Defter Onayı

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,102
Konum
İstanbul
Ynt: Defter Onayı

Bu soruya kesin yanıt alamazsın arkadaşım.Fiyatı etkileyen,aşağı veya yukarı çeken bir çok unsur var.Mükellefe göre davranacaksın.Saygılar.
 
Üyelik
25 Eyl 2008
Mesajlar
239
Ynt: Defter Onayı

Değerli büyüklerim

Defter onayı işlemi nasıl kayıt altına alınır ? Muhasebeye girmez mi ?

Saygılarımla
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,933
Konum
İSTANBUL
Ynt: Defter Onayı

Elbette muhasebeye girer. Biz mali müşavirlik olarak mükelleflere defter onayı hizmeti karşılığında serbest meslek makbuzu kesiyoruz, yalnız stopajlı değil de yalnızca %18 kdv li kesiyoruz. daha sonra biz yurtiçi satışlarda karşı tarafsa dışardan sağ.fay.hiz.de gösteriyor.
 
Üyelik
25 Eyl 2008
Mesajlar
239
Ynt: Defter Onayı

Değerli Büyüklerim,

İlk defa bu sene defter tasdiklerini kendim yaptıracağım için sorularımı lütfen mazur görün.

Gelir Vergisi kanunu 67.madde

Vergi, resim, harç, keşif, şahitlik, bilirkişilik ve ekspertiz gibi hususlara harcanmak üzere müşteri veya müvekkilden alınan ve tamamen bu hususlara sarf edilen para ve ayınlar kazanç sayılmaz.


ben notere giderken bindiğim taksinin ücretini serbest meslek makbuzu ile yansıtabilir miyim ? O zaman kdv siz bir gider için kdv ye katlanmak zorunda kalmaz mıyım ?

Saygılarımla
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,933
Konum
İSTANBUL
Ynt: Defter Onayı

İyi de biz aldığımız paranın çok az bir kısmını notere ödüyoruz. Mesela bu iş için 500 YTL alıyorsak en fazla 100 ytl sini kırtasiye+noter olarak harcıyoruz. Geri kalan kısım bizim için kazanç sayılmaz mı?
 
Üyelik
19 Haz 2008
Mesajlar
566
Ynt: Defter Onayı

mes_ar ' Alıntı:
İyi de biz aldığımız paranın çok az bir kısmını notere ödüyoruz. Mesela bu iş için 500 YTL alıyorsak en fazla 100 ytl sini kırtasiye+noter olarak harcıyoruz. Geri kalan kısım bizim için kazanç sayılmaz mı?

Yıl İçindeki Masraflar Ne Oluyo Peki Ustad ?
Kartuş, Toner, Kağıt, Yol Masrafları, Telefon Görüşmeleri vs.
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,057
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Ynt: Defter Onayı

mes_ar ' Alıntı:
İyi de biz aldığımız paranın çok az bir kısmını notere ödüyoruz. Mesela bu iş için 500 YTL alıyorsak en fazla 100 ytl sini kırtasiye+noter olarak harcıyoruz. Geri kalan kısım bizim için kazanç sayılmaz mı?
Merhaba ;

Bu konu için bence tartışılması gereken bir konu diyorum.Bakın kazançtan söz ediyorsunuz. Bunun tanımı eğer serbest meslek kazancı ise ;

mes_ar ' Alıntı:
Elbette muhasebeye girer. Biz mali müşavirlik olarak mükelleflere defter onayı hizmeti karşılığında serbest meslek makbuzu kesiyoruz, yalnız stopajlı değil de yalnızca %18 kdv li kesiyoruz. daha sonra biz yurtiçi satışlarda karşı tarafsa dışardan sağ.fay.hiz.de gösteriyor.
o zaman bu uygulama hatalı değil midir ? Serbest meslek makbuzu 'nda vergi tevkifatı yapılmalıdır diyor ve de yorumlarınızı merak ediyorum.
 
Üyelik
25 Eyl 2008
Mesajlar
239
Ynt: Defter Onayı

Merhaba


Kartus toner gibi masraflar zaten aylık makbuzumuzun ıcınde yansıtmamız gerekmıyor mu ?( yani bu tutarlarıda göz önüne alıp ona göre bir aylık muhasebe ücreti belirlememiz )

Her mükkelefin iç muhasebede bir alıcılar hesabı olup onun adına yapılan masrafları orda toplayıp dönem dönem istemek daha doğru değil mi ? yani ne kadar kağıt masrafı yapacağınızı nasıl hesaplıyorsunuz ?

Saygılarımla
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,057
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Ynt: Defter Onayı

Merhaba ;

Bu başlık altında yazmış olduğunuz mesajınızda GVK 67.maddesinin 4.paragrafını yazmışsınız ama bir de 2.paragrafına bakmak gerekir.

Müşteri veya müvekkilinden, serbest meslek faaliyeti ile ilgili olmak üzere para ve ayın şeklinde alınan gider karşılıkları kazanca ilave edilir.
Dolayısı ile yansıtmalısınız.
 
Üyelik
25 Eyl 2008
Mesajlar
239
Ynt: Defter Onayı

Değerli Büyüğüm

Uyarınız için teşekkür ederim

Biz burda Hangi giderleri ve ne zaman yansıtıyoruz ? Eger sene içinde defterini tuttuğumuz mükellef adına yapacağımız giderleri şimdiden yansıtırsak bu dönemsellik kavramına ters olmaz mı ?


Saygılarımla
 
U

UZMAN

Ziyaretçi
Ynt: Defter Onayı

Merhaba,

Madde 2- A) Muhasebecilik ve mali müşavirlik mesleğinin konusu:

Gerçek ve tüzel kişilere ait teşebbüs ve işletmelerin;

a) Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, defterlerini tutmak, bilanço, kar-zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgelerini düzenlemek ve benzeri işleri yapmak.

b) Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, mali mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak.

c) Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, mali tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak.

Yukarıda sayılan işleri; bir işyerine bağlı olmaksızın yapanlara serbest muhasebeci mali müşavir denir.



Merhaba,

Defter onaylama için alınan bedeller mesleğin konusu değildir.

Bence alınması uygunda değildir. Toplumda kötü bir imaj bırakmaktadır.

Açıkçası; SSK dosyası olana şu kadar; Olmayana bu kadar. Ne alakası var.

Kimse kanmıyor artık bunlara. Kendi mesleğimizi kendimiz dinamitlemeyelim.

Birde üstüne üstlük
Makbuz kesilmesi hiç uygun olmaz.

Bişim işimiz başka;


Saygılarımla,
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,933
Konum
İSTANBUL
Ynt: Defter Onayı

Makbuz kesmeyince mükellefimiz ödediği parayı nasıl gider gösterecek peki ve biz aldığımız paranın girişini nasıl yapacağız? Ayrıca defter onayı için para alınması da neden yanlış olsun ki, sonuçta bir iş yapıyorsunuz ve belirlediğiniz bedeli alıyorsunuz?
 
S

Serpil YAVUZ

Ziyaretçi
Ynt: Defter Onayı

uzman arkadaşımıza tamamen katılıyorum.Ayrıca şunuda vurgulamak istiyorum.
örnekle açıklayalım.

işletme defterine tabi bir vergi mükellefinden,defter tasdik ücreti olarak 100.00.ytl aldığımızı kabul edelim.
*Notere ödediğiniz tutarın zaten bir makbuzu var arkadaşlar.
*üzerinden kalan parayıda(alınıyorsa tabi) yıllık kırtasiye,müşteri masrafı olarak kabul edip alıyorsanız eğer,bu kalan tutara smk düzenlenmelidir.Zira mükellef tabi ki verdiği parayı gider olarak göstermek ister.
Doğru olan budur.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Defter Onayı

Affedersiniz ama anlayamadım. Hiç büroculuk yapmadığım için bilmiyorum.
Yani şimdi siz meslektaşlar mükelleften defter tasdik ücreti diye fazla paralar alıyor bir de bunlara makbuz kesmiyormusunuz???
Ciddi mi yoksa ben mi yanlış anlıyorum. Yani bunu SMMM ler mi yapıyor?
 
S

Serpil YAVUZ

Ziyaretçi
Ynt: Defter Onayı

nguroy ' Alıntı:
Affedersiniz ama anlayamadım. Hiç büroculuk yapmadığım için bilmiyorum.
Yani şimdi siz meslektaşlar mükelleften defter tasdik ücreti diye fazla paralar alıyor bir de bunlara makbuz kesmiyormusunuz???
Ciddi mi yoksa ben mi yanlış anlıyorum. Yani bunu SMMM ler mi yapıyor?
evet üstadım yapılıyor.Ayrıca istenen bu tutarı,sadece masraflar istense neyse, çok çok abartanlarda mevcut aramızda.

Hatta tasdik ücretleri yüzünden smmm lerini değiştirenler bile olur.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Defter Onayı

O zaman biz burda boşuna kafa patlatıp dil döküyoruz yok 108 olsun, yok masrafdan gelir masup edilsin edilmesin, vb bir sürü detay.
Bence çuvaldızı kendimize iğneyi başkasına batıralım. :-[ :-[ :-[ :-[
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,933
Konum
İSTANBUL
Ynt: Defter Onayı

İyi de mükellefe isterseniz siz yapabilirsiniz diyoruz yani zorla defterleri biz tasdik etmiyoruz. Defter tasdiki yıl içinde yapılan sözleşme konusuna girmiyor. Ek bir iş ek gelir demek değil mi?
 
U

UZMAN

Ziyaretçi
Ynt: Defter Onayı

Merhaba;

Mesleğimizin konusu kanunla çizilmiştir.

Bunun haricinde bir ek gelir yoktur. Olamaz.

Saygılarımla,
 
U

UZMAN

Ziyaretçi
Ynt: Defter Onayı

Serpil YAVUZ ' Alıntı:
*üzerinden kalan parayıda(alınıyorsa tabi) yıllık kırtasiye,müşteri masrafı olarak kabul edip alıyorsanız eğer,bu kalan tutara smk düzenlenmelidir.Zira mükellef tabi ki verdiği parayı gider olarak göstermek ister.
Doğru olan budur.
Bakınız bu şekilde alınan ücret mesleğin konusuna girmez. Makbuz kesilemez.

GVK 67. maddede Alınan ücretin serbest meslek faaliyetiyle alakalı olaması gerekir der. Yani Atıyorum mükellefin bir problemini halletmek için şehir dışına çıkmanız gerekiyor. Bunun için mükelleften 500,00 YTL harcırah aldınız. İşte buna makbuz düzenlenir.

Ancak defter tasdik ücreti adı altında alınan bedeller için makbuz kesilemez.

Bunun adı serbest meslek kazancı değildir.

Kanunlarda bu kazancın karşılığı; Haksız kazançtır;

Saygılarımla,
 
Üst