu budur diyorum.

Ayrıca haksız rekabete neden oluyor

Biz aylık ücretimizin içine kendi ofis giderlerimiz koyarak teklif veriyoruz piyasada daha az tutara muhasebe tutucak bir çok yer var deyip gidiyorlar ama sene sonunda defter parası diye bir tutara maruz kalıyor mükellef. Bu da Mesleği doğru şekilde yapmak isteyenleri zor duruma sokuyor.

Saygılarımla

Link vermeyi bilmediğim için bağışlayın; Başka bir konu başlığı altında yazılan mesaj, Diyarbakır için Defter Tasdik ücret tarifesi

Diyarbakır;

İşletme - İşçisiz 375,00 YTL,
İşletme - İşçili 425,00 YTL

Bilançolar;

Yaprak Adedi İşçisiz İşçili
100 sayfa 850 950
150 sayfa 900 1.000
200 sayfa 1.000 1.200
250 sayfa 1.100 1.350
300 ve yukarı 1.300 1.750

Genel uygulama %25 eksiği yönünde. Ayrıca gayrıfaal mükelleflere %50 oranında indirim yapılabileceği yazılmış. Misal biz işletmelerden işçili-işçisiz ayırmadan 350, bilançolarda sayfa sayısı ayrımı yapmadan 800 istedik. Sanırım makul rakamlar.

Mesaj bu şekilde;
1 defter tasdik ücretinden kalan para = 1 yıllık muhasebe ücreti. Alınan bu fahiş ücreti ne meslek etik kurallarıyla ne de başka gerekçelerle açıklamak mümkün değildir. Bence Nitelikli dolandırıcılık.

rıza özbek ' Alıntı:
.

Mesaj bu şekilde;
1 defter tasdik ücretinden kalan para = 1 yıllık muhasebe ücreti. Alınan bu fahiş ücreti ne meslek etik kurallarıyla ne de başka gerekçelerle açıklamak mümkün değildir. Bence Nitelikli dolandırıcılık.

Yorumsuz :-[ :-[ :-X

şaşıp kalıyorum bi nitelikli dolandırıcı olmadığımız kalmıştı.bide sizin verdiğiniz fiyatlar her yerde aynı değil bizim burda mesela işl.defteri için (işcisiz-işcili)130-170 alınıyor.bu kadar iş,evrak yükümüze göre bi de dolandırıcı deniliyosa pes doğrusu...

Ofisimizde sene içinde harcadığımız kağıt kartuş bizim mesleğimizin konusu olduğu için makbuzla yansıtabiliriz yani :) Ozaman bizim ofis giderimiz olan herşeyi yansıtalım bu makbuzla sene sonunda telefon su yemek elektrik :)

Bence Ofisimize ait genel giderleri sene içindeki muhasebe ücretine yayarak tahsil etmek gerekli. Bu şekilde istemek doğru değil. Haksiz rekabete yol açıyor

Saygılarımla